دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۷

گفتگو صبا صادقی؛ برگزیده بیست و پنجمین جشنواره هدهد در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه؛

ورود به وادی تفسیر قرآن کریم درهایی از جهانی دیگر را به روی انسان می گشاید

2120

بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت با اعلام نفرات برتر به کار خود پایان داد. از این رو با برخی از برگزیدگان این جشنواره در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که در سه رده کارکنان، اساتید و دانشجویان شرکت کرده بودند به گفتگو در این راستا پرداختیم.

بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت با اعلام نفرات برتر به کار خود پایان داد. از این رو با برخی از برگزیدگان این جشنواره در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که در سه رده کارکنان، اساتید و دانشجویان شرکت کرده بودند به گفتگو در این راستا پرداختیم.

"صبا صادقی"، دارنده مقام دوم و برگزیده بیست و پنجمین جشنواره قرآنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رشته آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم از دانشجویان فارغ التحصیل رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بوده که در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار سرویس فرهنگی پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه از تجربیات حضور خود در این دوره از جشنواره می گوید که در ادامه آمده است؛

از نحوه آشنایی خودتون با جشنواره قرآنی هدهد و فعالیت در زمینه ای که موفق به کسب مقام در آن شدید، برای ما توضیح بدید؟

در دوران دانشجویی تقریبا هر ساله در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت شرکت می کردم و از رابطین فرهنگی و قرآنی در دانشکده پزشکی بودم، امسال نیز که این جشنواره با نام مبارک سردار دل ها، شهید عزیزمان حاج قاسم سلیمانی مزین شده بود با اشتیاق بیشتری ثبت نام کردم و خوشبختانه و با لطف خداوند و با توجه به سابقه مطالعات مقطعی که در رشته تفسیر قرآن کریم در حد وسع را داشتم توانستم در این دوره از جشنواره موفق به کسب مقام شوم.

آیا در زمان دانشجویی سمت یا عضویتی در انجمن ها و کانون های دانشجویی دانشگاه داشتید و حضور شما در این فعالیت ها تا چه حد در موفقیت شما موثر بوده است؟

در زمان دانشجویی به صورت خودجوش با تعدادی از دانشجویان نخبه و فعال شورای معین دانشجویی را تشکیل دادیم که در حوزه آموزشی هم گام های موثری برداشتیم که حتی از سوی دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفت و بنظر من این فعالیت های اجتماعی در دوران دانشجویی است که در جلوگیری از تک بعدی شدن بسیار موثر بوده و بدون شک موجب گرایش دانشجویان به سمت شرکت در جشنواره ها نیز خواهد شد.

با توجه به این موضوع که رشته ای که شما در آن شرکت کردید، یکی از رشته های تقریبا سخت در این بخش بوده، از نحوه مطالعه و منابعی که از آن استفاده کردید برای مخاطبان ما توضیح بدید.

به جرئت می توان گفت که رشته ترجمه و تفسیر قرآن کریم با توجه به منابع آزمون امسال جزو ثقیل ترین رشته های جشنواره بود و بنده هم حین ثبت نام و اطلاع از منبع متوجه این مسئله شده بودم، اما با توجه به علاقه شخصی که به حوزه تفسیر قرآن کریم داشتم در این رشته شرکت کردم و با توجه به مشغله کار و بحران اخیر کرونا در بیمارستان ها فرصت مطالعه محدودی داشتم، اما تمام تلاش خود را به کار بستم که از همان اندک فرصت ها هم به نحو احسن استفاده کنم و با استعانت از خداوند متعال و معصومین(ع) حائز رتبه در مرحله کشوری شدم.

تفسیر المیزان نیز که به عنوان منبع این دوره از جشنواره معرفی شده بود، کتابی بسیار ارجمند و در عین حال فوق العاده ثقیل و سنگین برای درک و فهم است چه برسد به مطالعه جز به جز برای آزمون و همین موضوع کار را برای من بسیار سخت می کرد، اما به لطف الهی چون در گذشته نیز توفیق مطالعه بخش هایی از مجموعه تفسیر المیزان از حضرت استاد علامه طباطبایی را داشتم، طی این مسیر برایم دلنشین بود.

اگر بخواهید یک تعریف از رشته تفسیر و آشنایی با ترجمه قرآن کریم داشته باشید، اون چی هستش؟

رشته ای که هر شخص در درجه اول به عنوان انسان و در درجه بعدی به عنوان مسلمان برای درک درست زندگی بدان نیازمند است.

سطح جشنواره در این رشته را چگونه ارزیابی می کنید، مطمئنا شما رقیب های زیادی داشتید، به نظرتون علت موفقیت شما در چه عواملی خلاصه می شه؟

سطح جشنواره امسال نسبت به سال های گذشته از کیفیت و کمیت بیشتری برخوردار بود و معمولا رشته ترجمه و تفسیر به دلیل خاصیت ویژه و قدمت آن رشته شناخته شده و جذابی بوده و معمولا مخاطبین زیادی دارد. در کنار همه این ها مطالعه دقیق و مهم تر از آن توکل بر خداوند متعال و عنایت الهی علت اصلی برگزیده شدن بنده بود.

خودتون مطالعه داشتید یا اساتیدی هم بودند که شما را راهنمایی کنند؟

مطالعاتم شخصی بوده و توفیق استفاده از محضر استاد خاصی رو نداشتم.

اقدامات مرکز قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در دستیابی به موفقیت شما با توجه به تعطیلی های ناشی از اپیدمی بیماری کرونا و مجازی شدن بسیاری از فعالیت ها چه میزان ترغیب کننده و تاثیرگذار بود؟

به حمداله مرکز قرآن و عترت معاونت فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با وجود مسئولین پیگیر و بزرگوار در اطلاع رسانی ها و سایر مراحل جشنواره حضور فعال و موثری دارد و معمولا برای رفاه حال شرکت کنندگان از هیچ موردی مضایقه نمی کردند و در حد توان به شرکت کنندگان در این راستا کمک می نمودند.

و در پایان سخن و توصیه شما به سایر دانشجویان و علاقه مندان به شرکت در برنامه ها و جشنواره های قرآنی؟

نکته ای که لازم میدانم در پایان عنوان کنم این است که دست اندرکاران جشنواره برای رشته هایی که نسبت به سایر رشته ها سختی بیشتری دارند، از جمله رشته تفسیر قرآن شرایط ویژه تری قائل شوند، به عنوان مثال تقاضا داریم تعداد نفرات بیشتری را به مرحله ملی بفرستند و با توجه به اینکه امسال نیز میزبان جشنواره ملی که در سطح عموم دانشجویان سراسر کشور برگزار می گردد، وزارت بهداشت است امید می رود با رایزنی های حکیمانه نفرات دوم و سوم هم به آزمون ملی راه پیدا کنند، در این صورت بنده که حائز رتبه دوم در آزمون کشوری شده ام به این مسئله امیدوارم که با شرکت در جشنواره ملی هم انشاالله حائز رتبه شده و نام دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه را با افتخار در آن مرحله نیز زنده نگه دارم. چرا که شرایط آزمون امسال به دلیل مجازی برگزار شدن شرایط خاصی بود، از جمله اینکه بعد از هر ده سوال صفحه قفل میشد و امکان بازگشت و ویرایش پاسخ های قبلی وجود نداشت و بنده به همین دلیل و نگرانی از پایان ناگهانی آزمون و بسته شدن سایت و عدم ثبت سایر پاسخ ها با مقداری عجله به سوالات پاسخ می دادم، در حالی که اگر آزمون به صورت کتبی برگزار می شد با توجه به آمادگی بالا جهت پاسخ دهی به سوالات با اطمینان بالایی میتوانم بگویم توانایی کسب رتبه اول و ورود به جشنواره ملی را هم داشتم، لذا امیدوارم مسئولین این حوزه بخاطر شرایط ویژه امسال تدبیرات لازم در خصوص شرکت سه نفر اول در آزمون ملی را نیز به کار گیرند.

مسلما مسابقات و جشنواره ها یک نیروی محرکه قوی برای مطالعات دانشجویان در حوزه های غیر درسی آن هاست و پس از ورود به وادی ترجمه و تفسیر قرآن کریم درهایی از جهانی دیگر به روی انسان گشوده می شود که هرچه بیشتر در آن حوزه ورود شود عطش و اشتیاق انسان برای ادامه طریق نیز بیشتر می شود.

توصیه می کنم جوانان عزیز به ویژه دانشجویان با استعداد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه حتما حداقل یک بار به کتاب های مختلف حوزه تفسیر مراجعه کنند و درک بهتری از معارف قرآن کریم کتاب زندگیشان به دست آورند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.