چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲

خوابگاه پسرانه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ظرفیت ۱۲۰ نفر با حضور معاون وزیر بهداشت افتتاح شد

افتتاح خوابگاه با ظرفیت 120 دانشجو دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با حضور دکتر لاری

به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو و با گذشت سه روز از این واقعه بزرگ تاریخی، فاز نخست خوابگاه دانشجویی پسرانه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ظرفیت ۱۲۰ نفر، با حضور دکتر سیما سادات لاری سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افتتاح شد.

به گزارش مفدا، در آیین افتتاح خوابگاه دانشجویی پسرانه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که چهارشنبه ۱۹ آذر ماه با حضور دکتر سیماسادات لاری سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت‏ دکتر سید عابدین حسینی‌آهنگری مشاور اجرایی، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی و مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مهندس بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان این وزارتخانه و همچنین رئیس و معاونان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، خوابگاه ملکی ۵ طبقه با زیربنای ۱۴۰۰ مترمربع با  ظرفیت ۱۲۰ دانشجو افتتاح شد  و دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مدیران ارشد فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه از بخش‌های مختلف این خوابگاه بازدید کردند.

این خوابگاه استاندارد دانشجویی واقع در منطقه شمال غرب تهران، دارای ۱۰ واحد  سوئیتی به ظرفیت ۱۲ دانشجو است . هر واحد این خوابگاه حدود ۱۱۰ مترمربع مساحت دارد که هر یک از این واحدها به رایانه و لوازم خانگی نظیر اتو، جاروبرقی، سرویس مجزای آشپزخانه و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی مجهز است. همچنین این خوابگاه ملکی از امکانات و تجهیزات ورزشی و فرهنگی نظیر وسایل بدنسازی، سالن مطالعه، کتابخانه، اتاق مشاوره و... برخوردار است.

در ابتدای این مراسم و بعد از افتتاح خوابگاه دانشجویی توسط معاون وزیر بهداشت، دکتر حسن شاکری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی بعد از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و خیرمقدم به حاضرین، دقایقی در خصوص ضرورت احداث و تکمیل خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان دختر و پسر  و تلاش و همت مسؤولان و هیأت امنای این دانشگاه در مسیر ساخت و بهره‌برداری از این پروژه عمرانی سخن گفت.

وی اظهار کرد: زمین و ملک این خوابگاه دانشجویی، از یک فرد نیکوکار با قیمت بسیار پایین خریداری شد. این ملک که در منطقه غرب تهران واقع شده است، دارای کاربردی مسکونی بود که با تلاش با مسؤولان دانشگاه تغییر کاربردی داده شد و جواز ساخت این خوابگاه صادر شد و خوشحال هستیم که امروز در حضور معاون وزیر بهداشت و هیات همراه، این خوابگاه افتتاح شد. مقرر است از این خوابگاه استاندارد دانشجویی که به صورت سوئیتی طراحی شده، اسکان دانشجویان کارشناسی و دارای تحصیلات تکمیلی و همچنین کارورزان این دانشگاه را برعهده بگیریم.

 شاکری خاطرنشان کرد: احداث خوابگاه دانشجویی با کیفیت و دارای شاخصه‌های استاندارد  برای ما مسؤولان دانشگاه در شرایط سخت اقتصادی، به مثابه آرزو بود و شاید از سال ۹۲، دغدغه ساخت این خوابگاه دانشجویی در ذهن‌ و افکار ما وجود داشت که خوشبختانه این مهم امروز اتفاق افتاد. افتتاح این خوابگاه ۱۲۰ نفره استاندارد سوئیتی را در حضور سخنگو و معاون وزیر بهداشت به فال نیک می‌گیریم و امیدوارم با بهره‌برداری از این طرح عمرانی، بخشی از مشکلات رفاهی و اسکان دانشجویان پسر، مرتفع شود.

معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی گفت: خوابگاهی که در گذشته برای دانشجویان پسر تدارک دیده بودیم، فرسوده و از قدمت بالایی برخوردار بود و به لحاظ شرایط جغرافیایی و فرهنگی  زیبنده دانشجویان ما نبود و همواره ساکنان این خوابگاه به دلیل رد شدن مترو از زیر ملک، گلایه‌مند بودند و صدای مترو، آسایش دانشجویان را به هم ریخته بود که به هرحال امروز توانستیم ثمره تلاش و همت چند ساله مسؤولان در ستاد و همچنین دانشگاه علوم بهزیستی را مشاهده کنیم.

نیمی از دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی دارای تحصیلات تکمیلی هستند/ احداث خوابگاه برای دانشجویان پسر از ضروریات بود

وی با اشاره به اینکه دانشگاه دارای بیش از ۱۸۰۰ دانشجو است که تقریبا نیمی از این افراد دارای تحصیلات تکمیلی هستند، اظهار کرد: شرایط اقتصادی کشور وتحریم‌ها، اجازه نمی‌داد ما زودتر به این هدف برسیم اما به لطف خداوند متعال توانستیم با کمک و حمایت‌های معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت، صندوق رفاه دانشجویان، پشتیبانی ریاست دانشگاه و هیات امنا و نیز معاونت توسعه دانشگاه، شاهد افتتاح این خوابگاه استاندارد دانشجویی باشیم. جا دارد از این تریبون از شخص دکتر لاری معاون وزیربهداشت و مهندس رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان تشکر کنم به خاطر اینکه پرداخت سود وامی که برای احداث این خوابگاه دریافت کردیم را تقبل کردند و این امر، کمک مهمی برای دانشگاه محسوب می‌شود.

این مقام مسؤول به وجود ۵ خوابگاه دانشجویی برای اسکان دانشجویان این دانشگاه اشاره کرد و گفت: دو خوابگاه پسرانه و سه خوابگاه دخترانه، اسکان دانشجویان ما را عهده‌دار هستند. یکی از خوابگاه‌های پسرانه ما واقع در میدان امام حسین(ع) به دلیل شرایط فرسودگی، نامساعد بودن وضعیت جغرافیایی و دوربودن به دانشگاه، از امکانات خوبی برخوردار نبود و مسافت دور این خوابگاه به دانشگاه، دانشجویان ما را به مشکل می‌انداخت اما خوشبختانه با احداث این خوابگاه استاندارد دانشجویی در غرب تهران، این مشکلات مرتفع شد و دانشجویان می‌توانند با استفاده از سرویس‌های ایاب وذهاب، در حداقل زمان ممکن، به دانشگاه و برعکس انتقال داده شوند و در واقع با بهره‌برداری از این خوابگاه پسرانه می‌توان گفت در وقت و هزینه‌ها نیز صرفه جویی می‌شود.

شاکری گفت: خریداری زمین و احداث خوابگاه در تهران به دلیل هزینه‌های بالا، بسیار ساخت است و ما مجبور بودیم ملک‌ مسکونی را خریداری و تغییر کاربردی دهیم و از همین جا تشکر می‌کنم از همه عزیزانی که ما را در ساخت این خوابگاه استاندارد کمک کردند. همچنین به طور خاص از معاون فرهنگی ودانشجویی وزیر بهداشت و همچنین مهندس رحیمی رئیس صندوق رفاه تشکر می‌کنم که در تجهیز وسایل و ملزومات این خوابگاه، دانشگاه را کمک کردند.

خریداری زمین و احداث خوابگاه در تهران به دلیل هزینه‌های بالا، بسیار سخت است و ما مجبور بودیم ملک‌ مسکونی را خریداری و تغییر کاربردی دهیم و از همین جا تشکر می‌کنم از همه عزیزانی که ما را در ساخت این خوابگاه استاندارد کمک کردند.

همچنین در ادامه دکتر حمید رضا خانکه رئیس دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی، ضمن خیرمقدم به معاون وزیر بهداشت و هیات همراه در مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی از بدو تأسیس تاکنون دارای یک مظلومیت خاصی بود و به واقع فرزند ناخوانده نظام سلامت به شمار می‌رفت. از سال ۷۱ که این دانشگاه تاسیس شد، افتخار خدمت در این دانشگاه در بخش‌های مختلف را داشتم و از همان سال‌ها، کمبود فضاهای خوابگاهی برای اسکان دانشجویان، احساس می‌شد و آرزوی ما این بود که سرانه فضای خوابگاهی، دانشگاه افزایش یابد که خوشختانه رؤسای پیشین دانشگاه از جمله دکتر حسینی و دکتر عرب، در این مسیر تلاش‌های زیادی کردند و این تلاش‌ها امروز به ثمر رسید و ما طبق وعده خود قول دادیم که آذرماه این طرح عمرانی را به بهره‌برداری برسانیم. البته در این مسیر نباید از تلاش‌ها و زحمات مدیران در معاونت توسعه دانشگاه غافل شویم چرا که تمام قد ما را در احداث این خوابگاه حمایت کردند.

بیشتر خیرین در مسیر احداث مراکز درمانی و بیمارستانها گام برمی‌دارند/ لزوم نهادینه سازی فرهنگ خیرین در ساخت خوابگاه‌ها

وی بر لزوم نهادینه‌سازی فرهنگ خیرین در ساخت خوابگاه‌های دانشجویی تاکید کرد وگفت: بیشتر خیرین سلامت در مسیر احداث مراکز درمانی و بیمارستانها گام بر می‌دارند که البته کار بجا و درستی است اما می‌بایست بخشی از خیرین ما نیز با حمایت‌هایشان، ما را در تامین واسکان خوابگاه‌های دانشجویی برای آینده سازان نظام سلامت کمک‌کنند چرا که دانشجویان و کارورزان علوم پزشکی که در آینده نظام سلامت کشور را تشکیل می‌دهند باید در دوران دانشجویی به لحاظ تجهیزات زندگی خوابگاهی و همچنین ابعاد روانی و امنیت، در مکانی امن و شایسته زندگی کنند تا دچار افسردگی نشوند چرا که در آینده با طیفی از  بیماران سر و کار دارند و باید در وهله اول خود به لحاظ روحی و روانی، تامین شده باشند و بتوانند این روحیه را به بیماران انتقال دهند.

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی با اشاره به لزوم احداث خوابگاه استاندارد دانشجویی برای دانشجویان دختر این دانشگاه گفت: زمین دیگری توسط دانشگاه واقع در غرب تهران خریداری شده است که با شهرداری منطقه، مذاکراتی انجام دادیم که آن را تغییر کاربری دهیم. درصدد هستیم از این زمین برای ساخت خوابگاه دخترانه استفاده کنیم که از همین جا نیز از دکتر لاری و تیم همراه خواهش می‌کنم مثل همیشه یاریگر ما باشند و با حمایت‌هایشان، ما را در مسیر این هدف، کمک کنند.

خانکه تاکید کرد: دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی تنها دانشگاهی است که خدمات توانبخشی و سلامت اجتماعی را در کشور به جامعه هدف ارائه می‌دهد و برای آنکه ماموریت‌های ما در حوزه توانبخشی، کارورزی و کارآموزی با بهترین کیفیت به ثمر برسد، نیاز به اسکان استاندارد ومناسب دانشجویان خود داریم. دانشجویان ما در حوزه توانبخشی، سلامت روان و سلامت اجتماعی در شرایطی می‌توانند بهترین بازدهی را در عملکرد خد داشته باشند که از حداقل امکانات رفاهی واسکان برخوردار باشند و باید شرایطی فراهم کرد که در طول دوران تحصیل و کاروزی، مشکلی به لحاظ رفاهی، صنفی و اسکان نداشته باشند. به هرحال تهیه و آماده سازی یک خوابگاه استاندارد دانشجویی و ایمن برای آینده سازان نظام سلامت، همواره باید برای همه مسوولان دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان یک اصل قلمداد شود و اگر خوابگاهی دارای شرایط و محیط امنی نباشد، قطعا دانشجویان دچار اختلالات روانی می‌شوند و بعضا ممکن است به لحاظ تحصیلی و آموزشی، دچار مشکل شوند. 

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی تنها دانشگاهی است که خدمات توانبخشی و سلامت اجتماعی را در کشور به جامعه هدف ارائه می‌دهد و برای آنکه ماموریت‌های ما در حوزه توانبخشی، کارورزی و کارآموزی با بهترین کیفیت به ثمر برسد، نیاز به اسکان استاندارد ومناسب دانشجویان خود داریم.

وی در بخشی از سخنان خود در خصوص وضعیت سلف سرویس و طبخ غذای این دانشگاه گفت: طبح غذا در این دانشگاه کاملا به صورت صنعتی انجام می‌شود و خوشحال هستیم که با امکانات و تجهیزات صنعتی که در آشپزخانه و سلف سرویس دانشگاه داریم، غذایی که به دانشجویان تحویل می‌دهیم دارای کیفیت مناسبی است.

در چنین شرایط اقتصادی، تهیه حتی یک تخت برای دانشجویان، کاری دشوار است

همچنین در ادامه دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی ودانشجویی وزیر بهداشت با ابراز خرسندی از افتتاح خوابگاه دانشجویی استاندارد در غرب تهران گفت: خدا را شاکرم که شما مسؤولان دانشگاه، من و همکارانم را در شادی خودتان شریک کردید و امروز شاهد افتتاح پروژه خوابگاهی استاندارد هستیم. به خوبی می‌دانم که در شرایط اقتصادی کشور، ایجاد حتی یک تخت برای دانشجویان، کاری بس دشوار و ارزشمند است و به همین دلیل به شما مسؤولان دانشگاه تبریک می‌گویم که با همت و تعهد دلسوزانه، در صدد بهره‌برداری از این طرح عمرانی هستید. از روزی که به عنوان یک خدمتگذار به همراه تیم کاری‌ام در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مشغول به کار شدم، همواره یکی از دغدغه‌های ما این بود که شرایطی فراهم کنیم تا باعث رفاه و آسایش دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی باشیم چرا که خوابگاه، خانه اول دانشجویان در دوران دانشجویی به شمار می‌رود و باید امکانات رفاهی و صنفی خوبی در خوابگاه‌ها برای دانشجویان تدارک دید تا بدون کوچکترین مشکل و دغدغه در حوزه اسکان و رفاهی، مشغول به ادامه تحصیل باشند.

معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت، افزود: در شرایط سخت اقتصادی، خیلی از دانشگاه‌ها مکلف و متعهد تامین خوابگاه‌های دانشجویی برای دانشجویان‌شان نیستند اما ما این سختی‌ها را درک می‌کنیم و به آن واقف هستیم که شرایط تامین اسکان برای دانشجویان از سوی خانواده‌ها ، درچنین شرایطی بویژه در تهران  بسیار دشوار است و من در همین جا از شما مسؤولان دانشگاه قدردانی می‌کنم که در تامین اسکان دانشجویان علوم بهزیستی، ازهیچ تلاشی دریغ نکردید و واقعا کار بزرگی انجام داده‌اید و من این اقدامات جهادگونه را ارج می‌نهم. در چنین شرایطی که اکثر دانشگاه‌ها درگیر مدیریت بحران بیماری کوید ۱۹ هستند، شما مسؤولان این دانشگاه در اندیشه و تدارک یک اسکان مناسب و امن برای دانشجویان خود بودید که باید این احساس تکلف و تعهد را مورد احترام قرار دهیم. شما به خوبی نشان دادید که به فکر آسایش و رفاه دانشجویان هستید و قطعا تهیه خوابگاه و اسکان برای ۱۲۰ دانشجو در این شرایط اقتصادی، کار آسانی نیست و قطعا اجر دنیوی و اخروی، شامل حال شما عزیزان خواهد شد.

از خیرین می‌خواهم، دانشگاه‌ها را در احداث خوابگاه‌های دانشجویی کمک کنند

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشکر از نیکوکاری که ملک خود را با قیمت پایین‌تر از قیمت بازار برای تغییر کاربری خوابگاهی در اختیار مسؤولان دانشگاه قرار داد، اظهار کرد: یقین بدانید خیر و برکت زیادی در خانواده این نیکوکار ساری و جاری خواهد شد و خوشبختانه جامعه ما از داشتن چنین خیرین و نیکوکارانی، در همه جای کشور برخوردار است و از همه خیرین می‌خواهم که علاوه بر اینکه در مسیر احداث مراکز درمانی و بیمارستانی، قدم برمی‌دارند، دانشگاه‌ها را در احداث خوابگاه‌های دانشجویی کمک کنند چرا که شاید با هزینه ساخت یک مرکز درمانی یا بیمارستان، امکان احداث بیش از ۱۰ خوابگاه دانشجویی فراهم شود و امیدوارم این فرهنگ در جامعه ما به خوبی ترویج داده شود و بخشی از خیرین و نیکوکاران، به سمت کمک برای مباحث رفاهی و اسکان دانشجویان، حرکت کنند.

او با اشاره به تجهیز و آماده‌سازی دو طبقه از این خوابگاه دانشجویی، اظهار کرد: از همین جا قول می‌دهیم در ادامه تکمیل و تجهیز بقیه طبقات این خوابگاه دانشجویی استاندارد و همچنین افزایش تجهیزات سالن ورزشی و نمازخانه کمک‌های خوبی از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت صورت گیرد. به هرحال ما قدردان شما مسؤولان دانشگاه‌ها هستیم که در شرایط بحرانی، شیوع بیماری کرونا، به فکر موضوعات آموزشی و رفاهی و صنفی دانشجویان نیز هستید.

معاون وزیر بهداشت در خصوص لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضاهای خوابگاهی و دانشجویی گفت: بهترین راه جلوگیری از این بیماری، رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی است که خوشبختانه موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در همه محیط های خوابگاهی و آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی از بدو شروع سال تحصیلی مورد تأکید قرار گرفت و همه دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ملزم به رعایت این اصول در شرایط خاص کرونایی بوده و هستند.

دنیا به سمت بازگشایی‌ها و از سرگیری فعالیت‌ها گام برداشته‌اند، اما با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: به هرحال  مدتی از شیوع این بیماری می‌گذرد و زندگی نیز جریان دارد، ما باید سبک زندگی مان را تغییر دهیم. همه دنیا به سمت بازگشایی‌ها و از سرگیری فعالیت‌ها گام برداشته‌اند، اما با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی. ما نیز با عزم جدی‌تر، در رعایت پروتکل‌های بهداشتی نباید کوتاهی کنیم، ممکن است دانشجویان و عموم مردم اندکی خسته شده باشند، اما با توجه به شیوع بیشتر ویروس ، در برهه کنونی ملزم به رعایت اصول بهداشتی و ضروری هستیم.

لاری با اشاره به اینکه بخشی از دانشجویان، کارورزان و دستیاران دانشگاه‌های علوم پزشکی از ابتدای شروع سال تحصیلی، به واسطه تحصیل و موقعیت شغلی خود، فعالیت خود را در محیط‌های آموزشی، درمانی و بیمارستانی و در مسیر خدمت به بیماران کرونایی، آغاز کردند، خاطرنشان کرد: دستیاران و اینترن‌ها در خط مقدم نظام سلامت، این روزها و طی ماه‌های گذشته در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، همپای کادر پزشکی، پرستاری و درمانی، به بیماران کرونایی خدمت می‌کنند که ما نیز شرایطی ایجاد کردیم که اسکان و آموزش آنها نیز با اعمال پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی صورت گیرد. انجام تست‌های مستمر تشخیص کرونا از این عزیزان که در خط مقدم مبارزه با کوید ۱۹ به سر می‌برند همواره در دستور کار دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارد و ما تلاش کردیم با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی،  فضای خوابگاهی این عزیزان را نیز به لحاظ فاصله‌گذاری اجتماعی به حداقل برسانیم و سعی کردیم ظرفیت خوابگاهی برای اسکان این عزیزان را در هر اتاق یک تا دو نفر کنیم و همچنین بسته‌های غذایی این عزیزان که برای آنها توزیع می‌شود با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد. ضمن اینکه به همه دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کردیم که اگر افرادی از دانشجویان ما در مراکز آموزشی و خوابگاه‌ها، دارای تست مثبت شدند، شرایط قرنطینه و ایزوله را برای این افراد با بهترین کیفیت مهیا کنیم.

در ادامه این مراسم و بعد از اتمام سخنرانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مسؤولان دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی، معاون وزیر بهداشت به اتفاق هیات همراه از بخش‌های مختلف خوابگاه جدید دانشگاه دیدن کردند و از نزدیک در جریان چگونگی و کیفیت اسکان دانشجویان در خوابگاه مذکور قرار گرفتند. در جریان این بازدید، معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت  به مسؤولان دانشگاه، قول مساعدی درخصوص ادامه حمایت‌های این معاونت در تکمیل و تجهیز این خوابگاه استاندارد دانشجویی داد.انتهای پیام

برای دریافت گزارش تصویری این مراسم، اینجا کلیک کنید

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰/ مرتضی ده آبادی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.