نمایش همه
 • فردوسی دیروز ۰۹:۵۱

  به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم فردوسی؛

  شاهنامه؛ معیاری برای اخلاق مداری انسان مدرن

  استاد دانشگاه فرهنگیان مشهد و شاهنامه‌پژوه، با اشاره به جنبه‌های مختلف معنویت و نیایش در شاهنامه فردوسی اظهار کرد: این اثر معیاری برای یکتاپرستی و اخلاق‌مداری انسان مدرن است.

 • هلال احمر / سبزوار ۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۸:۵۵

  به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ؛

  در جستجوی حکمفرمایی صلح و آرامش

  هر ساله روز هشتم می سال میلادی مصادف با هجدهم اردیبهشت‌ماه، روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود؛ به این امید که روزی صلح و آرامش در سرتاسر جهان حکمفرما باشد .

 • مولا علی(ع) ۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۰:۵۰

  سیره ابن اسحاق و فضایل امیرالمومنین

  اسلامِ علی (ع)/وقتی در قلعه خیبر سپر مرتضی علی شد

  محمد بن اسحاق گوید که اول کسی از مردان که ایمان آورد بر سید، علی بود و علی ده ساله بود که ایمان آورد. و از جمله فضل‌ها که حق تعالی با علی کرده بود یکی آن بود که در حِجرِ سید بود.

 • روز معلم ۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۰۹:۱۳

  به مناسبت روز معلم؛

  دانشگاه خطی است که ریشه‌اش در آزادی از استکبار است

  حسین خودش را در مثلث خانه، خوابگاه و دانشگاه مـحبوس نـکرد، زیـرا کـه عقیده داشـت؛ «دانشگاه خطی است که ریشه‌اش در آزادی از استکبار است.» آری او در حین تحصیل، هم تدریس می‌کرد و هم به جبهه می‌رفت. در دانشگاه به دلیل بیان شیوایی که داشت، برای انتقال مشکلات دانشجویان به مسئولین، از بین چند صد نفر دانشجو، به‌عنوان نماینده انتخاب شد. مـحمدحسین از معلمین متعهـد دوران خـود بـود کـه هنـوز خـاطـرات زیبـا و رفتـارهـای دوسـت داشتنـی‌اش از ذهـن مـردم روستــای قــره بـلاغ پـاک نشـده اسـت.

 • 19 رمضان ؛ شب قدر و ضربت خوردن حضرت علی (ع) ۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۰۹:۰۴

  سلام بر شب زیبای قدر تا سحرش...

  شب قدر شب نزول قرآن، شب رحمت، شب نور، شب دعا، شب فرود آمدن فرشتگان بر زمین تا بار دیگر مقدر کنند سرنوشت انسان را.

 • روزبزرگداشت سعدی ۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۸:۱۳

  به مناسبت یکم اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی؛

  نقش افسردگی در زندگی شیخ اجل

  مهدی فرجی با اشاره به شرح احوال سعدی در دیباچه گلستان می‌گوید: سعدی بعد از نگاشتن بوستان دچار افسردگی‌ می‌شود و نگاشتن کتاب گلستان به روایت خود سعدی در همان روز کلید می‌خورد که سعدی دامن افسردگی و افسوس را رها می‌کند.

 • علوم آزمایشگاهی ۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۰۸:۴۱

  به مناسبت سی‌ام فروردین ماه، روز علوم آزمایشگاهی؛

  افزایش اهمیت علوم تولید شده در گرو دقت و توسعه آزمایشگاه‌ها است

  در دنیای امروز نبودن بخش‌های آزمایشگاهی، جهت نتایج تحقیقاتی را زیر سوال می‌برد. به همین دلیل اهمیت علوم تولیدشده در دنیا به دقت فعالیت‌های آزمایشگاهی بستگی دارد و این امر در گرو توسعه آزمایشگاه‌ها است.

 • دندانپزشکی ۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۱۰:۲۳

  ۲۳ فروردین روز دندانپزشک/از عمردندانپزشکی در ایران بیش از ۹۰ سال می‌گذرد

  براساس مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۶۲ روز ۲۳ فروردین روز دندانپزشک و هفته آخر فروردین ماه هفته دندانپزشکی نامگذاری شد.

 • خیرین سلامتی ۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۰۹:۱۸

  به مناسبت روز سلامتی؛

  در جستجوی سلامتی فراگیر و پایدار

  سازمان بهداشت جهانی که در شهر ژنو پایتخت سویس قرار دارد از موسسات وابسته به سازمان ملل است. در کنفرانس سانفرانسیسکو در سال ۱۹۴۶ تصمیم به تشکیل یک کنفرانس بین المللی بهداشت گرفته شد که اساسنامه آن در هفتم آوریل سال ۱۹۴۸ ، در نیویورک تنظیم و تصویب شد و اولین انجمن بهداشت جهانی اقدام به انتخاب روزی از سال به نام " روز جهانی بهداشت " نمود . در ژوئن همان سال اولین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان ۶۱ کشور جهان تشکیل شد . از سال ۱۹۵۰ ، ۷ آوریل ( ۷ April ) هر سال ، با نام روز جهانی بهداشت در سراسر دنیا جشن گرفته می‌ شود .

 • علیرضا افضلی‌پور ۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۰۹:۰۱

  به مناسبت سالروز درگذشت بنیانگذار دانشگاه کرمان؛

  نیکوکاری و تولد یک دانشگاه در دل کویر

  مهندس علیرضا افضلی‌پور مردی بود که قلب و روح بزرگش برای ایران و ایرانی می‌تپید و پرواز می‌کرد. او می‌گفت: بچه‌های با استعداد این مملکت به دلیل نداشتن امکانات، به حد واقعی رشد خود نمی‌رسند و در نطفه از بین می‌روند. چند نفری هم که رشد می‌کنند، اغلب جذب موسسات آموزشی و تحقیقاتی خارج از کشور می‌شوند که ضرر آن مستقیما متوجه‌ی مملکت و ملت می‌شود.

 • ۱۳ فروردین روز طبیعت گرامی باد ۱۴۰۰-۰۱-۱۳ ۰۹:۲۸

  به مناسبت روز طبیعت؛

  سیزده بدر جشن رویش دوباره طبیعت

  بهار است و زمزمه نسیم در گوش گلها، قصه شیرینِ رستن و بالیدن و عطرافشاندن را باز می گوید. جوانه ها از دل خاک سر بر آورده و سبزه ها چون مخملی سبز، دشت ها و باغها را پوشانده‌اند. کوهستان ها به گلستانی پر از گلهای وحشی رنگارنگ تبدیل شده و گلهای زرد و سفید و قرمز در میان چمن های سرسبز، جلوه ای خاص به طبیعت بهاری بخشیده اند.

 • گزارش تصویری مسجد مقدس جمکران در آستانه نیمه شعبان_۲۰ فروردین ۱۳۹۸_ محمدعلی مریزاد عکاس خبرگزاری تسنیم ۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۰۹:۰۴

  اعمال نیمه شعبان / شب‌زنده‌داری در شبی همپای قدر

  ۱۲ عمل مستحب برای شب نیمه مبارک شعبان توصیه شده است که شب زنده‌داری از مهم‌ترین این اعمال است. شبی که منزلت آن را همپای شب‌های قدر ذکر کرده‌اند.

 • ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان ۱۴۰۰-۰۱-۰۵ ۱۲:۳۴

  به مناسبت روز میلاد حضرت علی اکبر، روز جوان؛

  حضرت علی اکبر(ع)؛ جوان نمونه اسلام

  به گواهی امام حسین(ع) حضرت علی اکبر(ع) شبیه‌ترین افراد به پیامبر اکرم(ص) بود. این شباهت نه فقط از حیث شمایل و گفتار، بلکه از حیث اخلاق و رفتار نیز بود.

 • پیام نوروزی ۱۳۹۹-۱۲-۳۰ ۱۳:۲۵

  رهبر انقلاب ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خود سال ۱۴۰۰ را سال «تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی» نامگذاری کردند و فرمودند:شعار انقلابی جهش تولید امسال باید با حمایت همه‌جانبه کاملاً محقق شود.

 • ولادن امام حسین(ع) ۱۳۹۹-۱۲-۲۷ ۰۹:۴۶

  به مناسبت ولادت امام حسین (ع)

  جلوه‌های مودت و احترام خانوادگی در سیره سومین امام همام

  پژوهشگر سیره و تاریخ اهل بیت(ع) با اشاره به اشعار شاعرانه امام حسین(ع) خطاب به رباب، مادر سکینه و حضرت علی اصغر(ع) اظهار کرد: پیامبر(ص) و ائمه(ع) بامحبت‌ترین افراد نسبت به خانواده خود بوده‌اند. نقل است که رسول اکرم(ص) از منبر پایین آمدند و امام حسین(ع) را بغل گرفته و بوسیدند؛ این نوع مواجهه پیامبر(ص) حتی از زمانه امروز نیز جلوتر است و فرهنگ حمایت از کودکان در همه جا وجود ندارد.

 • شعبان ۱۳۹۹-۱۲-۲۵ ۰۹:۳۴

  امروز اول ماه شعبان است؛

  ماهی که برای سالکان الی الله بسیار با ارزش است

  از مقام ماه شعبان همین بس که ماه رسول خدا (ص) بوده و حضرتش (ص) فرمودند: شعبان شهری، رحم الله من اعاننی علی شهری، شعبان ماه من است، خداوند کسی را که مرا در ماهم یاری کند، بیامرزد.

 • پروین اعتصامی ۱۳۹۹-۱۲-۲۵ ۰۹:۳۲

  به مناسبت روز بزرگداشت پروین اعتصامی، بانوی شعر و ادب پارسی؛

  اختر چرخ ادب پروین است

  رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی در ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ خورشیدی در شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش یوسف اعتصامی آشتیانی (اعتصام الملک) از رجال نامی و نویسندگان و مترجمان مشهور اواخر دوره قاجار بود. در کودکی با خانواده به تهران آمد. دیوان اشعار وی بالغ بر ۲۵۰۰ بیت است. وی در فروردین ۱۳۲۰ شمسی به علت ابتلا به حصبه درگذشت و در قم به خاک سپرده شد.

 • مبعث حضرت رسول ۱۳۹۹-۱۲-۲۱ ۰۸:۲۱

  به مناسبت مبعث حضرت رسول(ص)؛

  فلسفه بعثت پیامبر(ص) در نهج‌البلاغه و دعای ندبه/ وعده‌ای که خدا به پیامبرش داد

  امیرالمؤمنین علیه‌السلام در نهج‌البلاغه و امام صادق(ع) در دعای ندبه به‌صورت مشترک به یکی از فلسفه‌های مهم بعثت رسول‌الله(ص) اشاره می‌کنند.

 • وفات حضرت زينب سلام الله عليها ۱۳۹۹-۱۲-۰۹ ۰۸:۱۰

  به مناسبت وفات حضرت زینب(س)؛

  ایستادگی در برابر حوادث سهمگین

  زینب (س) از آغاز زندگی اش با غمها و مصائب هم آغوش بود، شاید مصیبتهای دردناک و جانکاهی که بر او وارد شد، اندکی به ماروی می آورد قالب تهی می کردیم، لکن زینب (س) نه تنها ضعف و سستی در برابر حوادث از خود نشان نداد بلکه عکس العمل او بسیار طبیعی بود، و هرگز عاطفه ها و علاقه ها بر نیروی عقل وایمان او غلبه پیدا نکرده اگر او زنی ناز پرورده و راحت طلب بود، تاب تحمل این همه مصائب و دردها را در دوران زندگی پرمخاطره اش نداشت.

 • مولا علی(ع) ۱۳۹۹-۱۲-۰۶ ۱۹:۴۶

  شش درس ماندگار از مولود کعبه امام علی(ع)

  محسن اسماعیلی در یادداشتی نوشت: سیزدهم رجب زادروز یکی از بزرگ‏ترین بندگان شایسته خداست که به اعتراف دوست و دشمن الگوی بشریت و نمونه‏‌ای برتر از انسان کامل است. درباره بزرگی شخصیت حضرت امیرمؤمنان(ع) و خصوصیات و صفات به ‏نظیر او، بیش از هر شخصیت دیگری گفته و نوشته‏‌اند و شگفت این که سرانجام همه آن‌ها نیز اقرار کرده‏‌اند که نه شناخت آن بزرگوار و نه توصیف او برای کسی ممکن نیست.

 • دعا ۱۳۹۹-۱۲-۰۶ ۱۹:۱۱

  در روایات نقل شده است؛

  اعمال «ایام البیض» چیست؟

  به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری «ایام البیض» گفته می‌شود در روایات نقل شده که ایام البیض رجب از اهمیتی ویژه برخوردار است.

 • روز مهندس ۱۳۹۹-۱۲-۰۵ ۰۹:۰۵

  خواجه نصیرالدین طوسی‌ و روز مهندس؛

  مردی که با نبوغش اولین رصدخانه جهان را ساخت

  دانشمندان‌ اسلامی و غربی‌ معتقدند نوزایشی‌ که‌ در امر ستاره‌شناسی‌ در دنیای‌ اسلام‌ با ساخت‌ "رصدخانه‌ مراغه‌" بوجود آمد، مدیون‌ "خواجه نصیرالدین طوسی" نابغه‌ ایرانی است‌ که‌ جامعیت‌ او مورد تحسین‌ همگان‌ است‌.

 • جواد الائمه(ع) ۱۳۹۹-۱۲-۰۴ ۰۸:۴۳

  به مناسبت میلاد امام جواد علیه‌السلام؛

  صبوری دربرابر مصائب

  امام نهم علیه السلام در مقابل مصائب و گرفتاری های روزگار به شدّت شکیبا و بردبار بود. آن حضرت در مقابل حوادث سخت و پیشآمدهای ناگوار هیچ گاه برآشفته و مضطرب نمی شد بلکه با اتکال به خدای متعال به صبر و تحمّل روی می آورد.

 • عملیات خیبر ۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۱۳:۰۹

  به مناسبت سالروز عملیات خیبر منتشر شد؛

  چراغ سبز سازمان ملل به جنایت‌های جنگی رژیم بعثی

  صدور بیانیه ۳۰ مارس ۱۹۸۴ (۱۰ فروردین ۱۳۶۳) شورای امنیت را می‌توان چراغ سبز این شورا به حکومت عراق قلمداد کرد.

 • لیله الرغائب ۱۳۹۹-۱۱-۳۰ ۱۴:۰۳

  امید و آرزوها در شب آرزوها/لیله‌الرغائب شب بخشش و عطا فراوان

  نخستین شب جمعه از ماه پرفضیلت رجب را «لیلة الرّغائب» نامیده اند. رسول خدا (ص) من باب فضیلت و برکت ماه رجب در روایتی فرموده اند:" از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» نامیدند."

 • شهادت امام علي النقي(ع) ۱۳۹۹-۱۱-۲۷ ۰۸:۰۳

  به مناسبت شهادت امام هادی (ع)؛

  پناه‌گاه مردم

  امام جواد علیه السلام ، پدر بزرگوار دهمین پیشوا، نام این مولود پربرکت را به نشانه علاقه مندی به اجداد گران قدرش به نام سه جد بزرگوارش، علی نهاد. او در فصاحت و بلاغت همچون جدش امیرمؤمنان علی علیه السلام و در تقوا و عبادت چونان امام زین العابدین علیه السلام بود. او چهارمین معصوم بود که به نام زیبای علی آراسته گردید و پناه‌گاه مردم بود.

 • امام باقر ۱۳۹۹-۱۱-۲۵ ۰۸:۱۵

  به مناسبت ولادت امام محمدباقر(ع)؛

  سیری در سیره امام عالم

  امام باقر با این که در قلمرو اعمال فردی خود، از تجمل پرهیز دارد، ولی در زندگی خانوادگی و حتی اجتماعی، عواطف و نیازهای روحی همسر و نیز شرایط و مقتضیات زمان را در نظر دارد.

 • ولادت حضرت زهرا(س) ۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۰:۳۲

  به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س)؛

  دلایل قرآنی و روایی عصمت حضرت فاطمه(س)

  آنچه مورد اتفاق همه مسلمانان است این است که رضایت و نارضایتی حضرت زهرا(س) محور خشنودی و ناخشنودی خداوند خوانده شده است و این حقیقت، جز عصمت همه جانبه‌ آن حضرت، تفسیر دیگری برنمی‌تابد.

 • شهید بروجردی ۱۳۹۹-۱۱-۱۲ ۰۸:۴۹

  به مناسبت آغاز دهه فجر؛

  یک مأموریت ویژه در ۱۲ بهمن

  در روز ۱۲ بهمن،‌محمد به عنوان فرمانده گروه، ‌لباس روحانیت پوشید. اسلحه را زیر عبایش پنهان کرد و وارد فرودگاه شد. بعد از ورود امام مسئولیت حفاظت ایشان را در مدرسه علوی بر عهده داشت و لحظه‌ای از این امر مهم غفلت نکرد.

 • ام البنین ۱۳۹۹-۱۱-۰۸ ۱۰:۱۰

  به بهانه شهادت ام‌الشهدا حضرت ام‌البنین علیه‌السلام؛

  تکریم مادران و همسران شهدا در سیره معصومین

  ام البنین(س) مادر حضرت ابوالفضل(ع) در مدینه بود که به او خبر دادند در حادثه کربلا هر چهار پسرت شهید شدند. خبر شهادت چهار فرزند در یک روز برای هر مادری طاقت فرساست؛ اما حضرت ام البنین(س) با رشادتی بی‌نظیر نه تنها این خبر را تحمل کرد، بلکه این مصیبت را در برابر مصیبت امام حسین(ع) کوچک دید.