چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲

به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

لایو اینستاگرامی با موضوع مشکلات صنفی با حضور معاون فرهنگی دانشجویی برگزار شد

مصاحبه معاونت دانشجويي فرهنگي با انجمن اسلامي در لايو  اينستاگرام

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، لایو اینستاگرامی پاسخ به دانشجو با موضوع مشکلات صنفی را با حضور معاون فرهنگی دانشجویی برگزار کرد.

به گزارش مفدا مشهد، لایو اینستاگرامی پاسخ به دانشجو، با حضور معاون فرهنگی دانشجویی برگزار شد. در این نشست که به منظور پاسخ به مطالبات صنفی دانشجویان تشکیل شده بود، دکتر علی صباغ گل مدیر امور دانشجویی نیز حضور داشت و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

در این جلسه دکتر فاطمه محرری معاون فرهنگی و دانشجویی در پاسخ به سوال دانشجویان مبنی بر اینکه در برخی از دانشگاه ها وام دانشجویی افزایش یافته است ولی در دانشگاه‌علوم‌پزشکی‌مشهد چنین اتفاقی نیفتاده است، گفت: همه وام های دانشجویی از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ابلاغ می‌شود و اینگونه نیست که افزایش وام در دانشگاهی صورت گرفته باشد و در دانشگاه دیگری چنین اتفاقی نیفتاده باشد اما در معاونت فرهنگی دانشجویی مشهد صندوق قرض الحسنه دانشجویی وجود دارد که توسط خیرین تامین نیاز می شود و اخیراً میزان این وام دو برابر شده است.

وی افزود: این وام به صورت وام شرافتی به دانشجویان اعطا می شود و دانشجو می تواند تا پایان دوره تحصیل بازپرداختی برای این وام نداشته باشد و پس  از شروع به کار، اقساط وام را پرداخت نماید. وی همچنین از وام مخصوص دانشجویان دستیاری و phd و وام بنیادعلوی تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

سوال بعدی دانشجویان در خصوص سرویس های ایاب ذهاب دانشجویی بود و این سوال مطرح بود که چرا تعداد سرویس ها کم شده است؟ دکتر علی صباغ گل در پاسخ گفت: برای کاهش تعداد سرویس ها ما از دانشجویان نظرخواهی کردیم و در ایام کرونا کاهش سرویس داشتیم اما در حال حاضر تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر مشکل در ایاب ذهاب به ما گزارش نشده است. ما سعی کرده ایم برای ساعات کلاس ها و حضور بالینی دانشجویان در مراکز درمانی سرویس‌های لازم را تعبیه نماییم اما چنانچه نیاز بیشتری احساس می شود به ما گزارش داده شود و ما این نیاز را برطرف خواهیم نمود.

در ادامه دکتر محرری در پاسخ به این سوال که چرا معاون فرهنگی دانشجویی در هیات نظارت بر تشکلها حضور ندارد؟ گفت: طبق آیین نامه هیئت نظارت بر تشکلهای دانشجویی، اعضای سه نفره هیات نظارت شامل مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، نماینده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه می باشند و حضور معاون فرهنگی دانشجویی در جلسات هیئت نظارت در نظر گرفته نشده است ، در برخی از ادوار معاون فرهنگی دانشجویی از سوی رئیس دانشگاه به عنوان نماینده در این جلسات حضور پیدا می کرده است.

سوال بعدی دانشجویان در خصوص تدابیر امنیتی در زمان وقوع زلزله در خوابگاه های دانشجویی بود که دکتر صباغ دراین خصوص گفت: در سال‌های قبل که شیوع بیماری‌کرونا وجود نداشت ما مانورهای زلزله را انجام می دادیم اما امسال به دلیل این بیماری مانور برگزار نشد. اما همانند سال‌های قبل سالن تربیت بدنی کوی پردیس که به عنوان سازه ای مقاوم در نظر گرفته و تایید شده است و همچنین مسجد حضرت زهرا "سلام الله علیها"در کوی پردیس به عنوان جان پناه در چنین مواردی در نظر گرفته شده است و به صورت ۲۴ ساعته آمادگی پذیرایی از دانشجویان در چنین مواردی را دارد.

مطالبه بعدی دانشجویان در خصوص سرعت پایین اینترنت در خوابگاهها با توجه به ایام امتحانات و همچنین عدم تعبیه لباسشویی و مایکروفر در خوابگاههای پسران بود که دکتر صباغ در پاسخ گفت: این دو مطالبه از مطالبات به حق دانشجویان است و در هر دو مورد پیگیری های لازم صورت گرفته و کماکان می گیرد، مشکل اینترنت مربوط به فناوری اطلاعات دانشگاه هست که در حال بررسی می باشد و خرید ماشین لباسشویی برای خوابگاههای پسران نیز به محض تعیین بودجه انجام خواهد شد.

کیفیت غذای سلف در حال افت است دلیل چیست؟

مدیر دانشجویی در پاسخ گفت: در کاهش کیفیت غذای سلف چند عامل موثر است یکی کمبود برنج در بازار بود که خوشبختانه وزارتخانه سهمیه‌ای را برای دانشگاه در نظر گرفت که امیدواریم این امر در بهبود کیفیت موثر باشد.

وی تصریح کرد: مسئله بعدی که در افت کیفیت غذا موثر بود سرو غذا در ظروف یکبار مصرف بود،  چرا که غذایی که در سلف سرو شود با غذایی که در ظرف یکبار مصرف عرضه می شود  باعث افت کیفیت خواهد داشت به همین منظور ما تصمیم گرفتیم به جای ظروف سیلیکونی از ظروف آلومینیومی برای ارائه وعده غذایی استفاده کنیم ، همچنین گرم کن هایی را در سلف سرویس تعبیه کردیم که دانشجویان بتوانند غذای خود را در آن گرم نمایند.

دکتر صباغ  افزود: به هر روی شورای صنفی دانشجویان در صورت افت کیفیت غذای سلف موارد و مسائل را به ما منتقل می کنند و معاون فرهنگی دانشجویی و مدیر دانشجویی مرتب کیفیت غذا را بررسی می کنند و اینکه همه غذاها افت کیفیت داشته باشد را من قبول ندارم.

در ادامه دکتر محرری در پاسخ به سوال چرا دعوت های دانشجویان از سوی شورای انضباطی افزایش یافته است؟ گفت:  شورای انضباطی دانشجویان با شکایت شاکی خصوصی دانشجویان را دعوت می‌کند و پس از حضور دانشجو در این شورا کاملاً توجیه می‌شود و موضوع به وی تفهیم می شود اگر چنانچه دانشجویی در این خصوص ابهامی دارد می تواند به شورای انضباطی مراجعه و ابهام موجود را برطرف نماید علاوه بر این باید در نظر بگیرید در بحث شورای انضباطی هدف اصلاح و ارشاد است نه تنبیه دانشجو و حتی در شورای بدوی که حکم برای دانشجو صادر می‌شود دو عضو دانشجو حضور دارند و احکام به طور منصفانه صادر می‌شود.

آخرین سوال مطرح شده در این نشست درخواست توضیح در مورد نابسامانی وضعیت شورای صنفی دانشکده دندانپزشکی بود، که مدیر دانشجویی در پاسخ گفت: با توجه به انصراف اعضای قبلی شورای صنفی این دانشکده قبل از موعد مقرر، اعضای جدید تا زمان برگزاری انتخابات معرفی شده اند و قرار است در پنجشنبه آتی اعضای مستعفی و شورای صنفی فعلی با حضور در دفتر مدیریت دانشجویی جهت شروع فعالیت حضور پیدا کنند.

خبرنگار: لیلا حاجی زاده

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.