سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲

دبیر کانون همتایاران سلامت روان؛

کرونا مانع فعالیت های اجتماعی همتایاران نشد/ تشکیل گروه و کانال مجازی برای آگاهی و توانمند سازی دانشجویان

کانون همتایاران سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر

دبیر کانون همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: کانون همتایاران سلامت روان با انجام فعالیت در فضای مجازی برای آگاهی بخشی و توانمند سازی دانشجویان کرونا را شکست و هرگز اجازه نداد مانعی برای اهدافش باشد.

به گزارش مفدا ایرانشهر، نیاز هر جامعه ای برای رشد و ترقی اجتماعی و رسیدن به کمالات، آگاهی بخشی، توانمند سازی و پیشگیری از آسیب ها است که تربیت نیروی متخصص و کارآمد در حوزه های اجتماعی و فرهنگی یک اصل مهم به شمار می رود.

 

دانشگاه ها به عنوان عنصر اصلی تربیت نیرو متعهد و اثر گذار در شکل گیری یک جامعه آگاه و توانمند، باید دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد باشند تا بتوانند این امر مهم را محقق کنند.

 

دانشجویان هر کشور طلایه داران اصلی جامعه هستند که با همت و تلاش خود می توانند اهداف و آرمان های والا و ارزشمند را به ثمره رسانده و مانع آسیب های اجتماعی شوند تا مردم در رفاه و آرامش روحی، روانی و جسمی زندگی کنند.

 

کانون همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به عنوان یکی از تشکل های تاثیرگذار دانشجویی با دو هدف اصلی پیشگیری از شیوع آسیب روانی_ اجتماعی و کمک به ارتقاء سلامت روانی اجتماعی دانشجویان سعی دارد تا علاوه بر پیشگیری از آسیب ها، نیروهای متعهد و متخصصی را برای رشد و کمال کشور تربیت کند.

 

فاطمه زوری؛ دبیر کانون همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی مفدا ایرانشهر بیان کرد: یکی از دغدغه های امروز جامعه ایرانی فراوانی و افزایش بروز آسیب های اجتماعی است که ابعاد دیگری در جنبه های روانی و فرهنگی را به خود معطوف داشته است.


وی افزود: امروز جوانان و دانشجویان با توجه به جنگ نرم دشمن و خصومت های دیرینه آنها در معرض انواع تهدید های اجتماعی و فرهنگی قرار گرفته اند به گونه ای که این حوزه به دغدغه ای برای خانواده ها، دولت و حتی خود جوانان تبدیل شده است.

 

وی بیان کرد: تربیت، آموزش و آگاهی بخشی به دانشجویان می تواند کمک کند تا در برابر این آسیب ها و چالش های اجتماعی مقاوم شوند و خود بتوانند همچون یک کارشناس مسائل موجود و پیش آمده را حل و رفع کنند.

 

دبیر کانون همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: کانون همتایاران سلامت روان تلاش می کند تا با برگزاری کلاس، کارگاه آموزشی و جلسات متعدد به دانشجویان علاوه بر آگاهی بخشی، آنها را در حل مسائل و چالش های اجتماعی توانمند سازی کند.

 

وی اذعان کرد: تقویت روحیه مدرسانی و تعاون بین دانشجویان، تلاش برای احساس مسئولیت جمعی، افزایش مهارتهای های فردی و اجتماعی دانشجویان و انتقال مهارتهای های کسب شده توسط همتایاران به سایر افراد از جمله اهداف مهم ما در مهارت سازی قشر دانشجو در طول تحصیل است.

 

زوری با اشاره به تعریف همتایار و وظیفه آنها در فعالیت های دانشجویی دانشگاه اظهار کرد:  دانشجویی که پس از انتخاب، طبق آیین نامه و گذراندن دوره آموزشی مربوطه زیر نظر اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه بر اساس شرح وظایف به ارائه خدمات نیمه حرفه ای به هم دانشگاهیان خود بپردازد، جایگاه یک همتایار را دارد.

 

وی با اشاره به شرح وظایف اعضای کانون همتایاران سلامت روان دانشجویان خاطر نشان کرد: برقراری رابطه حسنه با دانشجویان نیازمند به خدمات مشاوره و راهنمایی و در صورت لزوم برای کمک به دانشجویان در معرض آسیب و آسیب دیده، هدایت آنها به کارشناس اداره مشاوره است.

 

وی افزود: مشارکت نیمه حرفه ای در ارائه خدمات مشاوره در زمینه های هدایت توانمندی تحصیلی، آموزش و راهنمایی شغلی برعهده همتایاران است تا دانشجویانی که دچار دوگانگی در انتخاب صحیح مسیر کار و زندگی شدند، بتوانند از این بحران به درستی عبور کنند.

 

دبیر کانون همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر بیان کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و مجازی بودن دانشگاه ها، کانون همتایاران سلامت روان با تشکیل گروه و کانال در فضای مجازی اقدام به شناسایی آسیب و مشکلات دانشجویان از طریق نظر سنجی و اعضای فعال خود کردند.

 

وی ادامه داد: آموزش و آگاه سازی دانشجویان از طریق فضای مجازی با همکاری اداره مشاوره سلامت روان انجام می شود و هرگز اجازه ندادیم تا کرونا مانع فعالیت های ما باشد و با تمام توان برای کمک به دانشجویان اقدام می کنیم.

 

زوری گفت: کانون ما از طریق فراخوان نیروی همتایار خود را در طول ترم جذب کرده است اما بازهم دانشجویان می توانند در صورت تمایل برای فعالیت های اجتماعی می توانند عضو فعال در کانون همتایاران سلامت روان باشند.

 

وی اضافه کرد: تمام تلاش ما حل مسائل اجتماعی و کمک به ارتقاء سطح دانش و آگاهی دانشجویان است تا یک جامعه ممتاز را برای پیشرفت و توسعه کشور داشته باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.