یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷

اقدامات جهادی دانشکده علوم پزشکی نیشابور در ایام کرونا تشریح شد/ از تولید ماسک تا توزیع بسته‌های حمایتی

تولید ماسک/جهرم/کرونا

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اشاره به تشریح اقدامات و فعالیت‌های پویش دانشجویی مقابله با کرونا این دانشگاه در ماه‌های اخیر گفت: تولید و توزیع بسته‌های حمایتی و همکاری دانشجویان در تولید ماسک و شیلد ازجمله اقدامات این دانشکده بوده است.

منصور نعیم آبادی در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این خبر افزود: در راستای اقدامات جهادی مقابله با کرونا‏‎، دانشجویان دانشگاه را به شش کمیته تخصصی سلامت روان، مبارزه‏‎، مستند سازی، فرهنگی، فناوری اطلاعات و پیشگیری تقسیم کردیم که متناسب با توانمندی و تخصص دانشجویان، وظایف خود را به نحو احسن انجام می‌دادند. به طور مثال دانشجویان روانشناسی در ارائه فعالیت‌های مشاوره به خانواده‌ها همکاری‌های لازم را در این مدت انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه کمیته پیشگیری مبارزه با کرونا دانشکده علوم پزشکی نیشابور در ماه‌های اخیر اقدامات موثری انجام داده است‏، خاطرنشان کرد: کنترل ورودی شهر، غربالگری بیماران و مشاوره به آنها‏، فعالیت در حوزه بهداشت محیط‏، همکاری در تولید شیلد و ماسک و همچنین تولید و توزیع بسته‌های حمایتی از جمله اقداماتی بود که دانشجویان در کمیته پیشگیری با جدیت آن را انجام دادند و خوشبختانه ۸۶ نفر از دانشجویان به میزان ۵ هزار و ۷۶۸ نفر ساعت دراین کمیته طی ماه‌های اخیر فعالیت کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اشاره به اینکه کنترل ورودی‌های شهر توسط دانشجویان از جمله اقدامات موثر در راستای مقابله با کرونا در ماه‌های اخیر بوده است، افزود: دانشجویان داوطلب در مبادی ورودی جاده‌ای و ایستگاه قطار جهت کنترل ورود و خروج، شناسایی افراد مشکوک و آموزش مستقر شدند.

نعیم آبادی به موضوع غربالگری افراد مشکوک به کرونا اشاره کرد و گفت: دانشجویان در ۲۰ ایستگاه شغلی در دو شیفت صبح و بعد از ظهر مشغول به غربالگری سرپرستان خانوارهای بالای ۵۰ سال پرداختند و افراد مشکوک به بیماری کرونا را شناسایی کردند. همچنین سنجش سطح افسردگی و اضطراب افراد نیز در در دستور کار تیم غربالگری قرار گرفته بود.

مشارکت دانشجویان دانشکده علوم پزشکی نیشابور در سامانه سیب

وی به مشارکت دانشجویان دانشکده علوم پزشکی نیشابور در غربالگری مرکز تحقیقات کوهورت‏، سامانه سیب و پرسشنامه سلامت روان اشاره کرد و گفت: دانشجویان این دانشکده در ماه‌های اخیر در راستای غربالگری شهروندان‏ از طریق سامانه سیب‏، ۲۲ هزار و ۵۶ تماس با افراد داشتند. خوشبختانه دانشجویان داوطلب ما در شیفت‌های کاری مختلف از طریق سامانه سیب با افراد مختلف تماس گرفته و تلفنی، آنها را مورد غربالگری قرار می‌دادند. خوشبختانه ۱۷ هزار و ۲۱۲ خانواده توسط مرکز تحقیقات کوهورت، ۱۱ هزار و ۱۵۳ خانواده از طریق سامانه سیب مورد غربالگری قرار گرفتند. همچنین ۵ هزار و ۹۷۰ خانواده  از طریق پرسشنامه سلامت روان‏، غربالگری شدند.

نعیم آبادی به اقدامات دانشجویان در عرصه بهداشت محیط در ایام کرونایی اشاره کرد  گفت: دانشجویان دانشکده علوم پزشکی نیشابور به منظور کنترل و بازرسی و همچنین آموزش به اصناف مختلف با واحد بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشکده همکاری کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی نیشابور به تولید و توزیع بسته‌های حمایتی توسط دانشجویان در ایام کرونایی اشاره کرد و گفت: ۵۰۰ بسته بهداشتی جهت توزیع بین بیماران نیازمند تهیه و توزیع شد.

وی با اشاره به اینکه کمیته دانشجویی مستندسازی مقابله با کرونا در دانشکده در زمینه تولید فیلم‏، عکس و تولیدات رسانه‌ای، تلاش‌های زیادی از خود نشان داد، اظهار کرد: تولید بیش از ۳۰ پوستر واینفوگرافیک با موضوع کرونا، پوشش خبری و اطلاع رسانی فعالیت‌های مبارزه با کرونا در دانشکده علوم پزشکی نیشابور، ساخت کلیپ، فیلم کوتاه و مصاحبه و تولیدات نشریات مختلف با موضوع کرونا از جمله اقداماتی بود که طی ماه‌های اخیر توسط این کمیته انجام شده است.

نعیم آبادی ضمن تشریح فعالیت‌های دانشکده در حوزه دانشجویی از ابتدای دوران شیوع کرونا، اظهار کرد: طی ایام تابستان سلف سرویس، سرویس‌های حمل و نقل دانشجویی و خوابگاه‌ها، ضد عفونی و گندزدایی شد و تمام فرش های‌خوابگاه شست و شو شد.
به گفته وی با اعلام حضور دانشجویان کارورز، در راستای آماده‌سازی خوابگاه‌های دانشجویی و رعایت دستورالعمل‌های مربوط به کرونا، جلسات متعددی با حضور مسؤولان معاونت آموزشی و مدیریت دانشجویی برگزار شد. در این جلسات تعداد دانشجویان و ظرفیت نهایی خوابگاه‌ها برای اسکان ۹۰ نفر به تفکیک ۶۰ دانشجوی دختر و ۴۰ دانشجوی پسر اعلام شد.

معاون دانشکده همچنین گفت: اولویت‌ اصلی ایجاد شرایط ایمن برای اسکان دانشجویان بود در همین راستا خوابگاه خیام و خوابگاه غزالی در دو طبقه و سرویس بهداشتی مجزا در هر اتاق، واقع در مجتمع‌های رفاهی فرهنگیان اجاره شد که به صورت مشارکتی اداره می‌شود.

یکی از دغدغه‌های ما رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوابگاه‌های دانشجویی است

عاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی نیشابور  با اشاره به تفکیک دانشجویان بالینی از غیربالینی، اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های ما رعایت پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا در خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه است که با جدیت پیگیری می‌شود به همین جهت اتاق دانشجویان بالینی و غیربالینی مجزا از هم است و هر یک از طبقات خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه به یکی از این گروه ها اختصاص یافته است ضمن اینکه قبل از حضور دانشجویان همه ‌اتاق‌ها شامل تخت‌ها، میز و کمدها، راه پله و ... نظافت و ضدعفونی شده است.

وی با اشاره به ضدعفونی خوابگاه اظهار کرد: در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی از همان ابتدا وسایل حفاظتی همچون ماسک و مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح برای دانشجویان مستقر در خوابگاه تامین شد، به گونه‌ای که روزانه دو عدد ماسک و هندراپ علاوه بر بسته حفاظتی(ماسک، هندراپ) که برای بالین و فضاهای کار آموزی تحویل دانشجویان می‌شود، برای استفاده در خوابگاه تامین شده و محلول ضدعفونی در ابتدای ورودی خوابگاه نصب شده است و با افزودن جاکفشی در ورودی خوابگاه از آوردن کفش ها به داخل راهرو خوابگاه جلوگیری به عمل می‌آید و تمام سطوح خوابگاه به طور روزانه حداقل یک بار در روز ضدعفونی می‌شود.

نعیم آبادی با اشاره به اجرای پروسه غربالگری دانشجویان گفت: هم اکنون ۹۰ دانشجو در این دو خوابگاه در اتاق‌های ۲، ۳ و ۴ نفره اسکان داده شده‌اند و آموزش های لازم برای پیگیری وضعیت حال عمومی دانشجویان در موارد مشکوک به کرونا ارائه شده است و روزانه شرح حال دانشجویان ساکن در خوابگاه دریافت می شود. خوشبختانه تاکنون مورد مشکوکی گزارش نشده است.
وی افزود: در هر یک از خوابگاه ها یک اتاق به قرنطینه افراد مشکوک به کرونا اختصاص یافته تا در صورت لزوم دانشجوی مشکوک به کرونا سریعا به اتاق قرنطینه منتقل شده و در صورت ابتلا اقدامات درمانی برای او انجام شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده به آشپزخانه طرف قرارداد با معاونت اشاره‌ای‌ کرد و گفت: آشپزخانه مجموعه رفاهی فرهنگیان طرف قرارداد دانشکده است و وعده‌های غذایی صبحانه، ناهار و شام با کیفیت عالی و به صورت بسته بندی در ظروف یک بار مصرف به دانشجو تحویل می‌شود.

وی اذعان داشت برای رفاه حال دانشجویان بسته‌های غذایی در محل خوابگاه و همچنین سلف سرویس مرکزی توزیع می‌شود. همچنین بازدیدهای مستمر از روند ضد عفونی و گندزدایی خوابگاه‌ها، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آماده سازی بسته‌های غذایی انجام می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی با تاکید بر حفظ فاصله گذاری اجتماعی افزود: نظر به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله مناسب بین دانشجویان، تعداد وسایل ایاب و ذهاب افزایش یافته است و وسایل نقلیه با نصف ظرفیت خود خدمات رسانی می‌کنند./ انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.