چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹

به مناسبت هفته قرآن و دانشگاه؛

هفته قرآن و دانشگاه به دنبال ایجاد ارتباط معنوی میان دانشجویان با قرآن کریم است

قران و عترت

طرح اولیه نامگذاری هفته‌ای با نام "قرآن و دانشگاه" با هدف گسترش فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور، جذب گروه بیشتری از دانشگاهیان به برنامه‌های قرآنی و فضاسازی برای حمایت و پشتیبانی فعالان قرآنی ارائه شده است تا ایجاد ارتباط میان دانشجویان با قرآن کریم را رقم زند.

به گزارش مفدا، بر اساس تصمیم شورای عالی قرآن، هفته قرآن و دانشگاه از سال ۱۳۸۹ از بازه زمانی ۱۸ الی ۲۴ آبان ‌ماه، در تقویم روز شمار برنامه‌های دانشگاهی کشور قرار گرفت، این هفته به مناسبت بزرگداشت سید محمد حسین علامه طباطبایی به نام هفته «قرآن و دانشگاه» نامگذاری شده است.

سید محمدحسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی نویسنده تفسیر المیزان، فقیه، فیلسوف و مفسر قرآن بود، اهمیت حضور ایشان به جهت زنده کردن حکمت و فلسفه و تفسیر در حوزه‌های تشیع بعد از دورهٔ صفویه بوده‌ است.

نکته این‌که طرح اولیه نامگذاری هفته‌ای با نام "قرآن و دانشگاه" با هدف گسترش فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور، جذب گروه بیشتری از دانشگاهیان به برنامه‌های قرآنی و فضاسازی برای حمایت و پشتیبانی فعالان قرآنی ارائه شده است.

جرقه‌های اولیه نام گذاری این هفته در کمیته امور قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارایه طرح "هفته قرآن و دانشگاه" شکل گرفت، از آنجایی که با اشاره به وجود هفته‌هایی مانند هفته خوابگاه‌ها، پژوهش و... در سطح آموزش عالی، با تعیین یک هفته یا دهه برای یک موضوع مهم و حیاتی مانند قرآن، امکان برنامه ریزی به موقع و درج در تقویم کاری سالانه نهادها و تقویم ترمی دانشگاه‌های وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی، غیرانتفایی و... فراهم شود.

قبل از اعلام هفته قرآن و دانشگاه در روز بزرگداشت مرحوم علامه طباطبایی بنا بود تا با تصویب شورای فرهنگ عمومی ۲۷ رجب به عنوان هفته «قرآن و دانشگاه» نامگذاری شود.

 در خصوص چرایی اتخاذ این تصمیم آمده بود که: شورای هماهنگی فعالیت های قرآنی، به منظور ایجاد انسجام در فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها برای ارائه گزارش فعالیت‌ها و بررسی نقاط ضعف و قوت موجود در برنامه‌های قرآنی دانشگاه‌ها از مدت‌ها پیش طرحی را مبنی بر اختصاص هفته‌ای خاص با عنوان «قرآن و دانشگاه» به شورای فرهنگ عمومی پیشنهاد داده است.

بر این اساس بنا بود تا در صورت تصویب، ۲۷ رجب، روز مبعث پیامبر اکرم(ص) به فعالیت‌های قرآنی منسجم در دانشگاه‌ها نام بگیرد این در حالی بود که در همان زمان وزارت علوم روز بزرگداشت مرحوم علامه طباطبایی را به عنوان هفته «قرآن و دانشگاه» به شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها پیشنهاد داده بود، که در نهایت در تاریخ ۱۸ تا ۲۴ آبان ماه هر سال به مناسبت بزرگداشت مرحوم علامه طباطبایی هفته قرآن و دانشگاه در دانشگاه‌ها گرامی داشته می‌شود.

در این میان نکته حائز اهمیت ایجاد فضایی دلپذیر و منور به نور قرآن در محیط دانشگاهی است، نکته‌ای که شاید در هفته قرآن و دانشگاه سال ۱۳۹۹ با شیوع ویروس کرونا، در فضای تعطیل شده دانشگاه‌های کشور آن چنان مطرح نباشد، اما هدف اصلی این نام گذاری ایجاد ارتباط عمیق میان دانشجویان و قرآن کریم در هر شرایطی است که باید جزو اهداف و وظایف اصلی مسؤولان و متولیان قرآن دانشگاهی و کشوری قرار گیرد.

آنچنان که رهبر معظم انقلاب در دیدار خود با قاریان قرآن کریم در تاریخ ۲۴ تیر ۸۹ می‌فرمایند:

«حقیقت این است که ما هنوز از قرآن خیلی دوریم و خیلی فاصله داریم. دلهای ما باید قرآنی بشود. جان ما باید با قرآن انس بگیرد. اگر بتوانیم با قرآن انس بگیریم، معارف قرآن را در دل و جان خودمان نفوذ بدهیم، زندگی ما و جامعه‌ی ما قرآنی خواهد شد؛ احتیاج به فعالیت و فشار و سیاستگذاری ندارد. اصل این است که دلمان، جانمان و معرفتمان حقیقتاً قرآنی باشد.

 انس با قرآن، آشنائی با قرآن، ما را نزدیک میکند. این جلسات قرآنی، این دوره‌های قرآنی، این مسابقات قرآنی، اینی که ما به تربیت قرّاء و حفّاظ دل بستیم، به خاطر این است؛ اینها همه‌اش مقدمه است؛ ولی مقدمات لازمی است.

 من باز هم به جوانان عزیزمان توصیه میکنم که با قرآن انس بگیرید، با قرآن مجالست کنید. «و ما جالس  هذا القران أحد الّا قام عنه بزیادة او نقصان، زیادة فی هدی او نقصان من عمی»؛ هر باری که شما با قرآن نشست و برخاست کنید، یک پرده از پرده‌های جهالت شما برداشته میشود؛ یک چشمه از چشمه‌های نورانیت در دل شما گشایش پیدا میکند و جاری میشود. انس با قرآن، مجالست با قرآن، تفهم قرآن، تدبر در قرآن، اینها لازم است.

نیاز به تفسیر و تبیین

 خواندن قرآن، از اول تا آخر، یک چیز لازمی است. باید قرآن را از اول تا آخر خواند؛ باز دوباره از اول تا آخر؛ تا همه‌ی معارف قرآنی یکجا با ذهن انسان آشنا شود. البته معلمینی لازمند تا برای ما تفسیر کنند، مشکلات آیات را تبیین کنند، معارف آیات و بطون آیات الهی را برای ما بیان کنند؛ اینها همه لازم است. اگر اینها شد، هرچه زمان به جلو برود، ما به جلو میرویم و توقف دیگر وجود ندارد.

به محض بیکاری، قرآن بخوانید

ما باید رابطه‌مان را با قرآن روزبه‌روز مستحکم‌تر کنیم. در خانه‌ها قرآن بخوانید. حتی در هنگام بی‌کاری، چنانچه مختصر فراغتی پیدا می‌کنید، خودتان را به قرآن وصل کنید. هر روز مقداری قرآن بخوانید و آن را فرابگیرید.»

در هر صورت در این هفته دانشگاه‌های کشور تلاش دارند تا برنامه‌های قرآنی خود را با شور و هیجان بیشتری دنبال کنند و محافل قرآنی پرباری را در فضای دانشگاهی ایجاد کنند. تلاشی که در شرایط شیوع کرونا همچنان در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در فضای مجازی در حال انجام است. /انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۳۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.