دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲

مشارکت ۱۱۰ تیم در بخش تیمی بیست‌وپنجمین جشنواره قرآنی هدهد/آن چه تیم‌های شرکت کننده باید بدانند

توجه به همه ابعاد انسان ساز و حیات آفرین قرآن‌وعترت/هشت بخش و۵۵ رشته

مسؤول برگزاری بخش تیمی بیست ‌وپنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، گفت: با مشارکت ۱۱۰ تیم در بخش تیمی این دوره از جشنواره، پرونده ثبت نام دانشگاهیان وزارت بهداشت در این بخش بسته شد.

مرضیه اشکرف در گفت‌وگو با مفدا در خصوص بخش تیمی بیست ‌وپنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت، بزرگداشت سردار شهید قاسم سلیمانی، بیان داشت: هدف از برگزاری مسابقات به صورت تیمی بالابردن روحیه کار تیمی در میان عزیزان شرکت کننده است که موجب می‌شود در یک مسیر مشترک به صورت هماهنگ و با هدف موفقیت، کار تعاملی و تیمی را در کنار یکدیگر تمرین کنند.

وی با بیان این که بخش تیمی در این دوره از مسابقات قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت دارای دو رشته «مسابقات تیمی» و «مناظره» است، ابراز داشت: امسال برای اولین بار رشته مناظره در بخش تیمی گنجانده‌ شد که به لطف خدا این رشته با استقبال و شرکت ۳۵ تیم از دانشگاه‌های علوم پزشکی همراه شده است. این استقبال نشان می‌دهد با وجود شرایط شیوع کرونا و تعطیلی و نیمه فعال بودن دانشگاه‌ها اما رشته‌های تیمی مورد توجه و علاقه جامعه قرآنی علوم پزشکی هستند.

اشکرف ارتقاء روحیه و ایجاد مهارت در فعالیت‌های تیمی و مشارکتی را از دیگر اهداف برگزاری مسابقات تیمی عنوان کرد و ابراز داشت: ایجاد بستری مناسب به منظور انس و الفت در راستای افزایش روحیه رقابت سالم در میان متسابقین و ایجاد بستری مناسب برای ایده پردازی و پرورش قوای خلاق دانشگاهیان از دیگر اهداف برگزاری مسابقات تیمی در بخش تیمی جشنواره است.

وی به کلیات و مراحل برگزاری «مسابقات تیمی» به عنوان یکی از دو رشته بخش تیمی جشنواره اشاره کرد و بیان داشت: این دوره از مسابقات، طی سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی و در دوگروه  مجزای دانشجویان، کارکنان و اساتید خانم و آقا برگزار می‌شود. در این دوره از جشنواره از مجموع ۱۱۰ تیم شرکت کننده در بخش تیمی، ۷۵ تیم به «مسابقات تیمی» اختصاص دارد که حاصل مشارکت ۳۲ دانشگاه است.

رشته مناظره جدیدترین رشته بخش تیمی

اشکرف استقبال از مسابقات تیمی در بیست ‌و چهارمین دوره از جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت را قابل توجه دانست و بیان داشت: سال گذشته رشته «مسابقات تیمی» مختص دانشجویان و برای اولین بار در جشنواره بیست‌وچهارم گنجانده شد که با استقبال بسیار خوبی از سوی دانشجویان همراه گردید، به همین جهت در جشنواره بیست‌وپنجم امکان ثبت نام و حضور در مسابقات تیمی برای اساتید و کارکنان نیز فراهم آمد تا بتوانیم پاسخ‌گوی علاقمندان به شرکت در این رشته باشیم. 

مناظره کنندگان باید تلاش کنند تا در فن بیان، خطابه، سخنرانی، به کارگیری اصول منطقی و استدلال دارای توانایی و مهارت بوده و در صحنه به عنوان سخنران حاضر شوند. دو تن دیگر از اعضای تیم که به عنوان محققان تیم معرفی می‌شوند نیز باید در زمینه تحقیق و پژوهش از معلومات و دانش وسیعتری برخوردار بوده و موظفند منابع، اطلاعات و محتوای لازم برای هر مناظره را در اختیار هر گروه قرار دهند وی به رشته مناظره به عنوان جدیدترین رشته در بخش تیمی اشاره کرد و گفت: در رشته مناظره از بخش تیمی در این دوره از جشنواره ۳۵ تیم چهارنفره از ۲۳ دانشگاه شرکت کرده‌اند، که این مشارکت با توجه به این‌که رشته مناظره تنها اختصاص به دانشجویان دارد و اساتید و کارکنان در این رشته ثبت نام نداشته‌اند، قابل توجه است.

اهداف برگزاری رشته مناظره/رشد و شکوفایی فرهنگ گفت‌وگو

این فعال قرآنی به اهداف برگزاری رشته مناظره اشاره کرد و بیان داشت: رشد و شکوفایی فرهنگ گفت‌وگو، زمینه سازی برای شکل گیری تفکر خلاق و نقاد در میان دانشجویان، ایجاد انگیزه در جامعه جهت گرایش به ارتقاء دانش و آگاهی، آموزش مسائل و مطالب علمی به صورت جذاب ، قابل پذیرش و اثربخش و تمرین و تقویت فعالیت‌های گروهی منسجم و هدفمند از اهداف برگزاری این رشته است.

اشکرف التزام به اخلاق علمی در نقد و نقل آرا، اشخاص و آثار را یکی از خط مشی‌های برگزاری رشته مناظره در بخش تیمی جشنواره عنوان کرد و بیان داشت: پرهیز از ورود در نزاع‌های غیرعلمی و مجادلات روزمره و مرسوم و اهتمام به روزآمدی و کارایی مباحث، نقل‌ها و منابع از دیگر رویکردهای برگزاری این رشته در بخش تیمی است.

مسؤول برگزاری بخش تیمی بیست ‌و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت در خصوص ضوابط اجرایی رشته مناظره، گفت: این دوره از مسابقات مختص به دانشجویان در دو گروه مجزا آقایان و خانم‌ها است که در هر گروه باید چهار دانشجو حضور داشته و یک نفر از این جمع به عنوان سرپرست گروه معرفی شود.

وی اضافه کرد: شرکت در کلیه جلسات آموزشی و توجیهی مسابقات مناظره  و حضور سرپرست یا یکی از اعضای گروه در مراسم قرعه کشی مسابقات الزامی است، محدودیتی برای رشته‌های تحصیلی اعضای گروه‌های شرکت کننده وجود ندارد، البته سرپرست تیم موظف است قبل از هر مسابقه و در زمان تعیین شده اسامی دو نفر عضو مناظره کننده را به کمیته اجرایی مسابقات اعلام کند.

این فعال قرانی تصریح کرد: مناظره کنندگان باید تلاش کنند تا در فن بیان، خطابه، سخنرانی، به کارگیری اصول منطقی و استدلال دارای توانایی و مهارت بوده و در صحنه به عنوان سخنران حاضر شوند. دو تن دیگر از اعضای تیم که به عنوان محققان تیم معرفی می‌شوند نیز باید در زمینه تحقیق و پژوهش از معلومات و دانش وسیعتری برخوردار بوده و موظفند منابع، اطلاعات و محتوای لازم برای هر مناظره را در اختیار هر گروه قرار دهند.

مناظره کنندگان باید به ساختار و ارایه یک بحث شفاهی منسجم، احاطه و اشراف داشته باشند

اشکرف با بیان این‌که مناظره کنندگان باید به ساختار و ارایه یک بحث شفاهی منسجم، احاطه و اشراف داشته باشند، خاطر نشان کرد: مناظره کنندگان باید بدانند چگونه از نکات منطقی و نقل قول‌های واقعی استفاده کنند، قدرت استدلال مناظره کنندگان باید به صورتی باشد که بتواند در هر دو جایگاه موافق و مخالف به ارائه سخنرانی بپردازد.

وی اضافه کرد: مناظره کنندگان باید از ورود به هرگونه تقابل فردی اجتناب کنند و تنها به بیان شواهد و مدارک مستدل در بحث بپردازند، مناظره کنندگان باید واضح، منظم، آرام ، منطقی و در زمان مقرر شده به ارائه سخنرانی بپردازند،  لازم به ذکر است دو نفر عضو مناظره کننده می توانند از هر مسابقه به مسابقه دیگر تغییر کنند، اما درطول برگزاری یک مسابقه به هیچ وجه امکان تغییر و تعویض برای مناظره کنندگانی که اسامی آنها اعلام شده وجود ندارد. مسابقات در سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی بطور متمرکز برگزار خواهد شد و مرحله مقدماتی مسابقات مناظره همزمان با مرحله مقدماتی مسابقات تیمی برگزار خواهد شد.

مهمترین معیارهای کسب امتیاز در رشته مناظره

این فعال قرآنی در پایان به معیارهای داوری رشته مناظره از بخش تیمی اشاره کرد و افزود: رعایت اخلاق مناظره، احترام به آراء و نظرات مخالف، فن بیان و رعایت نکات دستوری، طی کردن فرایند علمی و مستدل از طرح مساله تا نتیجه گیری، احاطه و اشراف نسبت به موضوع مورد بحث از جمله معیارهایی است که داوران به آن توجه دارند.

مسؤول برگزاری  بخش تیمی بیست‌وپنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت به نحوه امتیاز دهی و مهمترین معیارهای کسب امتیاز در رشته مناظره از بخش تیمی جشنواره قرآن و عترت، اشاره کرد و ضمن تاکید بر این که پس از صدور رای نهایی توسط هیات داوران، هیچ گونه اعتراضی از سوی تیم‌ها پذیرفته نیست، خاطر نشان کرد: رعایت شرایط و ضوابط مندرج در آئین نامه مسابقات، برنامه ریزی، هماهنگی و انسجام تیمی، رعایت اخلاق مناظره علمی و احترام به آرا و نظرات مخالف، طی کردن فرآیندی علمی و مستدل از طرح مسئله تا نتیجه گیری، فن بیان و نکات دستوری، احاطه و اشراف نسبت به موضوع مورد بحث، استفاده از چارچوب منطقی در بحث و خلاقیت در طرح مسئله، تعاریف و نتیجه گیری در طول سخنرانی از جمله این معیارها است.

گفتنی است علاقمندان به شرکت در بیست ‌وپنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جهت ثبت نام در این دوره از جشنواره تا پایان شهریور ماه جاری مهلت دارند تا به پایگاه اطلاع رسانی www.quran.behdasht.gov.ir  مراجعه و یا با کارشناس واحد قرآن ‌و عترت دانشگاه خود تماس حاصل کنند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.