چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳

دکتر طارمیان در نشست مجازی با رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی عنوان کرد:

سامانه آنلاین غربالگری سلامت روان حاصل تبدیل تهدید کرونا به یک فرصت است

سامانه غربالگری آنلاین سلامت مشاوره

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت در نشست مجازی با رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی با ابراز خرسندی از ایجاد سامانه برخط غربالگری سلامت روان دانشجویان برای نخستین بار در مجموعه این وزارتخانه گفت: حدود یک‌سال از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد اما ما این بیماری و تهدید را تبدیل به یک فرصت کردیم و به این فکر افتادیم با راه‌اندازی سامانه بر خط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی، برای نخستین بار در مجموعه وزارت بهداشت، تحولی در این حوزه رقم بزنیم. ؛ اما شیوع ویروس کرونا، ما را به این فکر انداخت، که با ایجاد این سامانه آنلاین، اتفاق مهمی در حوزه مشاوره و سلامت روان در سطح دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی، رقم بزنیم.

به گزارش مفدا، روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه، دکتر فرهاد طارمیان در نشست وبیناری با رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی با بیان این مطلب افزود: در گذشته آزمون غربالگری سلامت روان دانشجویان جدیدالورود دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت حضوری انجام می‌شد، اما از چند ماه گذشته، شرایط انجام این آزمون به صورت آنلاین و از طریق سامانه فراهم شده است و این پرسشنامه و آزمون غربالگری آنلاین، خوشبختانه بر روی پلتفورم دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته و امکان انجام غربالگری آنلاین سلامت روان دانشجویان تازه ورود علوم پزشکی از طریق سامانه، امکان پذیر شده است.

طارمیان هدف از برگزاری این وبینار و تبادل افکار با کارشناسان و رؤسای ادارات مشاوره دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی را آموزش نحوه کار با سامانه غربالگری آنلاین سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی و همچنین پاسخ به سؤوالات فنی و ابهامات کارشناسان و رؤسای ادارات مشاوره در مسیر کار با این سامانه عنوان کرد و گفت: از هفته آینده، لینک اجرای آنلاین آزمون غربالگری دانشجویان جدیدالورود روی صفحات وب هر دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی قرار داده می‌شود و دانشجویان جدیدالورود هر دانشگاه می‌توانند با تکمیل این پرسشنامه، مشاوران را در انجام مداخلات و بررسی مسائل مربوط به سلامت روان دانشجویان، یاری کنند. امروز و در این نشست، تلاش داریم به معرفی سامانه برگزاری آزمون غربالگری آنلاین سلامت روان دانشجویان جدیدالورود بپردازیم و خانم باقری از کارشناسان اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت، شما عزیزان را با نحوه اجرای آزمون غربالگری آنلاین و شیوه تکمیل پرسشنامه‌های مربوطه، آشنا می‌کنند.

وی ضمن تشکر از همه عوامل و دست‌اندرکاران ستاد وزارت بهداشت که در طراحی و ایجاد این سامانه برخط، زحمات زیادی طی ماه‌های گذشته کشیدند، اظهار کرد: بخشی از بار مسؤولیت راه‌اندازی این سامانه برخط، برعهده کارشناسان حوزه IT معاونت فرهنگی و دانشجویی بود که انصافا در ماه‌های گذشته برای به ثمر رسیدن این سامانه، تلاش‌های زیادی از خود نشان دادند.

شیوع کرونا، نه تنها تهدید بلکه یک فرصت بود و در این مدت به فکر راه‌اندازی سامانه برخط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی افتادیم

وی اظهار کرد: حدود یک‌سال از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد اما ما این بیماری و تهدید را تبدیل به یک فرصت کردیم و به این فکر افتادیم با راه‌اندازی سامانه بر خط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی، برای نخستین بار در مجموعه وزارت بهداشت، تحولی در این حوزه رقم بزنیم. هر چند از نظر ما این سامانه به لحاظ فنی دارای نقایص و ایرادات جزئی است اما درصدد هستیم با کمک و مشورت شما کارشناسان و رؤسای محترم، در کمتر از یک هفته، این نقایص را برطرف کنیم و در نهایت خروجی خوبی از آن دریافت کنیم. در گذشته غربالگری دانشجویان جدیدالورود به صورت فیزیکی و حضوری در آغاز سال تحصیلی توسط اداره‌های مشاوره و سلامت روان دانشگاه‌ها انجام می‌شد؛ اما شیوع ویروس کرونا، ما را به این فکر انداخت، که با ایجاد این سامانه آنلاین، اتفاق مهمی در حوزه مشاوره و سلامت روان در سطح دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی، رقم بزنیم. این سامانه و مجموعه پرسشنامه‌های آن طوری طراحی شده‌ که نه تنها دانشجویان جدیدالورود علوم پزشکی را مورد غربال و سنجش قرار می‌دهد، بلکه برای همه دانشجویان علوم پزشکی در هر مقطعی، قابل استفاده خواهد بود.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت به تشریح مشخصات پرسشنامه‌ سامانه برخط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی پرداخت و گفت: نام این پرسشنامه، « سنجش نشانه‌های متقاطع سلامت روان» نامگذاری شده است و یکی از خصوصیات آن، سنجش نشانه‌های ۱۶اختلال روانی بر مبنای آخرین طبقه‌بندی بین‌المللی اختلالات روانی است.

طارمیانحدود یک‌سال از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد اما ما این بیماری و تهدید را تبدیل به یک فرصت کردیم و به این فکر افتادیم با راه‌اندازی سامانه بر خط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی، برای نخستین بار در مجموعه وزارت بهداشت، تحولی در این حوزه رقم بزنیم به اختلالات مورد سنجش در این سامانه غربالگری اشاره و اظهار داشت: افسردگی، اضطراب، عصبانیت، مشکل خواب، شکایات بدنی شامل سردرد و سرگیجه، خلق بالا، افکار و اعمال وسواسی، مصرف سیگار، شیشه و مشروبات الکلی، افکار خود آسیب‌رسان، نشانه‌های روانپریشی، مشکلات حافظه، مشکلات شخصیتی، اضطراب اجتماعی، حمله‌های اضطرابی( پنیک)، مشکلات سازگاری، فشار روانی حاد و... از جمله اختلالات مورد سنجش و ارزیابی این سامانه برخط است.

هر دانشجو با وارد کردن شماره دانشجویی و مشخصات خود، می‌تواند وارد این سامانه شود

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: این سامانه برخط، طوری به لحاظ فنی طراحی شده است که هر دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی به صورت مجزا می‌تواند خروجی فایل اکسل، غربالگری بیمار یا کیس مورد نظر خود را ببیند و هر دانشجوی علوم پزشکی نیز با ورود به این  سامانه و وارد کردن شماره دانشجویی خود می‌تواند، پرسشنامه‌ را ببیند و آن را تکمیل کند.

طارمیان با اشاره  به اهمیت حضور رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی در این وبینار، اظهار کرد: بدون شک راه‌اندازی و ایجاد این سامانه، در مسیر ارائه خدمات مشاوره‌ای به دانشجویان، کمک زیادی به شما عزیزان در دانشگاه می‌کند وامیدوارم با تسلط کامل، بتوانید با این سامانه کار کنید.

ایجاد این سامانه برخط در ایام کرونایی را به فال نیک می‌گیرم. امید است با فعالیت آنلاین با این سامانه، بتوانیم خدمات پربازدهی  در حیطه خدمات مشاوره و سلامت روان،  به دانشجویان علوم پزشکی دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود  از سلامت‌روان به عنوان یکی از ابعاد مهم سلامت افراد یاد کرد و گفت: سلامت روان نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد و احساس رضایت از زندگی محصول تحقق این وجه از سلامت افراد است. اداره مشاوره‌ و سلامت‌روان دانشجویان وزارت بهداشت به عنوان مجموعه‌ای که متولی پایش سلامت ‌روان دانشجویان علوم پزشکی کشور است، تلاش می‌کند تا با اتخاذ تدابیر و برنامه‌های متعدد، اختلالات ‌روانی احتمالی دانشجویان را شناسایی کرده و با مداخلات درمانی لازم، زمینه رفع آنها و تأمین سلامت‌روان دانشجویان را فراهم کند.

طارمیان افزود: در ماه‌های گذشته که به دلیل شیوع ویروس کرونا سبک زندگی عموم مردم دچار تغییرات شده و به تبع آن دانشگاه‌ها به حالت نیمه تعطیل درآمده و برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها بیشتر در بستر مجازی اجرا می‌شد، ارتباطات اجتماعی جوانان و دانشجویان به شدت کاهش یافته است. در چنین شرایطی بیم آن می‌رفت که سلامت روان دانشجویان دچار اختلالات ناشی از محدودیت‌های کرونایی شود که در این مسیر شما رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی، وظایف و رسالت خطیری بر دوش دارید؛  به هرحال ایجاد این سامانه برخط در ایام کرونایی را به فال نیک می‌گیرم و امید است با فعالیت آنلاین با این سامانه، بتوانیم خدمات پربازدهی در حیطه مشاوره و سلامت روان به دانشجویان علوم پزشکی ارائه دهیم.

در ادامه این نشست، مهندس رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه آموزشی، گفت: راه‌اندازی و ایجاد این سامانه برخط که غربالگری آنلاین دانشجویان علوم پزشکی را عهده‌دار است، به شما عزیزان تبریک می‌گویم. خوشبختانه برای نخستین بار این سامانه آنلاین در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی قابل دسترس برای کاربران و دانشجویان علوم پزشکی خواهد بود و امیداست که با برگزاری این کارگاه آموزشی، دانش فنی شما در مسیر کار و فعالیت با این سامانه، افزایش یابد.

وی اظهار کرد: تکمیل و راه‌اندازی این سامانه، در شرایطی که با شیوع بیماری کرونا، مواجه هستیم، کار آسانی نبود و خوشحالم که با کمک و راهنمایی شما دوستان و مشارکت فنی همکاران بخش IT معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و همکاران‌مان در اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان، اتفاق مهمی در حیطه خدمات مشاوره به دانشجویان علوم پزشکی، رقم زده شد.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه ماه‌ها وقت و انرژی صرف، راه‌اندازی این سامانه برخط شده است، گفت: قطعا بازخوردهای مثبتی که از ایجاد و فعالیت این سامانه برخط در دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌گیریم ، باعث افزایش انگیزه خدمت در شما و ما خواهد شد. امیدوارم با شروع ترم تحصیلی جدید، غربالگری آنلاین دانشجویان جدیدالورود علوم پزشکی توسط این سامانه، سرآغاز اتفاقات خوبی برای ما در حوزه انجام خدمات مشاوره‌ای به دانشجویان باشد. مشکلات و پیشنهادات شما عزیزان در حوزه مشاوره را در این نشست دریافت کردم و قطعا این موارد بررسی خواهد شد و اگر نیاز به اصلاح باشد، رسیدگی‌های لازم انجام می‌شود.

ابراز خرسندی مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت  از گزارش‌های رسیده دانشگاه‌ها  در اجرای طرح همقدم

خدابنده لو همچنین با اشاره به دریافت گزارش‌های انرژی بخش دانشگاه‌های علوم پزشکی و حمایت آنها از  اجرای طرح «همقدم»، گفت: اجرای این طرح به صورت مصاحبه و گفت‌وگوی تلفنی است و تلاش دارد به دور از فضای مجازی گسترده امروز یا استفاده از پرسش نامه‌های آنلاین و ... کار خود را صرفاً از طریق یک تماس تلفنی زنده و در قالب یک گفت‌وگوی صمیمی پیش ببرد؛ تا دانشجویان را از فضای تنهایی و انزوای ایجاد شده در اثر شرایط محدودیت‌های ارتباطی ناشی از کرونا تا حد امکان دور نگاه دارد.

وی گفت: در این طرح تاکید بر مشاوره یا مصاحبه و گفت‌وگوی تلفنی و نه مجازی است. در واقع هدف ما این نیست که بدانیم چند درصد از دانشجویان دچار چه مشکلاتی هستند، زیرا این را به خوبی می‌دانیم مشکلات روانشناختی وجود دارد و همیشه نیز وجود داشته است. "همقدم" بودن این طرح از این جهت است که دانشجو بداند تنها نیست و ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویی گام به گام با آنان در حرکت هستند و در صورت نیاز می‌توانند از خدمات این ادارات استفاده کنند

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت همچنین به اخذ مجوز استخدام مشاوران در دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: گرفتن مجوز استخدام کار آسانی نیست و بالاخره با زحمات و تلاش‌هایی که در حوزه ستادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت انجام شد، موفق شدیم برای هر دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی، مجوز اشتغال  یک نفر را برای استخدام اخذ کنیم. به هرحال اهمیت ادارات مشاوره و سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی بر هیچ کسی پوشیده نیست و از این رو تلاش کردیم شرایطی رقم بزنیم که هر دانشگاه، بتواند یک نیروی انسانی در حوزه مشاوره، از طریق برگزاری آزمون استخدامی جذب کند وامیدوارم بتوانیم با استخدام افراد کاربلد و متخصص در این حوزه، اتفاق مهم دیگری را در این حیطه رقم بزنیم.

در ادامه این نشست، باقری، کارشناس اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت به بررسی وضعیت سامانه آنلاین غربالگری دانشجویان علوم پزشکی پرداخت و در خصوص بخش‌های مختلف فنی این سامانه و همچنین نحوه کار با ابزارهای این سامانه و نیز چگونگی پرکردن پرسشنامه‌های این سامانه، سخنانی ارائه کرد.

برای دریافت گزارش تصویری این نشست اینجا  کلیک کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.