یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱

با هدف "بررسی جشنواره بیست‌وپنجم قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت"؛

وبینار «مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور» برگزار شد

وبینار مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور

وبینار مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با هدف بررسی جشنواره بیست و پنجم قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت برگزار شد. در این نشست بر اهمیت نخبه‌پروری از میان شرکت‌کنندگان در جشنواره‌ قرآنی هدهد و ایجاد طیف تازه‌تری از فعالان قرآنی از مرحله دانشگاهی این جشنواره تأکید شد.

به گزارش مفدا مازندران، "وبینار مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور" شنبه ۱۱ بهمن ماه جاری با هدف "بررسی جشنواره بیست و پنجم قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت" در سالن شهید احدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر روح‌الله محمد علی‌نژاد عمران رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت "مرحله دانشگاهی" جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت را مهمترین مرحله در جشنواره قرآنی هدهد عنوان کرد و بیان داشت: باید تلاش کنیم تا حضور حداکثری شرکت کنندگان به خصوص دانشجویان را در این مرحله داشته باشیم چرا که هدف برگزاری جشنواره قرانی هد هد تعمیق انس و الفت دانشگاهیان با معارف تابناک قرآن کریم و سیره ائمه اطهار علیه‌السلام است.

وی در پاسخ به سؤال کارشناس قرآنی یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در خصوص چرایی بازنگری دوباره بر روی داوری‌های صورت گرفته شرکت کنندگان مرحله دانشگاهی، بیان داشت: بازنگری داوری‌های برگزیدگان مرحله دانشگاهی در مرحله کشوری به معنای ندیدن زحمات عزیزانمان در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیست بلکه تلاشی است تا از محل پایش‌های صورت گرفته، سهمیه‌ای را برای حضور در مرحله کشوری و ملی برای برگزیدگان مرحله دانشگاهی مشخص کنیم.

 علی‌نژاد در خصوص دریافت ریز نمرات شرکت کنندگان در جشنواره قرآنی هدهد، بیان داشت: این حق هر شرکت کننده است تا ریز نمرات خود را بدانند، بر این اساس تلاش داریم تا از طریق سامانه‌ای که در خصوص جشنواره قرآنی هدهد در دست طراحی است به این مهم بپردازیم. در خصوص ایجاد رشته مداحی و اذان خواهران نیز باید گفت در مجموع این دو رشته در سطح دانشگاه‌های کشور برای خواهران دیده نشده است و اضافه کردن رشته جدید در جشنواره‌های قرآنی از سوی ما تنها می‌تواند به صورت پیشنهاد مطرح شود.

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در خصوص بازنگری در آیین‌نامه جشنواره قرآنی هدهد، بر انجام این بازنگری تاکید کرد و ابراز داشت: این بازنگری باید با مشارکت شما عزیزان که در خط مقدم کار در سطح دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی قرار دارید صورت بگیرد. چگونگی به اجرا درآوردن آیین‌نامه جشنواره قرآنی هدهد در دانشگاه‌ها، از جمله مواردی است که به ما در مسیر بهتر برگزار شدن این جشنواره کمک خواهد کرد.

او در خصوص اعتراضات متسابقین به نتایج به دست آمده در جشنواره قرآنی هدهد، گفت: بیشترین نگرانی شما عزیزان در خصوص بخشی از آیین‌نامه است که در آن عنوان شده که اگر فرد اعتراض کننده، اعتراضی نابه‌جا داشته باشد مقدمات حذف خود را از جشنواره فراهم کرده است. اگر چه این بند تلاش دارد تا مانع اعتراضات بی‌پایه و اساس که موجب گرفتن وقت همکاران در مسیر اهداف تعیین شده است بشود، اما در مجموع تاکنون به دلیل اعتراض نابجا، هیچ فردی از جشنواره کنار گذاشته نشده است.

علی‌نژاد اعتراضات وارده در خصوص نامناسب بودن زمان اعلام عدم برگزاری رشته‌های تیمی را وارد دانست و گفت: اگر بنا بوده است به دلیل مجازی شدن جشنواره قرآنی هدهد، رشته‌های بخش تیمی برگزار نشود، اطلاع رسانی این تصمیم باید از همان ابتدا صورت می‌گرفت.

 وی در خصوص منابع اعلامی در جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: بنا شده است تا در بیست و ششمین دوره از این جشنواره، کارگروه ویژه‌ای در خصوص منابع جشنواره شکل بگیرد تا منابع اعلام شده در این دور از جشنواره دارای اعتبار علمی بالایی باشد، همچنین تلاش داریم برای ۴ سال آینده منابع ثابتی را برای شرکت کنندگان در جشنواره اعلام کنیم.

این مقام مسؤول ارایه خروجی شفاف از تعداد ثبت نامی‌های جشنواره قرآنی هدهد را منتج به طراحی سامانه مخصوص جشنواره دانست و ابراز داشت: فاصله زمانی طولانی بین دو مرحله ثبت نام و انجام مسابقات، موجب می‌شود که شفافیت تعداد ثبت نامی‌ها آن‌گونه که باید مشخص نباشد که بر این اساس طراحی سامانه جشنواره بسیار کمک کننده خواهد بود. البته در خصوص آمار واقعی شرکت کنندگان که محل سؤال عزیزان است باید گفت ما به دنبال ارایه آمار نیستیم بلکه هدف ما از برگزاری این جشنواره جذب تعداد بیشتری از دانشجویان به سمت کتاب آسمانی قرآن است.

رییس مرکز قران و عترت وزارت بهداشت از "چاپ کتابچه مخصوص آثار شرکت کنندگان در جشنواره بیست و پنجم قرآنی هدهد" خبر داد و گفت: انتشار کتاب آثار برگزیدگان در دستور کار است تا عزیزان شرکت کننده علاوه بر نمایشگاه مجازی برپا شده، بتوانند با در اختیار داشتن این کتاب، آثار بیست و پنجمین دوره از جشنواره قرآنی هدهد را نیز در اختیار داشته باشند.

وی دستیابی به خروجی مناسب از جشنواره‌های قرآنی را امری مهم ارزیابی کرد و افزود: متاسفانه یکی از آسیب‌های فعالیت‌های قرآنی در سراسر کشور مواجه بودن با طیفی از فعالان حرفه‌ای حوزه قرآن و عترت است به نحوی که اگر ما به عنوان وزارت بهداشت، جشنواره قرآنی خود را برگزار نکنیم گروه دیگری با برگزاری این جشنواره می‌توانند این استعدادها را مورد استفاده قرار دهند. به واقع در چنین شرایطی این هنر ما است که بتوانیم طیف تازه‌تری را از مرحله دانشگاهی جذب این گونه مسابقات کنیم.

علی نژاد در پایان نخبه پروری را از نیازهای جشنواره قرآنی هدهد دانست./انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۳۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.