چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱

واکنش ایرج راد؛ عضو هیات مدیره خانه تئاتر به تیراندازی در محدوده تئاتر شهر

هنرمندان برای رفتن به تئاتر شهر امنیت ندارند

ایرج راد

رئیس هیات مدیره خانه تئاتر از دغدغه‌ای می‌گوید که سال‌هاست برای ناامنی فضای اطراف تئاتر شهر در میان اهالی تئاتر وجود دارد. ایرج راد تاکید می‌کند باید حرمت هنرمندان و علاقه‌مندان هنرهای نمایشی حفظ شود و علاوه بر آن برای رفت و آمد به تئاتر شهر امنیت داشته باشند.

به گزارش مفدا، ایرج راد درباره اهمیت تئاتر شهر به عنوان یک مکان فرهنگی به خبرآنلاین گفت: تئاتر شهر را شاید بتوان تنها تئاتر نام‌آور شهر تهران دانست. حتما باید اطراف آن به صورتی باشد که ایمنی و امنیت برای افراد فرهنگی، دانشجویان هنر و هنرمندانی که هر روز به آنجا رفت و آمد دارند مناسب باشد.

ایرج راد درباره این موضوع با بیان اینکه این محدوده باید شکل فرهنگی داشته باشد عنوان کرد: همانطور که در خیلی از مکان‌ها از نظر جایگاهی که دارند اجازه ورود افرادی از این دست داده نمی‌شود، تئاتر شهر هم باید به همین صورت باشد. آیا مثلا جلوی وزارتخانه مگر اجازه دست‌فروشی می‌دهند؟ یا مگر کسی در پیاده‌روی جلوی دانشگاه تهران بساط خرید و فروش راه می‌اندازد؟ حتی برای فروش کتاب هم در سوی دیگر خیابان بساط می‌کنند نه درست جلوی در دانشگاه. تمام این‌ها در کنار هم باعث شده هنرمندان امنیتی را که می‌خواهند، نداشته باشند. ما در حقیقت خواهان فضای امنی هستیم که اهالی هنر بتوانند با احساس آرامش و امنیت رفت و آمد کنند.

در روزهای گذشته یکی از راهکارهایی که درباره اتفاق تیراندازی در محوطه تئاتر شهر داده شد، این بود که اطراف بنای تئاتر شهر برای امنیت بیشتر هنرمندان و کسانی که آن‌جا رفت و آمد دارند حفاظ کشیده شود. نظری که به نظر می‌رسد ممکن است حتی معماری این بنا را هم تحت‌الشعاع قرار بدهد. ایرج راد دراین‌باره اشاره داشت: هر کاری که در این زمینه قرار است انجام شود باید منطبق با وضعیت معماری تئاتر شهر باشد. باید راهکاری اندیشیده شود تا محوطه‌ای که مربوط به تئاتر شهر است فضایی باشد که کاملا برای مسائل فرهنگی و هنری آماده باشد. به هر حال آنجا تماشاگر تئاتر، هنرمندان، دانشجویان و ... رفت‌وآمد می‌کنند. در هر سالن ممکن است نمایشی اجرا شود که مخاطبان خاص خودش را دارد و قبل و بعد از نمایش تماشاگران بخواهند ساعتی در محدوده حضور داشته باشند. منظورم این است که محدوده آنجا باید محدوده‌ای مناسب کارهای فرهنگی باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.