چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶

گفتگوی اختصاصی مفدا دزفول با دبیر کانون جهادی دانشگاه علوم پزشکی دزفول؛

فعالیت جهادی فقط کار عمرانی نیست/ فعالیت جهادی حس مسئولیت‌پذیری در دانشجو ایجاد می‌کند

د ع پ دزفول

دانیال رفیعیان دبیر کانون جهادی دانشگاه علوم پزشکی دزفول اظهار داشت:

  خبرنگار مفدا دزفول گفتگویی با دانیال رفیعیان " دبیر کانون جهادی دانشگاه علوم پزشکی دزفول" انجام داده است که در ادامه می‌خوانید: 

مفدا : با عرض سلام، آقای رفیعیان لطفا خودتان را معرفی کنید

دانیال رفیعیان هستم، دانشجوی ترم ۳ رشته فوریت پزشکی. امسال برای دومین سال پیاپی در جلسه شواری مرکزی کانون جهادی به عنوان دبیر کانون جهادی انتخاب شدم.

مفدا :  راجع به کانون جهادی برای ما بگویید.

کانون جهادی یکی از کانون های فعال بخش فرهنگی دانشگاه است. این کانون دارای سه رکن اصلی دبیر، شورای مرکزی و مجمع عمومی است. در این کانون انتخابات به صورت سالیانه برگزار می شود که از بین اعضای مجمع عمومی، شورای مرکزی انتخاب می شود و به انتخاب اعضای شورای مرکزی، دبیر انتخاب می شود. در کانون جهادی فعالیت های مختلفی انجام می شود. این فعالیت ها به توانایی افراد جهادگر و مجمع عمومی و اعضای شورای مرکزی بستگی دارد. چون دانشگاه ما، دانشگاه علوم پزشکی است باید فعالیت های ما در زمینه های بهداشتی و درمانی برای مناطق محروم بیشتر باشد. علاوه بر این، کانون جهادی در مناطق محروم و یا در دانشگاه، در زمینه های فرهنگی، عمرانی و بهداشتی فعالیت می کند.

مفدا :  لطفا فعالیت هایی که تاکنون به وسیله کانون جهادی دانشگاه علوم پزشکی دزفول انجام شده است را تشریح کنید.

در سالی که من به عنوان دبیر فعالیت کردم کانون ما ۲۵ فعالیت فرهنگی و جهادی انجام داد. یکی از آن ها ثبت نام مجمع عمومی کانون بود. پویش دانشجویی ختم قرآن در ایام پاندمی کرونا یکی دیگر از فعالیت های کانون جهادی بود. مسابقه خاطره نویسی کرونایی که در آن به هفت نفر برتر جوایزی اهدا شد. طرح شورا یار که برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی دزفول انجام شد به این صورت بود که دانشجویان به ما ایده می دادند و ما آن را اجرا می کردیم. طرح طوفان همدلی برای جذب نیروهای جهادی برای کمک به پرستاران و پرسنل کادر درمان در دوران پاندمی کرونا از دیگر فعالیت‌های کانون جهادی بود. مسابقه عروسک سازی که از فعالیت های فرهنگی کانون محسوب می شود. طرح چله عاشقی که چهل روز مانده به ماه محرم این طرح در قالب قراِیت زیارت عاشورا اجرا شد.

طرح طوفان همدلی برای جذب نیروهای جهادی برای کمک به پرستاران و پرسنل کادر درمان در دوران پاندمی کرونا از دیگر فعالیت‌های کانون جهادی بود

در عید غدیر طرح ذبح گوسفند  به نفع نیازمندان در شهرستان دزفول انجام شد. موکب سلامت در مراسم عزاداری دهه اول محرم در منطقه شهیدآباد دزفول برپا شد که در آن جهادگران طرح غربالگری و تب سنجی عزاداران را انجام می دادند. در شب های هشتم و نهم شهریور در خوابگاه خواهران مراسم روضه را برگزار کردیم.  در تاریخ ۳ مهر ۹۹ اردوی جهادی یک روزه به روستای خیبر را اجرا کردیم و پس از آن اردوی جهادی یک روزه را به سمت شیهون به صورت دهگردشی انجام دادیم. در تاریخ ۱۳ آبان اولین نشریه کانون جهادی را منتشر کردیم. بازدید از ماطق محروم و انتخاب یک منطقه محروم از لحاظ فرهنگی،عمرانی و بهداشتی جهت برگزاری اردوی جهادی را انجام دادیم که تصمیم گرفتیم اردو را در روستای حمزه سیدالشهدا برگزار کنیم.

این طرح سه روز به طول انجامید که در آن سه روستا توسط جهادگران پوشش داده شد. در این اردوی جهادی سه روزه، کانون جهادی در زمینه های بهداشتی، فرهنگی، درمانی و عمرانی فعالیت هایی انجام داد .در زمینه درمانی دندانپزشک، پزشک عمومی و متخصص و ماما جهت ویزیت مردم روستا فعالیت کردند. دراین اردو به بیماران داوری رایگان اهدا شد. همچنین کلینیک سیار دندانپزشکی نیز جهت ارایه خدمت به محرومان را داشتیم. در بخش عمرانی ما فعالیت هایی مثل رنگ کردن درب مساجد و بلوارهای روستا، نهال کاری و طرح محرومیت زدایی را انجام دادیم.  در بخش فرهنگی نیز فعالیت هایی مثل برگزاری مراسم روضه و دعای کمیل انجام دادیم. از دیگر طرح های ما بازدید شبانه از مناطق محروم و برآورد محرومیت ها در جهت رفع آن ها بود.

مفدا :  انجام کار جهادی چه حسی در شما ایجاد می کند

مردم روستا و به خصوص کودکان انسان های بسیار قانعی هستند و می توان لبخند رضایت را در چهره آن ها را دید و این حس غیر قابل توصیف است. کار جهادی حس مسوولیت پذیری و کار گروهی را در خدمت به محرومان در من و سایر جهادگران ایجاد می کند. دانشجویانی که با ما به اردو می آیند حس مفید بودن برای مردم را در خودشان می یابند و به این حس افتخار می کنند، چون آن هاتوانسته اند باری هرچند کوچک را از دوش مردم روستا بردارند . بسیاری از دانشجویان پس از یک بار تجربه اردوی جهادی به آن بسیار علاقمند می شوند. اردوی جهادی مکان مناسبی جهت خلوت کردن با خود و تقویت نفس انسان و خود سازی است.

مفدا : یکی از خاطرات اردوهای جهادی تان را برایمان تعریف کنید

در اردوی جهادی خاطرات تلخ و شیرین زیادی وجود دارد حتی اگر  این اردو یک روز طول بکشد. همیشه قرار نیست ما چیزی را در اردوهای جهادی یاد بدهیم، گاهی ما نیز از مردم روستا درس میگیریم. در روستای خیبر با  پسربچه های روستا در مسجد بازی می کردم، یکی از بچه ها باید از مسابقه بیرون میرفت، به من گفت که به من اجازه دهید بیشتر در مسابقه بمانم، اما دوستش به او گفت عدالت برای همه یکسان است. این جمله همیشه در ذهن من باقی می ماند. گاهی اوقات انسان چیزهایی را نیز از کودکان می‌آموزد. اردوی جهادی می تواند چند وجه داشته باشد . در یکی از روستاهای دزفول مشغول غربالگری و پخش بسته های فرهنگی و بهداشتی بودیم، یک خانم به من گفت که همسر من نمی تواند حرکت کند،  اگر امکان دارد به منزل ما بیا و علایم حیاتی او را چک کن. من به همراه یکی از دوستانم به خانه ایشان رفتیم. وقتی او را دیدیم متوجه شدیم که ایشان به خاطر کمبود امکانات اوضاع خوبی نداشت. وقتی همسر او داروها را به ما نشان داد و به ما گفت که این داروها را به همراه ندارید، من و دوستم حس ناراحتی و شرمساری زیادی داشتیم چون نمیتوانستیم در این زمینه به ایشان کمک کنیم و تصمیم گرفتیم در اردوی بعدی حتما ارتوپد و پزشکان متخصص دیگر را جهت ویزیت به آن منطقه ببریم.

در روستای خیبر با  پسربچه های روستا در مسجد بازی می کردم، یکی از بچه ها باید از مسابقه بیرون میرفت، به من گفت که به من اجازه دهید بیشتر در مسابقه بمانم، اما دوستش به او گفت عدالت برای همه یکسان است. این جمله همیشه در ذهن من باقی می ماند

مفدا :  به نظر شما چه چیزی می تواند در جوانان انگیزه کار جهادی را بیشتر کند و سبب جذب آنان به کارهای داوطلبانه و جهادی شود.

دو نوع جهاد وجود دارد. جهاد اکبر که به معنی جهاد علیه نفس است و جهاد اصغر که به معنی انجام کارهای جهادی و خیرخواهانه برای کمک به مردم است. یکی از راه های افزایش انگیزه در جوانان، تبلیغات درست از فعالیت های جهادی است. برای مثال در یک اردوی جهادی ۲۰ نوع فعالیت انجام می شود اما در خبرهایی که از آن منتشر می شود فقط به اجرای اردوی جهادی اشاره می شود نه فعالیت های آن به صورت جزیی و این یک نوع تبلیغ غلط محسوب می شود. به نظر من اگر در تبلیغات و گزارشاتی که از اردوهای جهادی منتشر می شود به جزییات فعالیت ها پرداخته شود  سبب جذب جوانان می گردد. یکی دیگر از عوامل جذب جوانان این است که به آن ها بگوییم این اردوی جهادی چقدر می تواند در روحیه جهادی و ایجاد حس خوب در شما تاثیرگذار باشد. یکی دیگر از عوامل جذب جوانان این است که ساعت هایی برای استراحت و تفریح نیز در اردو در نظر گرفته شود.

مفدا :  به نظر شما برای شرکت در اردوی جهادی تخصص لازم است

پاسخ من به این سوال شما هم بله و هم خیر است. در اردوی جهادی ما هم کار تخصصی و هم کار غیر تخصصی انجام می دهیم. برای مثال در اگر بخواهیم در زمینه عمرانی فعالیت کنیم از فردی که در این کار مهارت دارد استفاده می کنیم، اماکسانی که قراراست به ایشان کمک کنند نیاز به تخصص ندارند. در تمام زمینه ها این مثال صدق می کند. برای مثال جهت ویزیت بیماران ما از متخصص یا پزشک عمومی کمک میگیریم اما در بحث نظم و ساماندهی این معاینات نیاز به تخصص وجود ندارد. ما در بخش فرهنگی فعالیت های زیادی انجام می دهیم که شامل درست کردن کاردستی یا حتی فعالیت هایی مثل قصه گفتن یا بازی  با بچه هاست. به نظر من رفتن به اردوی جهادی به طور کلی نیاز به تخصص به خصوصی ندارد و تمایل و علاقه شرکت در این اردوها کافیست که خوشبختانه در میان دانشجویان وجود دارد.

مفدا :  در پایان اگر صحبتی دارید، می‌شنویم

باید این را به دانشجویان عزیز بگوییم که کار جهادی فقط شامل کارهای عمرانی نمی شود. کار جهادی زمینه های مختلفی دارد مثل کار فرهنگی، بهداشتی، درمانی. ولی متاسفانه این دید غلط در بین بعضی دانشجویان وجود دارد که فکر می کنند کار جهادی فقط کار عمرانی را شامل می شود. ما در طرح شورا یار سعی کردیم که نظر دانشجویان را درباره نحوه ارایه کارهای جهادی از آن ها بپرسیم. در اخر از شورای مرکزی کانون جهادی تشکر می کنم، به دانشجویانی که به تازگی به جمع ما وارد شده اند نیز تبریک و خوش آمد عرض می کنم و تشکر از شما که تریبون مفدا را در اختیار ما قرار دادید.

خبرنگار : خانم دوستی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.