دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵

در گفت‌وگوی مفدا با مسؤولان بخش‌های فناوری و ادبی جشنواره قرآنی هدهد مطرح شد؛

کرونا اهمیت بخش فناوری را در حوزه تولید نرم‌افزار بالا برده است/پرداختن به نگرش‌ها"، "زندگی‌نامه" و "شخصیت" شهید حاج قاسم سلیمانی در بخش ادبی جشنواره

پوستر جشنواره قرآنی هدهد

بیست ‌و پنجمین جشنواره قرآنی هدهد، یادواره شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در حال نزدیک شدن به آخرین روزهای ثبت‌نام از علاقمندان خود است، این جشنواره بزرگ قرآنی که به نوعی بی‌رقیب ترین جشنواه از جنس جشنواره‌های قرآنی در جامعه بزرگ دانشگاهیان کشور است، در سال ۹۹_۹۸ با پدیده شیوع ویروس کرونا مواجه شد که با تلاش مسؤولان و تمامی کارشناسان برگزارکننده این جشنواره با ثبت نام حدود ۴۰ هزار نفر در حال پیش‌روی است.

به گزارش مفدا، بیست ‌و پنجمین جشنواره قرآنی هدهد یادواره شهید حاج قاسم سلیمانی در حال نزدیک شدن به آخرین روزهای ثبت‌نام از علاقمندان خود است، این جشنواره بزرگ قرآنی که به نوعی بی‌رقیب ‌ترین جشنواه از جنس جشنواره‌های قرآنی در جامعه بزرگ دانشگاهیان کشور است در سال ۹۹_۹۸ با پدیده شیوع ویروس کرونا مواجه شد که با تلاش مسؤولان و تمامی کارشناسان برگزارکننده این جشنواره با ثبت نام حدود ۴۰ هزار نفر کار خود را ادامه می‌دهد.

به دنبال این تلاش خبرنگار مفدا در گفت‌وگو با مسؤولان برگزار کننده بخش‌های ادبی و فناوری جشنواره، به چگونگی روند ثبت‌نام علاقمندان در این دو رشته پرداخته است.

عطیه پهلوانی کارشناس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و مسؤول بخش فناوری در جشنواره بیست وپنجم قرآنی هدهد در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا، به استقبال دانشگاهیان وزارت بهداشت از بخش فناوری جشنواره علی رغم شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: با وجود شرایط شیوع بیماری کرونا اما استقبال از کلیه بخش‌های جشنواره از جمله بخش فناوری بسیار خوب بوده است و همچنان تقاضا برای ثبت نام وجود دارد.

وی اضافه کرد: یکی از بخش‌های جشنواره بخش "فناوری" است که در سه رشته "تولید اپلیکیشن"،  "کانال‌های مجازی قرآنی" و "نرم افزارهای قرآنی" پذیرای آثار شرکت کنندگان بوده است. علاقمندانی که طراح نرم افزار و اپلیکیشن هستند می‌توانند توانایی خود را در این بخش از جشنواره ارائه دهند.

شرکت‌کنندگان در رشته اپلیکیشن یا نرم افزار باید اصل نرم افزار را به همراه فایل‌ نصب شده و راهنمای نرم افزار را در قالب سی دی و DVD طی زمان اعلام شده به دبیرخانه دانشگاهی جشنواره تحویل داده باشند و دبیرخانه دانشگاهی نیز به دبیرخانه مرکزی ارسال کند

بخش فناوری فاقد مرحله دانشگاهی است

این فعال قرآنی با بیان این‌که بخش فناوری ویژه دانشگاهیان وزارت بهداشت است، بیان داشت: این بخش دارای مرحله دانشگاهی نبوده است و داوری مرحله کشوری آن نیز از اوایل آبان ماه آغاز خواهد شد، موضوعاتی که شرکت‌کنندگان برای ارسال آثار خود در این بخش باید مورد توجه قرار دهند، مباحث با محوریت قرآن و عترت است و سایر موضوعات از دور مسابقات حذف خواهند شد.

پهلوانی با بیان این‌که برخی آثار به صورت گروهی ارسال می‌شود اما در مجموع هر نفر تنها یک اثر می‌تواند به جشنواره ارسال کند، بیان داشت: در خصوص رشته اپلیکیشن و نرم افزارهای قرآنی، شرکت کنندگان باید توجه داشته باشند که در سامانه جشنواره شناسنامه اثر  را به صورت pdf بارگذاری کرده باشند، علاقمندان در صورت مراجعه به آیین نامه می‌توانند اطلاعات مورد نیاز برای این بخش جهت بارگذاری اثر را مشاهده کنند.

ضوابط و چگونگی ارسال آثار در بخش فناوری

کارشناس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، بیان داشت: شرکت‌کنندگان در رشته اپلیکیشن یا نرم افزار باید اصل نرم افزار را به همراه فایل‌ نصب و راهنمای نرم افزار را در قالب سی دی و DVD طی زمان اعلام شده به دبیرخانه دانشگاهی جشنواره تحویل داده باشند و دبیرخانه دانشگاهی نیز به دبیرخانه مرکزی ارسال کند. در مورد نرم افزار این نکته قابل ذکر است که فردی که نرم افزار را طراحی  می‌کند باید برای شرکت در جشنواره، مشخصات فردی خود را در نرم افزار وارد کرده باشد.

وی با بیان این‌که شرکت کنندگان باید پرینت شناسنامه اثر را به همراه DVD و CD ارسال کنند، به رشته کانال‌های مجازی اشاره کرد و ابراز داشت: در خصوص کانال‌های مجازی شناسنامه اثر باید در سامانه بارگذاری شود و صاحب کانال باید تاریخ‌های مهم جشنواره بیست‌وپنجم را در بخش‌های آوایی و معارفی در کانال خود آورده باشد. نکته مهم این‌که آدرس کانال دبیرخانه دائمی جشنواره نیز باید در کانال مورد نظر قید شده باشد.

بیشتر بخوانید:

بخش معارفی پرطرفدارترین بخش جشنواره قرآنی هدهد

 مسؤول بخش فناوری در جشنواره بیست‌وپنجم قرآنی هدهد در پایان در خصوص اهمیت حضور فعالان قرآنی در فضای مجازی با توجه به اهمیت این فضا و شیوع ویروس کرونا، گفت: برگزاری بخش فناوری جشنواره قرآنی هدهد گامی اثربخش برای ترویج فرهنگ قرآن و عترت علیهم السلام در بستر فضای مجازی و شناسایی استعدادهای برتر این حوزه است. شرایط کرونایی امروز و اقبال همگان به فضای مجازی می تواند فرصت مغتنمی باشد برای علاقه مندان به بخش فناوری که بتوانند حضور درخشانی را برای خود در جشنواره قرآنی هدهد رقم بزنند.

علاقمندان جهت مشاهده آیین نامه جشنواره قرانی هدهد برای ثبت نام در بخش فناوری و آشنایی با بخش‌های مختلف جشنواره روی متن کلیک کنند.

در ادامه لطیفه اکبری کارشناس ستاد امر به معروف‌ونهی از منکر مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و مسؤول بخش ادبی بیست‌وپنجمین جشنواره قرآنی هدهد، در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا، با بیان این‌که بیست‌ و پنجمین جشنواره قرآنی هدهد در سال ۹۹ کار خود را به خوبی دنبال می‌کند، گفت: ثبت نام در این دوره از جشنواره با اتفاق نادری چون شیوع یک ویروس جهانی و همه گیر به نام کویید ۱۹ همراه بود که علی رغم تعطیلی و تعلیق فعالیت‌های دانشگاهیان در تمام کشور اما با استفاده از ظرفیت بالای فضای مجازی و تغییر سریع آرایش دبیرخانه مرکزی جشنواره، ثبت نام در این دوره از جشنواره نیز به قوت و با قدرت تا کنون پیش رفته است.

وی به معرفی بخش ادبی به عنوان یکی از بخش‌های جشنواره پرداخت و ابراز داشت: شعر، داستان نویسی، نمایش‌نامه نویسی و فیلم‌نامه نویسی چهار رشته از بخش ادبی است که در هیچ کدام از این چهار رشته مرحله دانشگاهی وجود ندارد و تنها شرکت کنندگان در مرحله کشوری می‌توانند کار خود را دنبال کنند.

آثار ارایه شده در بخش ادبی باید مبتنی بر محور قرآن و عترت باشند و در صورت وجود آثاری با موضوعات نامرتبط با این حوزه، این آثار از راه‌یابی به مرحله داوری حذف می‌شوند. البته آثار ارسالی هرگز نباید در هیچ مسابقه دیگری حائز رتبه شده باشند

داوری آثار ارسالی به بخش ادبی اول آبان ماه جاری صورت می‌گیرد

این فعال قرآنی با بیان این‌که در اوایل آبان ماه داوری آثار ارسالی به جشنواره انجام می‌گیرد، ابراز داشت: برخی ضوابط فنی و اجرایی در خصوص بخش ادبی دارای اهمیت است از جمله این‌که باید آثار ارائه شده مبتنی بر محور قرآن و عترت باشند و در صورت وجود آثاری با موضوعات نامرتبط با این حوزه، این آثار از راه‌یابی به مرحله داوری حذف می‌شوند. البته آثار ارسالی هرگز نباید در هیچ مسابقه دیگری حائز رتبه شده باشند.

اکبری تعداد آثار ارسالی در رشته‌های "شعر"و "داستان‌نویسی" را دو اثر عنوان کرد و گفت: این آثار باید به شکل ورود و یا pdf ارسال شوند. علاقمند به شرکت در رشته‌های"فیلم نامه‌نویسی"و "نمایش‌نامه نویسی" نیز تنها یک اثر را می‌توانند به جشنواره ارسال کنند و در صورتی‌که اثر ارسالی در این بخش توسط چندین نفر تهیه و حایز رتبه شده باشد، تنها یک جایزه به این تیم داده خواهد شد.

مسؤول بخش ادبی بیست‌وپنجمین جشنواره قرآنی هدهد نوشتن خلاصه داستان در صفحه اول "فیلنامه" و "نمایش‌نامه" ارسالی را امری ضروری دانست و گفت: منبع اثر ارسالی باید در پایان متن نمایش‌نامه و یا فیلم‌نامه ذکر شده باشد. در صورت اقتباسی بودن اثر نیز باید ذکر مشخصات منابع ادبی کاملا عنوان شود و اطلاعاتی چون نویسنده، ناشر و سال انتشار نیز مشخص شود.

بیشتر بخوانید:

بخش ویژه سردار سلیمانی به جشنواره قرآنی هدهد افزوده شد

 شرکت در بخش ویژه جشنواره "یادوآره شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی" برای عموم مردم آزاد است

وی در پایان بیان داشت: بخش ویژه جشنواره بیست‌ و پنجم هدهد، به نام یادواره شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی نام گذاری شده است که موضوع آن برای شرکت شرکت‌کنندگان "نگرش‌ها"، "زندگی‌نامه" و "شخصیت" شهید حاج قاسم سلیمانی است که امکان حضور برای عموم مردم در این بخش آزاد اعلام شده است. این بخش شامل رشته‌های "شعر"، "داستان"، "مقاله‌نویسی" "اپلیکیشن" و "نماهنگ" است که تمام آثار به صورتpdf و یا وورد باید تنظیم شود.

انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۳۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.