شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹

آغاز پویش مهار پوکی استخوان با تشخیص به موقع

آبادان

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت از آغاز پویش مهار پوکی استخوان با تشخیص به موقع به مناسبت روز جهانی استئوپروز (پوکی استخوان) بیست و هشتم مهر ماه خبر داد.

غلامحسین نوروزی نژاد هدف از برگزاری این پویش را آموزش گروه هدف در خصوص مراجعه زود هنگام جهت تشخیص پوکی استخوان بیان کرد و گفت : آموزش 30 درصد زنان بالای50 سال در خصوص این بیماری، فاکتور های مستعد کننده فرد جهت بررسی از نظر پوکی استخوان و نحوه تشخیص بیماری پوکی استخوان و دستگاه تراکم سنجی استخوانی از اهداف اختصاصی این پویش می باشد.

نوروزی نژاد خاطر نشان کرد: در هزاره سوم میلادی 59درصد کل مرگ های جهان و  46درصد بار جهانی بیماری ها  ناشی از بیماری های غیرواگیر می باشد به طوری که بیماری های مزمن مسئول بیش از 70درصد کل هزینه های پزشکی می باشند.

وی پوکی استخوان را شایع ترین بیماری بافت استخوانی دانست که با کاهش تراکم و از دست دادن کیفیت استخوان ها همراه است و منجر به افزایش خاصیت شکنندگی و خطر شکستگی استخوان می شود.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها تصریح کرد: در سراسر جهان پوکی استخوان عامل بیش از  9 میلیون شکستگی استخوان در سال می باشد به طوری که شکستگی استخوانی و مهره ای به ترتیب هر 3 ثانیه و 22 ثانیه رخ می دهدو از هر زن بالای 50  سال یک نفر از
شکستگی استخوان رنج می برد و شانس حفاظت از یک زن در برابر شکستگی لگن 14درصدو شکستگی ستون فقرات 28 درصد می باشد.
نوورزی نژاد در پایان یادآور شد: بر اساس گزارش های موجود تعداد زیادی از ایرانیان به خصوص افراد مسن حداقل یک شکستگی را در طول زندگی خود تجربه می کنند و بر اساس مطالعات انجام شده پوکی استخوان مسئول از دست رفتن بیش از 36  هزار سال زندگی مردان و زنان ایرانی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.