یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۴

شرحی از فعالیت‌های دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد فعال در بخش کرونا؛

از احساس وظیفه و حضور در بخش کرونا تا قرنطینه خانگی برای مراقبت از خانواده

وحید رئیسی

وحید رئیسی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد است که به سبب احساس وظیفه‌ای که دارد مدتی است در بخش کرونا بیمارستان هاجر (س) شهرکرد حاضر شده و به مراقبت و درمان بیماران کرونایی می‌پردازد.

به گزارش مفدا شهرکرد، کرونا علی‌رغم چهره زشت و تاثیرات غیرقابل باوری که بر زندگی انسان امروزی گذاشت، سنگ محکی بود تا عیار انسان‌های صادق، نوع دوست و مجاهد بیشتر سنجیده شود.
انسان‌هایی که از سلامت و جان شیرین و حتی عزیزترین‌های خود می‌گذرند تا بر بالین بیماران حاضر باشند.
گفت‌وگوی زیر با یکی از همین انسان‌های ایثارگر است، دانشجوی به گفته خودش ترم تقریبا ۱۰ رشته پزشکی، کسی که به گفته استادش قبل از اینکه شیفت در بخش کرونا عوض شود در بیمارستان حاضر است و بعد از آنکه دوباره شیفت تغییر کند هم بدون هیچ خستگی به انجام وظیفه می‌پردازد.
وحید رئیسی در گفت‌وگو با مفدا شهرکرد، گفت: به کارهای پژوهشی علاقه بسیاری داشتم، از وقتی بیماری کرونا شیوع پیدا کرد و با توجه به اینکه کارهای پژوهشی بسیاری انجام داده‌ام، احساس کردم که باید من هم کاری انجام دهم.
دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه به تحقیق و بررسی درخصوص بیماری‌های خودایمنی و عفونی علاقه زیادی داشته و دارم بنابراین شروع کردم به جستجو و تحقیق درباره بیماری کرونا، افزود: یکی از اساتید به من گفت که می‌خواهد درخصوص کرونا یک کار تحقیقاتی انجام دهد.
وی ادامه داد: با همکاری این استاد ارجمند شروع به کار کردیم، دو طرح نوشتیم که یکی از آن‌ها رد شد و یکی دیگر از طرح‌ها که کارآزمایی بالینی بود و باید روی بیماران کرونایی انجام می‌گرفت، تصویب شد.
رئیسی عنوان کرد: طرحی که تصویب شد، درخصوص یک نوع گیاه دارویی و اثر آن بر روی بیماران کرونایی بود که باید امحتاح می‌شد و به لحاظ بالینی پیگیری می‌شد تا نتیجه حاصل شود.
این دانشجوی پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد خاطرنشان کرد: بعد از انجام این طرح پژوهشی احساس کردم باید کار بیشتری برای کمک به مجموعه کادر درمان در بیمارستان انجام دهم بنابراین تصمیم گرفتم به بیمارستان بروم، از اواسط اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ بود که برای کمک به درمان بیماران کرونایی وارد بیمارستان و بخش عفونی شدم.
وی با اشاره به اینکه اوایل فقط صبح‌ها در بخش حضور داشتم اما با توجه به شیوع بیماری که به مرور زمان بیشتر شد، زمان حضور من در بیمارستان نیز افزایش یافت، اضافه کرد: دانشجویان دیگر نیز در بیمارستان و بخش عفونی حضور دارند، تا الان سه دوره اینترن در بخش حاضر شدند که با شیوع بیشتر بیماری تعداد آن‌ها هم رشد کرده است.
رئیسی یادآور شد: هر بیمار با علائم مشکوک به کرونا در شهرکرد، اولین بار به کلینیک بیماری‌های تنفسی یا اورژانس بیمارستان هاجر (س) شهرکرد مراجعه می‌کند، اگر نیاز باشد و بیمار علائم کرونا داشته باشد برای انجام CT scan ارجاع داده و در این قسمت با سنجش علائم بالینی میزان درگیری فرد با بیماری تشخیص داده می‌شود، اگر براساس برخی ریزفاکتورها نیاز به بستری داشته باشند، آنگاه بیمار بستری می‌شود.
دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بیان کرد: دانشجویان اینترن از همان ابتدا مسؤول پذیرش بیماران مراجعه‌کننده و همچنین مسؤول پیگیری بیماران بستری هستند، درواقع بستری کردن بیماران برعهده رزیدنت و اینترن عفونی است و من هم در همین مرحله به همکاران در بیمارستان کمک می‌کنم.
وی تاکید کرد: متاسفانه در بحث اپیدمی‌ها شایعه زیاد است، سازمان جهانی بهداشت هم همان ابتدای شیوع بیماری، کورسی برای آموزش کادر درمان و حتی مسؤولان فرهنگی بیمارستان‌ها و...برگزار کرد با این موضوع که چه کنیم که اعتماد مردم افزایش یابد یا چه کنیم که شایعات گسترش پیدا نکند.
رئیسی افزود: اگر مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را بکنند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید، بسیاری از کادر درمان و حتی دانشجویان چندین ماه است که در بیمارستان هستند اما هنوز به بیماری مبتلا نشدند، این نشان می‌دهد که چقدر خودمراقبتی و حفاظت فردی می‌تواند در ابتلا به بیماری کرونا مؤثر واقع شود.
دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: اردیبهشت‌ماه تعداد بیماران بسیار کم بود اما متاسفانه مجددا شیوع پیدا کرد، کرونا ماهیت عجیبی دارد مثل ویروس HIV که آن هم ماهیت پیچیده‌ای دارد، حتی بیماران مبتلا به کرونا بودند که دچار التهاب پانکراس شدند یا خونریزی داخلی کردند.
وی با بیان اینکه هستند بیمارانی که بسیار دیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند و دیگر نمی‌توان هیچ کاری برای آن‌ها انجام داد، همچنین بعضی دیگر از افراد با وجود آنکه نیازی به بستری ندارند اصرار بر بستری دارند، اظهار داشت: اگر جای مردم بودم خیلی بیشتر رعایت پروتکل‌های بهداشتی را انجام می‌دادم، چند ماه است که با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم اما به نظر می‌رسد مردم هنوز شیوه صحیح استفاده از ماسک را نمی‌دانند.
رئیسی عنوان کرد: اوایل خانواده مخالف حضور من در بیمارستان بودند اما به مرور با این وضعیت کنار آمدند، من حتی در منزل هم خودم را قرنطینه کرده‌ام، طبقه پایین خانه خالی بود و من بعد از بازگشتم از بیمارستان آنجا به سر می‌برم تا مبادا دیگر اعضا خانواده‌ام را گرفتار بیماری کنم.
دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد خاطرنشان کرد: من کار خاصی در بیمارستان انجام نمی‌دهم من فقط تلاش می‌کنم تا از اساتید و همکارانم آموزش ببینم، کار بزرگ را پرستاران انجام می‌دهند که ۷ یا ۸ ساعت در لباس‌های ایزوله با شرایط سخت انجام وظیفه می‌کنند.
وی ادامه داد: پزشکان عمومی، عفونی و اینترن‌ها که در صورت بروز مشکل حتی یک مشکل کوچک بلافاصله خود را به بالین بیمار می‌رسانند یا خدمه بخش که کار بسیار بزرگی انجام می‌دهند و معمولا هم در معرض خطر هستند.
رئیسی تاکید کرد: رسیدگی به بیماران کرونایی و مقابله با این بیماری احتیاج به یک زنجیره همکاری قوی بین خدمه، پزشک، پرستار، اینترن‌ها و... دارد و نمی‌توان مسؤولیت را به عهده قشری خاص قرار داد، همه باید دست به دست هم دهند تا بتوان به زودی این بیماری را شکست داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.