یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰

"قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرد"

کدام یک از دستیاران "بدون شرکت در آزمون گواهی‌نامه" طرح خود را آغاز خواهند کرد

نشست شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برخی از شاخص‌هایی که بر مبنای آنها تعدادی از دانشجویان دستیار "بدون شرکت در آزمون گواهی‌نامه"، طرح خود را آغاز خواهند کرد، گفت: "نمرات به دست آمده در آزمون‌های ارتقای دانشجویان در سال‌های قبل"، "تعداد دفعاتی که در سال‌های گذشته در آزمون‌های ارتقاء شرکت کرده‌ و رد نشده‌اند" و "عملکرد درون بخشی دستیاران" از جمله ملاک‌های مهمی است که جایگزین آزمون گواهینامه برخی از دستیاران دارای شرایط خاص هستند، خواهد شد.

دکتر حمید اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا، در خصوص شاخص‌های آیین نامه اعلام قبولی برخی از دستیاران دارای شرایط خاص به عنوان قبول شدگان آزمون گواهینامه، بدون شرکت در این آزمون، و زمان ابلاغ این آیین‌نامه، گفت:  آیین نامه در حال گذراندن مراحل نهایی خود است تا پس از جمع بندی به تصویب نهایی رسیده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شود.

او با اشاره به برخی شاخص‌های دیده شده در این آیین‌نامه جهت پذیرش دستیاران در آزمون گواهی‌نامه بدون شرکت در آزمون، گفت: آن چه که در این زمینه مهم است نمرات به دست آمده در آزمون‌های ارتقای سال‌های قبل بوده و در این خصوص تعداد دفعاتی که این دسته از دانشجویان در سال‌های قبل در آزمون ارتقاء شرکت کرده‌ و رد نشده اند، حائز اهمیت است.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت عملکرد درون بخشی را نیز  از ملاک‌های  بسیار مهم در این خصوص دانست.

بیشتر بخوانید:

دستیاران واجد شرایط از ابتدای شهریور ماه طرح خدمات خود را آغاز می‌کنند

اکبری در خصوص اهمیت چگونگی ورود دانشجویان علوم پزشکی در سه رشته دندان‌پزشکی، داروسازی و پزشکی به دانشگاه‌های کشور، گفت: ما اعتقاد داریم افرادی که وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌شوند باید از توانمندی علمی لازم برخوردار بوده و بر اساس رقابت علمی وارد دانشگاه شوند؛ بر این اساس از سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۳۹۷ انتقال دانشجویان از خارج به داخل در وزارت بهداشت ممنوع اعلام شد. این ممنوعیت بیشتر به دلیل این تلقی بود که برخی از این طریق کنکور را دور زده و روند این انتقال افزایشی و از حالت عادی خارج شده بود، به نحوی که سالیانه سه هزار نفر از این طریق وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌شدند.

این مقام مسؤول تاکید کرد: کسانی که در خارج از کشور در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در حال تحصیل هستند، باید تا انتهای تحصیلات آن جا باشند و مدارک خود را به داخل بیاروند که طبق روال قانونی مدرکشان ارزشیابی خواهد شد. دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نه اجازه قانونی برای انتقال آنها داشته و نه ظرفیت پذیرش آنها وجود دارد.

اکبری از توافق میان معاونت آموزشی و معاونت درمان وزارت بهداشت در خصوص ارایه ظریبی از کارانه به دستیاران فعال در خط درمان بیماران کرونایی خبر داد و گفت: آن چه که مورد بحث میان معاونت آموزشی و معاونت درمان وزارت بهداشت است و بر سرآن توافق شده، این که خدمات رزیدنت‌هایی که در بخش‌های کرونایی ارایه خدمت می‌کنند به نحوی دیده و حق‌الزحمه مناسب‌تری نسبت به خدماتی که ارایه می‌دهند در اختیارشان قرار گرفته شود. بر این اساس کارهای قانونی این روند در حال انجام است تا نسبت به خدماتی که ارایه می‌دهند ظریبی از کارانه در اختیارشان قرار گیرد./انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۴۳۰