پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹

رییس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت اعلام کرد:

حضور ۳۴ تیم در رشته مناظره در بیست ‌و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت/ اجرای بخش مناظره برای نخستین بار

صحبت لو

رییس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت از مشارکت ۳۴ تیم در رشته مناظره در بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت خبر داد و گفت: رشته مناظره برای اولین بار است که در این دوره از جشنواره برگزار خواهد شد؛ با این وجود و با توجه به شیوع ویروس کرونا، استقبال خوبی از این بخش از سوی دانشجویان شکل گرفته است به نحوی که پرونده ثبت نام دانشجویان در این بخش، با ۳۴ تیم چهار نفره بسته شد.

ولی‌الله صحبت‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا، در خصوص مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در بخش مناظره در بیست ‌و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت (هدهد) بزرگداشت سردار شهید قاسم سلیمانی، گفت: دومین جلسه چگونگی برگزاری رشته مناظره روز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه در اتاق جلسات مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برگزار شد و نحوه برگزاری، گذاره‌های موضعی مناظره، شکل اجرا، محتوا و آموزش در این جلسه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

 وی ادامه داد: در این نشست در خصوص چگونگی برگزاری این رشته، نوع سؤالاتی که باید در خصوص آن به مناظره پرداخته شود، داوری و دیگر موضوعات مورد بررسی و بحث قرار گرفت که در نهایت بنا شد سؤالات به صورت گذاره (بله و خیر) مطرح شود.

این مقام مسؤول در تشریح بیشتر شکل سؤالات، بیان داشت: شکل گذاره‌ای بله و خیر یعنی سؤالات و موضوعاتی که بنا است تیم‌های شرکت کننده در خصوص آن مناظره کنند در اختیار تیم‌ها در دانشگاه‌ها قرار داده شود و ۳۴ تیم موافقت و مخالفت خود را در خصوص این سؤالات بیان کنند؛ در ادامه تیم‌های موافق و مخالف در برابر هم بر سر موضوعات عنوان شده به مناظره خواهند پرداخت.

صحبت‌لو تصریح کرد: گذاره‌ها برای دانشگاه‌های شرکت کننده در این رشته ارسال می‌شود و شرکت کنندگان بر روی این موضوعات مطالعه خواهند داشت؛ در نهایت تیم‌های مخالف و موافق بر روی گذاره‌های مشخص شده مناظره می‌کنند و تیم داوری با توجه به توانایی اجرای مناظره و آگاهی و اطلاعاتی که ارایه دهندگان خواهند داشت و دیگر گزینه‌هایی که در داوری مطرح است تیم‌های برتر در هر بخش را معرفی خواهند کرد.

وی از حضور سه داور در این رشته از جشنواره قرآنی هدهد خبر داد و افزود: دو داور قرآنی که متخصص در حوزه قرآن هستند در خصوص دلایل و منابع تحقیقی مخالفین و موافقین نظر می‌دهند و یک داور نیز در خصوص تاکتیک‌های بیان مانند شیوه بیان، نحوه مطرح کردن، نوع بیان، حفظ احترام طرف مناظره شونده و ... به ارایه امتیاز می‌پردازد،  داوران در این رشته بیشتر  نگاه تربیتی داشته و تلاش دارند تا عزیزان شرکت کننده را به توانایی در فن بیان، تحمل نظر مخالف و رسیدن به بهترین نظر هدایت کنند.

رییس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با بیان این‌که این رشته مختص دانشجویان است، بیان داشت: از مجموع ۳۴ تیم، ۱۷ تیم از خانم‌ها و ۱۷ تیم از آقایان در رشته مناظره شرکت کرده‌اند که تمامی این تیم‌ها مستقیم به مرحله کشوری جشنواره بیست و پنجم راه پیدا کرده و در چند مرحله تیم‌های برتر به فینال راه می‌یابند.

  این مقام مسؤول درباره نحوه اجرای مسابقات مناظره بیان داشت: در تیم‌های شرکت کننده در رشته مناظره چهار نفر حضور دارند که دو نفر محقق و دو نفر ارایه دهنده مناظره خواهند بود، این عزیزان بر اساس اطلاعاتی که از گذاره‌ها دارند  و بر اساس نظر خود(بله یا خیر) پاسخ‌هایی را که باید، در برابر تیم مقابل ارایه دهنده آماده می‌کنند، در این دوره از رشته مناظره موضوعات گذاره‌ها بیشتر حول محور «قرآن و سلامت» است اما هنوز در خصوص این‌که صرفا موضوعات این دو بخش باشد به قطعیت نرسیده‌ایم و در نهایت طی ۱۰ روز آینده این موضوع نیز مشخص خواهد شد.

گفتنی است علاقمندان به شرکت در بیست ‌و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت ثبت نام در این دوره از جشنواره تا پایان شهریور ماه جاری مهلت دارند تا جهت ثبت‌نام به پایگاه اطلاع رسانی www.quran.behdasht.gov.ir  مراجعه و یا با کارشناس واحد قرآن ‌و عترت دانشگاه خود تماس حاصل کنند./