دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹

وزیر بهداشت:

اثرات اعمال محدودیت‌ها و طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را در هفته‌های آتی خواهیم دید/توانستیم بازهم منحنی مرگ کرونا را به سمت پایین فرود آوریم

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه پیش ‌بینی‌های سازمان‌ها و موسسات علمی جهانی که معتقد بودند در این ماه و ماه آینده مرگ‌های بالای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را در ایران خواهیم داشت، به دلیل مداخلات به موقع در کشور در حال عکس شدن است، ما اثرات اعمال محدودیت‌ها و طرح جدید که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است را در هفته‌های آتی خواهیم دید.

دید.

به گزارش مفدا، دکتر سعید نمکی، در ششمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت دکتر فخری زاده و قدردانی از زحمات شبانه روزی مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مقابله با ویروس کرونا و کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن در روزهای اخیر، گفت: با همت و پشتکار شما، توانستیم بازهم منحنی ابتلا و مرگ کرونا را به سمت پایین فرود آوریم. بارها گفته ام که هر میلی متری از این منحنی ها که به سمت پایین خم می شوند، پشت عزیزان بردبار ما در مراکز بهداشتی درمانی به شدت خمیده می ‌شود.

وی خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی، بیان کرد: من شاهد تلاش شبانه ‌روزی شما عزیزان در ایام بودم، طوفان سهمگینی بود و خوشبختانه با اطلاعاتی که از شما می ‌گیرم، خوشبختانه در اکثر استان‌ ها داریم به تعادل جدید برمی گردیم. دیروز هم از مردم خواستم این کاهش مرگ و میرها را به حساب بهتر شدن اوضاع و عادی انگاری نگذارند و به تله قدیمی که تصور کنند شرایط بهتر شده و باید عادی انگاری صورت گیرد، نیفتند و ما را از اجرای دقیق پروتکل‌ ها دور نکنند.

نمکی افزود: اگر توانستیم تعداد مرگ و میر و موارد بستری را کاهش دهیم، فقط در سایه رعایت دقیق پروتکل‌ ها و زحمات کادر بهداشت و درمان کشور بود.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه علیرغم پیش ‌بینی های سازمان‌ ها و موسسات علمی جهانی که در این ماه و ماه آینده مرگ های بالای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را برای ما پیش‌ بینی کرده بودند و این پیش‌ بینی در مورد امریکا و کشورهای اروپایی درست از آب درآمد، اما این پیش ‌بینی ‌ها به دلیل مداخلات به موقع در کشور ما در حال عکس شدن است.

وی ادامه داد: ما اثرات اعمال محدودیت‌ ها و طرح جدید که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است را در هفته‌ های آتی خواهیم دید. این کاهش ‌ها اثراتی است که از قبل همکاران ما در دانشگاه‌ ها و بیمارستان‌ ها اجرا کردند و همچنین اثرات سایر محدودیت هایی است که در استان های کشور اعمال شد.

وزیر بهداشت با اشاره به طرح محله‌ محور شهید حاج قاسم سلیمانی، عنوان کرد: این طرح با همکاری هلال ‌احمر، بسیج و سازمان‌ های مردم ‌نهاد، با توصیه مقام معظم رهبری آغاز شد. البته ین طرح گرچه قبلا ابلاغ شده، درعین به محورهایی اشاره می کنم. یکی از این محورهای بسیار مهم، محور آموزش است. ما اگر نتوانیم آموزش همگانی را در راستای رعایت پروتکل‌ ها و آنچه که ما به عنوان اصلی‌ ترین موارد تاثیر گذار در مهار بیماری از آن اسم می ‌بریم، به خوبی اجرا کنیم، موفق نخواهیم بود. درخواست بنده این است تا با تکیه بر طرح هر خانه یک پایگاه سلامت و تکمیل تعداد سفیران سلامت در این طرح، آموزش ها را با شیوه های مختلف به خانواده ها منتقل کنیم.

وی افزود: در حیطه آموزش سازمان صدا و سیما در این مدت به خوبی در کنار ما بود و از روسای دانشگاه‌ ها هم می خواهم از ظرفیت صدا و سیمای استانی استفاده کنند و کمیته مخصوصی برای آموزش تعیین کنند تا بتوانیم سقف آگاهی مردم را نسبت به ابعاد مختلف بیماری افزایش دهیم.

تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر اجرای پروتکل‌ های ضدکرونا

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر اجرای پروتکل ‌های ضدکرونا، اظهار کرد: در این مرحله با هیچکس مماشات نکنید. ما یک پیک زمستانه ‌ای را مانند تمام جهان پیش روی خود داریم. در استان‌ های جنوبی الان هوا معتدل تر است ولی با پیش روی به سمت سرما مردم به داخل خانه‌ ها رفته و درب ها و پنجره‌ ها را می ‌بندند و شیوع بیماری بالا می ‌رود. بنابراین، بر اساس اعلام رنگ هر منطقه شامل قرمز، زرد و نارنجی منطبق بر دستورالعمل‌ ها، پروتکل‌ ها را بیشتر رعایت کنند و نظارت را افزایش دهند.

وزیر بهداشت ادامه داد: از سازمان هلال ‌احمر خواستیم کنار دانشگاه‌ های علوم پزشکی باشند تا به اتفاق بر اجرای پروتکل‌ ها نظارت کنید و فیدبک آن را به استانداران و فرمانداران ارائه دهید.

لزوم توسعه مراکز سرپایی

نمکی ادامه داد: توسعه مراکز سرپایی از تقاضاهایی است که از شما عزیزان دارم، باید به مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته پرداخته شود؛ به خصوص در حاشیه شهرها؛ این طرح باید در حاشیه شهرها که فضاهای کوچکی برای زندگی دارند و در این فضاهای کوچک افراد زیادی کنار هم هستند و این افراد در زیر پوست شهر در تردد هستند، بیشتر جدی گرفته شود. در این مناطق از تمام ظرفیت ‌ها استفاده کنید، اما از حاشیه شهرها برای ارائه خدمات سرپایی غافل نشوید. اگر توسعه خدمات سرپایی را نداشته باشیم، حتما بار آن با تاخیر و مشکلات بیشتر در بیمارستان ها دیده می‌ شود. بنابراین، بر اساس ظرفیت مناسب برای جمعیت بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر، حتما باید به فکر مراکز سرپایی باشیم.

مراکز کووید۱۹ و غیر کووید باید جدا باشد

وی تاکید کرد: برخی دوستان مراکز جامع سلامت یا پایگاه‌ های سلامت را دو منظوره استفاده می ‌کنند، یعنی راهی برای ورود مبتلایان کرونا و راهی برای ورود بیماران عادی در نظر می ‌گیرند که این راه از نظر بنده عالمانه‌ نیست. مسلما بیمار کووید و غیر کووید حتی با راه ورود جداگانه بالاخره جایی باهم برخورد می‌ کنند. پس مراکز کووید۱۹ و غیر کووید باید جدا باشد.

نمکی در ادامه این اجلاس مجازی، درخصوص تست‌ های تشخیصی کرونا، اظهار کرد: خوشبختانه تست‌ های سریع برای دانشگاه‌ های علوم پزشکی ارسال می ‌شود، اما برخی دانشگاه‌ها به اشتباه فکر می ‌کنند با داشتن تست های سریع باید تست PCR را کنار بگذارند. ما وقتی از ظرفیت 100 هزار تست در روز صحبت می‌ کنیم، برای تست‌های سریع و PCR همزمان را در نظر می‌ گیریم‌؛ باید 40 هزار تست PCR روزانه انجام شود و بین ۶۰هزار تا ۸۰ هزار مورد هم تست سریع انجام دهیم. در بیمارستان مطلقا کسی حق ندارد از تست سریع استفاده کند و باید حتما از تست PCR استفاده شود و در پایگاه‌ های سلامت و مراکز سرپایی باید از تست سریع استفاده شود و تکلیف فرد ظرف 20 دقیقه‌ مشخص شود تا تماس‌ های نزدیک بیمار را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اهمیت قرنطینه بیماران، اظهار کرد: در حوزه قرنطینه دستگاه‌ های مختلفی مانند عزیران گردشگری و میراث فرهنگی همکاری داشتند و مراکزی شناسایی شدند، اما خواهش ما از روسای دانشگاهی این است که تخمین بزنند و اعلام کنند چند درصد بیماران امکان قرنطینه خانگی دارند و چند درصد این امکان را ندارند، ما نباید به کارگر فصلی و فردی که در فضای بسیار کوچک با حمعیت بالا زندگی می ‌کند، اصرار به قرنطینه خانگی کنیم. لذا، فضای قرنطینه با استفاده از ظرفیت هتل ‌ها، ورزشگاه ها و مهمانسراهای دولتی و سایر مراکز، تامین می‌ شود تا موارد مورد نظر مردم هم فراهم شود. البته دانشگاه ها باید سریع تر اعلام کنند که برای هر کدام از استان ها چند تخت برای مراقبت نیاز دارند تا به نسبت تعداد تخت‌ ها، تیم پزشکی و پرستاری برای مراقبت از بیماران در نظر گرفته شود.

وزیر بهداشت درخصوص داروهای مورد نیاز برای درمان بیماران کووید 19، نیز تصریح کرد: قرار شد داروهایی که برای درمان سرپایی نیاز است را حتما تامین کنیم. هر استان باید یک متولی برای پشتیبانی دارو، تجهیزات پزشکی و قرنطینه، در نظر گیرد و آن را به دکتر کولیوند و دکتر شانه ساز انتقال دهند. لوازم حفاظت فردی باید به شکل مناسب فراهم شود تا آلودگی جدید نداشته باشیم.

به گزارش وبدا، نمکی در پایان تاکید کرد: تردید ندارم در پایان این طرح دستاورد بسیار خوبی خواهیم داشت، ما ایستادیم تا بازهم به مرگ های دو رقمی و تک رقمی کرونا بازگردیم و با همت شما و حمایت مقامات ارشد نظام، این هدف بزرگ محقق می‌ شود.

/انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.