سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳

علمی؛

مهم ترین دلیل سرطان های گوارشی افزایش سن و استعدادهای ژنتیکی افراد است

د ع پ دزفول

هفته پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار " سرطان قابل درمان است با خود مراقبتی و امید" از یکم تا هفتم بهمن ماه سال جاری همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

به گزارش مفدا دزفول، سرطان یک مشکل سلامتی جامعه در تمام دنیاست . این بیماری تمامی افراد ، پیر و جوان ، غنی و فقیر ، مردان ، زنان و اطفال را مبتلا می کند،سرطان رشد و گسترش غیرقابل کنترل سلولهاست که تقریباً تمامی بافت های بدن را می تواند مبتلا کند،سرطانهای ریه ، کولورکتال و معده جزء ۵ سرطان شایع در تمام دنیا در مردان و زنان می باشد . ما بین مردان سرطان های ریه و معده شایعترین سرطان ها در تمام دنیا هستند . در زنان شایعترین سرطان ها ، سرطان سینه و تخمدان می باشند .

میزان بروز سرطان در دنیا در مردان از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۱۹ نفر و در زنان ۱۹۸ نفر است، در حالی که این عدد در در ایران در مردان و زنان به ترتیب ۱۵۵ و ۱۲۸ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است

شعاراصلی پویش ملی مبارزه با سرطان " سرطان قابل پیشگیری ودرمان است، با خودمراقبتی وامید " بوده و " روش های خود مراقبتی برای پیشگیری اولیه از سرطان را بشناسید   سهم شما از علل قابل پیشگیری مرگ ناشی از سرطان، بیش از ۵۰% است. "، "علایم هشداردهنده سرطان را بشناسید. هرچه سرطان زودتر تشخیص داده شود، درمان پذیر تر است. "، "زندگی روانی، معنوی و اجتماعی سالم، یعنی ابتلای کمتر به سرطان، خود ودیگران را دوست بدارید. "، "سرطان بیماری سنین بالا است، اما گاهی زمینه ارثی، شروع سرطان را جلو می اندازد " و "سرطان قابل پیشگیری است اگر شیوه زندگی خود را اصلاح کنیم

آیا سرطان قابل درمان است ؟  

بسیاری از سرطانها در مراحل اولیه قابل درمان و معالجه می باشند و برخی دیگر از سرطانها قابل کنترل هستند و سالها در مهار می مانند و با نظارت ماهانه و چند ماه یکبار از فعال شدن(عود) آن جلوگیری می کنیم و حتی در صورت فعال شدن در مراحل اول با روشهای غیر تهاجمی میتوان آن را از بین برد.

 ترس و استرس از سرطان مانع مراجعه به پزشک نشود  

در کشور حدود ۱۳۰ هزار سرطانی جدید در هر سال شناسایی می شوند که خیلی از این افراد در مراحل پیشرفته به پزشک مراجعه می کنند و راهی جز شیمی درمانی و رادیو تراپی برای درمان آنها وجود ندارد.

بسیاری از سرطانها مانند سرطان پروستات، سرطانهای مراحل اولیه سینه و خیلی از سرطانهای گوارشی در مراحل اولیه با درمانهای کم تهاجمی مانند درمانهای اندوسکوپی و برداشتن آن ضایعه قابل درمان میباشد و در آن مراحل پیشرفت هم نمی کند.

پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار " سرطان قابل درمان است با خود مراقبتی و امید"

اصلاح باور های نادرست در مورد سرطان

باور نادرست۱ )- بیمار مبتلا به سرطان سرنوشت غم انگیزی دارد :

باور درست:    بیماری سرطان بیماری دشواری است اما با پیشرفت های دانش پزشکی امروزه، حداقل نیمی از سرطانها بهبود می یابند و بسیاری دیگر از بیماران عمری طولانی خواهند داشت.

باور نادرست۲ )-سرطان انتقال پیدا می کند :

باور درست : بیماری سرطان قابل انتقال نیست بنابراین لازم نیست از یک بیمار مبتلا به سرطان دوری کنیم. البته برخی از عوامل ایجاد کننده سرطان ، عفونت ها هستند  مانند نقش برخی عوامل عفونی در ایجاد سرطان معده ، گردن رحم و کبد. ولی خود بیماری سرطان انتقال نمی یابد.

باور نادرست۳ )- ارث می تواند علت ایجاد سرطان باشد :

 باور درست : فقط تعداد اندکی از انواع سرطان ها ارثی هستند. شاید در برخی خانواده ها امکان بروز یک نوع سرطان بیش از معمول باشد.

    اما چیزی که بیش از عوامل ارثی مهم به نظر می رسد شیوه زندگی است و عواملی مانند سیگار کشیدن، تغذیه و محیط در ابتلا تأثیر دارند.

 باور نادرست ۴)- اگر بیمار از تشخیص سرطان خود مطلع شود بیماری اش وخیم می شود :

باور درست :  اطلاع از بیماری باعث بدتر شدن آن نمی شود. اصل مهمی که درباره اطلاع از بیماری اهمیت دارد ، این است که میزان نیاز بیماران به دانش متفاوت است. بنابراین باید با هر بیمار بر اساس نیاز و خواسته   هایش برخورد کرد. باید دانسته های قبلی بیمار را سنجید و هراندازه که علاقه مند بود به او اطلاعات داد.

در ایران نیز مانند دیگر نقاط جهان بیش از دو سوم بیماران مبتلا به سرطان دوست دارند در مورد بیماریشان بدانند و از شیوه های درمانی آن مطلع شوند. بیمارانی که از سرطان خود آگاهند با بیماری خود بهتر کنار می آیند و درمانها را بهتر پیگیری می کنندو به جز در دوره ابتدایی آگاهی از تشخیص بیماری وضعیت روانی بهتری دارند.

باور نادرست۵)- شیمی درمانی و رادیوتراپی بیمار به اطرافیانش آسیب می رساند:

باور درست : شیمی درمانی و رادیوتراپی از شیوه های درمان بیماری است و بیماری که با این روشها درمان می شود ضرری را متوجه اطرافیان نمی کند.

باور نادرست۶)-سرطان مساوی با درد کشیدن است و درمانی ندارد :

باور درست : بیماری سرطان اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان است و در مراحل پیشرفته هم می توان با درمانهای جدید و پیشرفته به طور قابل ملاحظه ای جلوی پیشرفت را گرفت و باعث طول عمر و برگشت بیمار به زندگی عادی خود شد.

ما در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم و این را فراموش نکنیم که تا به حال بیماران بسیاری درمان یافته اند.

باور نادرست۷)- هرنوع توده ای که در بدن شناسایی شود سرطانی است :

باور درست : هر وضعیت غیرعادی ، نشانه سرطان نیست بلکه شاید غده ای باشد که با یک جراحی ساده می توان آن را برداشت.

-تنها چیزی که برای بهبود سرطان لازم دارید ، نگرش مثبت است.

طرز فکر خوب به طور شگفت انگیزی به بهبود حالت بیمار کمک می کند.

تحقیقات ثابت کرده است که نگرش امیدوار و مثبت مؤثرترین راه درمان سرطان است.

پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار " سرطان قابل درمان است با خود مراقبتی و امید"

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.