دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳

برگزیده بیست و پنجمین جشنواره هدهد در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه؛

هنر ذاتا در مراحل مختلف همیشه در زندگی من حضور داشته

2120

برگزیده بیست و پنجمین جشنواره هدهد در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: خوشنویسی را به جرئت یکی از سخت‌ترین هنرها می توان نامید و شاید بیشتر از هر هنری به تلاش وابسته است. یک خوشنویس باید ساعت ها مشق کند و عاملی جز علاقه نمی تواند مانعی در ادامه این مسیر شود.

بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت با اعلام نفرات برتر به کار خود پایان داد. از این رو با برخی از برگزیدگان این جشنواره در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که در سه رده کارکنان، اساتید و دانشجویان شرکت کرده بودند به گفتگو در این راستا پرداختیم.

"بابک نظری"، دارنده مقام اول و برگزیده بیست و پنجمین جشنواره قرآنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رشته خوشنویسی نستعلیق از دانشجویان رشته دندان پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بوده که در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار سرویس فرهنگی پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه از تجربیات حضور خود در این دوره از جشنواره می گوید که در ادامه آمده است؛

چطور شد که از ابتدا به خوشنویسی علاقه مند و تصمیم گرفتید با شرکت در این رشته در جشنواره حضور پیدا کنید؟

از زمانی که بخاطر دارم نسبت به سایر افراد خط بهتر و همیشه علاقه مند به نوشتن بودم و در آن زمان به یاد دارم که هر خط زیبایی را که می دیدم تقلید می کردم و تا جایی که مثل خودش نمی شد، از نوشتن دست نمی کشیدم. این علاقه ادامه پیدا کرد تا جایی که به کمک معلم هنر و اولین کلاس تابستانه ای که در مدرسه ما برگزار شد، به صورت جدی و آکادمیک و در سن ۱۳ سالگی وارد فضای هنر شدم و در ادامه هم در محضر استاد زمزیا بیش از گذشته علاقمند به خوشنویسی و فعالیت در این زمینه شدم.

اپیدمی بیماری کرونا، تعطیلی بسیاری از فعالیت ها و آموزش های حضوری و مجازی شدن بسیاری از برنامه ها، آیا تاثیری بر حضور شما در جشنواره نداشت؟

هنر ذاتا در مراحل مختلف همیشه در زندگی من حضور داشته و در شرایط سختی مثل کرونا هم به تبع تنهایی ها و در خانه ماندن ها شاید حضوری پررنگ تر. در این مدت فرصت بیشتری نسبت به گذشته برای نوشتن داشتم و همین باعث شد که در ادامه در جشنواره هم شرکت کنم.

از تاثیری که قرآن برای شما در زندگی داشته و مسیری که در هنر انتخاب کردید، بفرمایید.

در تاریخ ما همیشه ارتباط نزدیکی میان قرآن و خوشنویسی بوده و هست. همیشه زیبایی بصری باعث تاثیر بر زیبایی کلام بوده و باعث اثرگذاری بیشتر بر مخاطب. تاثیری که قرآن بر خوشنویسی و خوشنویسی بر تاثیرگذاری قرآن داشته، همیشه برای من قابل احترام بوده و جشنواره قرآنی هم به عنوان نمادی از رابطه هنر و قرآن نمود یافته است.

بنظر شما ملاک اصلی در هنر خوشنویسی چیست؟ علاقه یا استعداد؟

خوشنویسی را به جرئت سخت ترین هنرها می توان نامید و شاید بیشتر از هر هنری به تلاش وابسته می باشد. یک خوشنویس باید ساعت ها مشق کند و عاملی جز علاقه نمی تواند مانعی در ادامه این مسیر شود. در مراحل بالاتر نیز استعداد و در پایان نبوغ عوامل تکمیل کننده هنرمند برای دستیابی به تعالی هنری خواهند بود.

 چطور می توان در این رشته به عنوان یک فرد موفق درخشید؟

در سوال قبلی هم اشاره کردم خوشنویسی بیشتر از همه هنرها به صبوری و تلاش و ممارست احتیاج دارد و اگر نخواهم تکرار مکررات کنم، بهتر است از شعر میرعلی هروی وام بگیرم که به خوبی بیانگر تمامی نکات می تواند باشد که می فرماید؛

پنج چیز است که تا جمع نگردد با هم/ هست خطاط شدن نزد خردمند محال

دقتِ طبع و وقوفی ز خط و خوبیِ دست/ طاقتِ محنت و اسباب کتابت به کمال

هدف شما در رابطه با رشته ای که در آن موفق به کسب مقام شدید، چی بوده و آیا برنامه ریزی برای جشنواره های بعدی نیز دارید؟

هدف هنرمند شدن و هنرمند ماندن است و در خصوص جشنواره های بعدی هم انشاءالله به وقتش...

مرکز قرآن و عترت دانشگاه چه اقدامات و کمک هایی به شما در جهت کسب مقام به شما داشت و چه کلاس هایی در این راستا برای شما برگزار نمود؟

کمک های مالی در جهت آماده کردن اثر داشتند و کلاس های خارج از دانشگاه شرکت می کردم و نزد استاد سعیدرضا زمزیای عزیز آموزش دیدم و بسیار هم برای من در این راستا زحمت کشیدند.

و در پایان سخن و توصیه شما به سایر دانشجویان و علاقه مندان به شرکت در برنامه ها و جشنواره های قرآنی؟ آیا پیشنهاد می کنید که در کنار درس و دانشگاه به سمت خوشنویسی هم بروند؟

اصولا هنر و به شکل خاص خوشنویسی تاثیر بسیار زیادی در آرامش روان و سلامت روان جامعه می تواند داشته باشد و به دلیل همان احساس آرامشی که ایجاد می شود فرد به آرامش روحی رسیده و تمام تلاش خود را انجام می دهد که این آرامش بهم نخورد، حال این عامل برهم زننده می تواند هر چیزی باشد، هر عاملی که انسان را از تعالی روح جدا کرده، میخواهد اسمش گناه باشد یا هر چیز دیگری و به همین دلیل است که شاید پیشنهاد من قطعا ورود به عرصه هنر در کنار دیگر اهداف زندگی خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.