شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲

حجت‌الاسلام عاملی؛

آسیب‌های اجتماعی را به عموم مردم تعمیم ندهیم/لزوم تقویت نقاط قوت حوزه فرهنگ

آسیب اجتماعی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به چرایی تنزل فرهنگی جامعه به دلیل احتکار لوازم بهداشتی در شرایط شیوع کرونا گفت: این آسیب‌های اجتماعی مربوط به گروه خاص و کم جمعیتی است و نباید آن را به عموم مردم تعمیم دهیم و فرهنگ ملت ایران در شرایطی مانند زلزله و سیل مشخص می‌شود که همگی به یاری هموطنان خود می‌شتابند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی،، در پاسخ به این‌که فرهنگ امروز قابل قیاس با فرهنگ دوران دفاع مقدس نیست و مصداق آن احتکار لوازم بهداشتی در شرایط شیوع کروناست و دلیل این مسئله را در چه عواملی می‌توان جست‌وجو کرد، گفت: این آسیب‌های اجتماعی مربوط به گروه خاص و کم جمعیتی است و نباید اگر یک گروه کوچکی دست به رفتار خلاف اخلاق و عدالت می‌زنند، آن را به عموم مردم تعمیم دهیم.

۹۵ درصد مردم ایران در شهادت سردار سلیمانی اعلام کردند که دچار غم بزرگی شده‌اند

وی افزود:‌ فرهنگ عموم مردم ایران زمانی مشخص می‌شود که وقتی زلزله می‌آید مشارکتشان به رسیدگی به زلزله‌زده‌ها بسیار زیاد می‌شود و یا زمانی که سیل می‌آید موج جمعیت را می‌بینیم که  به هموطنان خود کمک می‌کنند و یا در تشییع جنازه سردار سلیمانی که پایه حمایت از فرهنگ ایثار و شهادت است، حضور گسترده دارند.

عاملی ادامه داد: طبق نظرسنجی که انجام شده است، نزدیک به ۹۵ درصد از مردم ایران در شهادت سردار سلیمانی اظهار کردند که دچار غم بزرگی شده‌اند و این فرهنگ جمعیت ماست نه اینکه بگوییم چون جمعیتی احتکار می‌کنند یا رعایت اخلاق نمی‌کنند، بگوییم فرهنگ جامعه خوب نیست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال این نکته را یادآور شد: نمی‌خواهیم بگوییم که ما در سطح فرهنگ دوران جنگ هستیم، طبیعتاً مقداری از آن فرهنگ فاصله گرفته‌ایم، ولی باید بررسی کنیم که نقاط ضعفمان چیست و آن را تبدیل به نقاط قوت کنیم و این نقاط را در حوزه فرهنگ قوی‌تر کنیم.

شهید سلیمانی؛ نمادی برای ارزیابی شخصیت انسان‌ها

وی با تأکید بر اینکه باید به مردم مقداری متفاوت نگاه کنیم، گفت: سردار شهید سلیمانی نمادی بود برای اینکه در آیینه شخصیت او خودمان را ارزیابی کنیم. این شهید بزرگوار خودش را فدا کرد و با عقل و تدبیر از حریم انقلاب اسلامی حمایت و گره‌های آن را باز کرد و طرفدار عموم مردم بود.

عاملی افزود: شهید سلیمانی خود را به‌عنوان حامی و حافظ کل مردم می‌دید و این نگاه، همان فرهنگی است که امام راحل و مقام معظم رهبری به ما یاد داده است و باید این فرهنگ را گسترش دهیم چرا که جواب می‌دهد. چنانچه هیچ پدر و مادری نیست که به فرزندان خود محبت نکند، ممکن است کودک یک بار بچگی و رفتار بد کند ولی مرجعیت محبت همیشه سر جای خودش است.

به گزارش ایکنا، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آموزه‌های دینی را در این باره یادآور شد و گفت: حضرت علی(ع) به مالک اشتر توصیه می‌کند که دلت را از محبت مردم پر کن برای اینکه مردم یا هم‌دین تو هستند یا هم نوع تو؛ این نگاه حضرت علی(ع) که به مالک، حکمران خود آموزش می‌دهد باید مسیر ما باشد تا نظام حکمرانی دائماً رعایت حقوق مردم و کمک به سلامت اجتماعی را مدنظر خود داشته باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.