یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰

دومین جلسه از کارگاه تدبر در قرآن با حضور دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد

تدبر

دومین جلسه از کارگاه تدبر در قرآن با حضور دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با تدریس استاد رضا زاده یکشنبه ۹ آذرماه در فضای اسکای روم برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه استاد رضازاده با یاداوری مباحث جلسه پیشین ضمن ارائه تعریف تدبر، اولین قدم در تدبر را فهم تصویر کلمات قرآن دانست و کارگاه را با محوریت سوره مبارکه فلق ادامه داد.

وی در ادامه مراحل مختلف فهم قرآن را تشریح کرد و گفت:
اولین مرحله برای فهم قرآن تفکر در واژگان و آیات و سپس تصویر سازی و فهم ارتباط کلمات است.

مدرس این کارگاه سپس ارتباط کلمات سوره فلق و ناس را مورد بررسی قرار داد و پیام آیات و پیام کلی سوره را با توجه به کلمات سوره تبیین کرد

وی دو واژه استعاذه و استخاره (طلب خیر) را دو پیام کلی سوره فلق دانست و در بیان معنای حسد و یژگیهای حسود گفت: حسود طلب زوال نعمت دارد. ما به واسطه حسادتها مانع از تشخیص و وقوع خیر برای دیگران می‌شویم.

استاد رضا زاده ادامه داد: کاربرد سوره مبارکه فلق و ناس حرز به معنای باطل کردن سحر است. سحر یعنی بر باطلی لباس حق بپوشانیم و نتیجه سحر بسته شدن فیزیکی و معنوی رشد در افراد است و کلمات این دو سوره ما را از سکون به حرکت و از نقص به کمال هدایت می‌کنند.

وی در پایان معنای کلمات رب و استعاذه را به تفصیل بیان کرد و گفت: رب کسی است که ما را از نقص به سوی کمال هدایت می‌کند و استعاذه به معنای پناه بردن از شر و بدی‌ها به سوی وجودی بی‌نقص است.


ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.