یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴

داوران جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور مطرح کردند؛

آقایی: دانشجویان علوم پزشکی برکات همراهی با قرآن را در حرفه‌شان خواهند دید/طرقی: برقراری ارتباط معنوی در حوزه روح بر موفقیت‌های حاصله بر جسم تاثیر دارد

با انجام داوری رشته "حفظ ۵ جزء" برادران از بخش آوایی جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، سی‌وپنجمین دوره از این جشنواره به میزبانی وزارت بهداشت کار خود را آغاز کرد.

با انجام داوری رشته حفظ ۵ جزء برادران از بخش آوایی جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، سی‌وپنجمین دوره از این جشنواره به میزبانی وزارت بهداشت آغاز به‌کار کرد. دو داور ملی و بین‌المللی قرآن کریم ضمن تقدیر از وزارت بهداشت در برگزاری این مسابقات، ارتباط گیری دانشجویان علوم پزشکی با قرآن کریم را در مسیر سلامت روحی و روانی جامعه تاثیر گذار دانستند و بر برکات این همراهی در زندگی دانشجویان تاکید کردند.

به گزارش مفدا، بر اساس برنامه تعیین شده دبیرخانه سی‌وپنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت بهداشت داوری رشته حفظ ۵ جزء برادران از بخش آوایی دوشنبه ۱۲ بهمن‌ماه جاری در سالن شهید احمدرضا احدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به صورت مجازی برگزار شد.

در رشته حفظ ۵ جزء قرآن کریم از بخش آوایی سی‌وپنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، که به مدت یک روز به طول انجامید، ۱۹ شرکت‌کننده از هشت نهاد دانشگاهی کشور « وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه‌های جامع علمی‌کاربردی، پیام‌نور، فنی‌وحرفه‌ای، فرهنگیان و علوم‌ومعارف» به‌صورت مجازی شرکت کرده و به سؤالات داوران پاسخ دادند.

امیر آقایی داور بین‌المللی مسابقات قرآن کریم که مدت ۳۰ سال است در محضر قرآن خدمت‌گذاری می‌کند و به عنوان داور آزمون "صحت حفظ" در این دوره از جشنواره حضور دارد، در حاشیه برگزاری مسابقات رشته حفظ ۵ جزء برادران در گفت‌وگو با مفدا با معرفی شاخصه‌های مورد توجه در آزمون "صحت حفظ" ابراز داشت: حافظان قرآن باید بر اساس کلیات مسابقات قرآنی در رشته حفظ برای ارزیابی شدن از چند شاخص عبور کنند تا ارزیابی دقیقی در مورد آن‌ها انجام شود که یکی از این شاخصه‌ها "صحت حفظ" به معنای درست حفظ کردن محفوظات به لحاظ ظاهری و روخوانی است.

او اضافه کرد: بر این اساس شرکت کننده باید مراقبت کند اعرابی را به اشتباه حفظ نکرده باشد، کلمه، آیه‌ و حرفی را پس و پیش نخواند و درست و بدون هیچ اشتباهی آیات حفظی را بخواند.

این داور قرآنی با بیان این‌که در مسابقات قرآنی، آزمون "صحت حفظ" غالبا ۱۰۰ نمره دارد، بیان داشت: شاخصه‌های دیگری که برای ارزیابی حفاظ مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل ۳۵ نمره تجوید، ۲۰ نمره صوت، ۳۰ نمره لحن و ۱۵ نمره وقف و ابتدا است که تمام این چهار شاخصه نیز در مجموع ۱۰۰ امتیاز دارند که با امتیاز آزمون صحت حفظ هر شرکت کننده می‌تواند ۲۰۰ امتیاز را در صورت ارایه بدون ایراد و اشکال به دست آورد.

این فعال قرآنی با تاکید بر این‌که مجموع این نمرات است که برگزیدگان قرآنی در رشته حفظ را مشخص می‌کند، گفت: امکان دارد در مسابقه‌ای حافظی بدون هیچ اشتباهی قرآن را بخواند و ۱۰۰ امتیاز این بخش را کسب کند اما از برگزیدگان نباشد و از طرفی حافظ دیگری اشتباه بخواند و از بخش "صحت حفظ" نمره کامل نگیرد اما به دلیل کسب نمره در دیگر قسمت‌ها جزو برگزیدگان باشد.

آقایی سطح کیفی و کمی مسابقات ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در روز اول از برگزاری را خوب ارزیابی کرد و بیان داشت: بر اساس برنامه ریخته شده تنها یک بخش از رشته حفظ یعنی حفظ ۵ جزء امروز در حال برگزاری است که تا اینجای کار با وجود شرایط ویژه کرونا در کشور و برگزاری مسابقات در سطح مجازی، مسابقات در سطح خوبی در حال برگزاری است البته به دلیل مجازی برگزار شدن این بخش از جشنواره ارزیابی دقیقی را نمی‌توانیم از حفاظ داشته باشیم.

این فعال قرآنی مشکل عدم ارزیابی دقیق را ناشی از برگزاری مسابقات به صورت مجازی در بخش حفظ دانست و ادامه داد: این ارزیابی نه برای ما و نه برای حفاظ میسر نیست به نحوی که حافظان نیز نمی‌توانند توانایی‌های خود را آنگونه که باید بروز دهندو ارتباط اینترنتی گاه دچار قطع ارتباط می‌شود و گاه صدای حفاظ آن گونه که باید به دست ما نمی‌رسد با این وجود نفرات خوبی در این دوره از جشنواره شرکت کرده‌اند همانگونه که افراد ضعیف نیز در جمع شرکت کنندگان دیده شدند.

داور آزمون "صحت حفظ" سی‌وپنجمین جشنواره ملی قران و عترت دانشجویان کشور در پایان با بیان این‌که ما شاگرد زرنگ قرآنی نبوده‌ایم، خطاب به دانشجویان علوم پزشکی، گفت: دانشجویان حوزه بهداشت و درمان می‌توانند با ایجاد ارتباط میان خود و قرآن کریم، خیرات همراهی این کتاب آسمانی را در امور روزمره زندگی ببیند و در تخصصشان نیز از آن بهره ببرند.

وی با بیان این‌که من قاطعانه و به جرات می‌گویم ما هر چه داریم از برکت بودن در کنار قرآن است، یادآور شد: آیه‌ای در قران در سوره مبارکه نحل در آیه سی‌ام داریم که می‌فرماید:  وَقِیلَ لِلَّذِینَ اتَّقَوْا مَاذَا أَنْزَلَ رَبُّکُمْ ۚ قَالُوا خَیْرًا ۗ لِلَّذِینَ أَحْسَنُوا فِی هَٰذِهِ الدُّنْیَا حَسَنَةٌ ۚ وَلَدَارُ الْآخِرَةِ خَیْرٌ ۚ وَلَنِعْمَ دَارُ الْمُتَّقِینَ به این معنا که به متقین می‌گویند خداوند برای شما چه نازل کرده است؟ این افراد در پاسخ می‌گویند خداوند برای ما خیر نازل کرده است که این نشان می‌دهد مانوس بودن با قرآن نه تنها چیزی از انسان کم نمی‌کند بلکه برکت خیر و فراوانی را با خود به همراه دارد.

در ادامه حسین طرقی از فعالان برجسته حوزه قرآنی و داور بین‌المللی قران کریم در گفت‌و گو با مفدا در حاشیه برگزاری مسابقات رشته حفظ ۵ جزء برادران که به صورت مجازی و بر اساس قوانین آیین نامه این دوره از جشنواره ملی قران و عترت دانشجویان کشور، به عنوان ناظر کلی این دوره از مسابقات بیان داشت: مسابقات حفظ قران کریم در شرایط سخت کرونایی به همت عزیزان ما در مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در روز ابتدایی مسابقات بدون هیچ مشکلی و بر اساس زمان بندی دیده شده برگزار شد.

وی با بیان این که من از سال ۱۳۵۷ به صورت رسمی وارد صحنه مسابقات قرآنی شدم، بیان داشت: انس با قران به محیط خانوادگی من در کودکی ارتباط پیدا می‌کند، من در خانواده‌ای مذهبی بزرگ شدم، در این فضایی که امکان حضور در کلاس‌های قرآنی، تعلیم قرآن و ... وجود داشت که این شرایط موجبات تعلق خاطر من به قرآن کریم را فراهم کرد. حضور من در صحنه داوری به صورت رسمی از سال ۱۳۷۵ شکل گرفت و تا به امروز از این محیط معنوی جدا نشده‌ام که نشانگر چیزی بالغ بر ۳۶ سال خدمتگذاری در حوزه قرآن کریم است.

این داور بین‌المللی قرآنی با بیان این‌که شرکت کنندگان در رشته حفظ ۵ جزء افرادی شناخته شده در سطح مسابقات دانشجویی قران و عترت هستند که از سطح دانشگاهی و سراسری مسابقات درون سازمانی خود رشد کرده و به اینجا رسیده‌اند، خاطر نشان کرد: این خود سطح مسابقات را بالا می‌برد و موجب خواهد شد در روزهای بعد و در رشته‌های حفظ ۱۰ جزء، ۲۰ جزء و حفظ کل قران کریم رقابت‌ها جدی‌تر شود.

طرقی برگزاری مسابقات قرآن کریم در رشته‌های مختلف به شکل مجازی را در شرایط کنونی کشور مهم ارزیابی کرد و افزود: وضعیت سخت کنونی و شرایط کرونایی موجب شده است که همه شئون اجرایی جامعه تحت الشعاع قرار بگیرد که در چنین شرایطی روش‌های دنبال کردن امور به شکل دیگری در حال طی شدن است. بسیاری از فعالان حوزه قرآن تلاش کردند تا با فکر، ایده و نوآوری مسابقات قرآنی را به هر شکل ممکن برگزار کنند که این قابل تقدیر و قدردانی است. در این میان ممکن است نواقصی وجود داشته باشد که به اجرا کنندگان نیز باز نمی‌گردد که نباید این موارد مانع از برگزاری چنین محفل‌های نورانی ولو به صورت مجازی شود.

ناظر کلی بخش داوری سی‌وپنجمین جشنواره ملی قران و عترت دانشجویان کشور در پایان در خصوص اهمیت برقراری ارتباط میان قرآن و دانشجویان به خصوص دانشجویان علوم پزشکی که با سلامت روح و جسم بیماران سرو کار دارند، ابراز داشت: شکی وجود ندارد که بین سلامت جسمی و روانی جامعه ارتباط عمیقی وجود دارد. پرفسور سمیعی که از بزرگترین جراحان مغز و اعصاب در جهان است نیز بیان می‌کند که هر فردی را که می‌خواهم تحت عمل جراحی قرار دهم از او می‌خواهم که دعا و مناجات خود را بر اساس هر دین و آیینی که به آن درآمده است انجام دهد تا من نتیجه بهتری از عمل خود داشته باشم. به واقع برقراری این ارتباط معنوی در حوزه روح، بر موفقیت‌های حاصله بر جسم تاثیر دارد و این نشان می‌دهدمیان یک روح بانشاط و جسم ارتباط وجود دارد بر این اساس وزارت بهداشت با برگزاری چنین فعالیت‌های معنوی نقش به سزایی را در این مسیر بر عهده دارد.

گفتنی است بخش آوایی سی‌وپنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، شامل هشت رشته از جمله رشته‌های "حفظ" در چهار بخش "حفظ ۵ جزء"، "حفظ ۱۰ جز ء"، "حفظ ۲۰ جزء" و "حفظ کل قرآن کریم"، رشته‌های "قرآئت تحقیق" و "قرآئت ترتیل"، "دعا و مناجات خوانی" و "همخوانی و تواشیح" است که ذیل بخش آوایی کار خود را از ۱۲ بهمن ماه آغاز کرده‌اند.

مسابقات "حفظ" در بخش برادران از ۱۲ بهمن ماه آغاز و تا ۱۵ بهمن ماه به طول خواهد انجامید، به نحوی که طی این مدت روزانه یک رشته از رشته‌های حفظ مورد آزمون قرار خواهد گرفت، این مسابقات در بخش خواهران از تاریخ ۱۸ تا ۲۱ بهمن ماه جاری در چهار رشته عنوان شده از بخش حفظ برگزار خواهد شد.

برای مشاهده گزارش تصویری این خبر روی متن کلیک کنید.

/انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۳۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.