چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵

سلامت را سیاسی نکنیم/ ورود 4.2 میلیون دوز واکسن از آسترازنکا

واکسن کرونا

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه کرونا توانسته ایم بیماری کرونا را در کشور مهار و کنترل کنیم.

به گزارش مفدا، سعید نمکی وزیر بهداشت با بیان اینکه خوشبختانه توانستیم کرونا رامهار و کنترل کنیم، گفت: در ۲۴ ساعته گذشته ۷۹ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند.

وزیر بهداشت با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در دنیا، اظهارداشت:متأسفانه جهان در التهاب کرونا گرفتار است و در ۲۴ ساعت گذشته آمریکا با ۳ هزار و ۶۳۲ مرگ، انگلیس با ۱۴۴۹، برزیل با ۱۲۴۰، اسپانیا با ۷۲۴، مکزیک با ۵۶۴، آفریقای جنوبی با ۵۴۷، روسیه با ۵۳۹، ایتالیا با ۴۳۹ و فرانسه با ۴۸۵ مرگ در جهان بودند.

وی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در کنترل کرونا در کشور، بیان داشت: نگرانی ما به خاطر کاهش پروتکلها و رعایت موازین بهداشتی است؛ ضمن اینکه ما خیز ملایمی در میزان بیماران سرپایی در برخی استانها را شاهدیم و در تهران نیز آغاز خیز ملایم کرونا را در میزان افراد سرپایی مراجعه کننده مشاهده می‌کنیم که بعد از آن با میزان بستری و پس از آن با مرگ و میر روبرو خواهیم بود.

وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت مناسب نقشه کشور از نظر کرونا، خاطرنشان کرد: نقشه آتشین روزهای قبل امروز به نقشه‌ای فرحبخش تبدیل شده و این امیدوارکننده است؛ البته رعایت پروتکلها پایین‌تر از میزان قابل انتظار است.

نمکی با بیان اینکه ما ویروس موتاسیون یافته غیر از موارد قبلی که گزارش شده نداریم، افزود: همه تلاش و هم و غم ما باز کردن چشم خود در کنترل مرزها و ورودی‌های کشور است. در خیز کرونا در استان‌ها و ورودی‌ها موتاسیون جدیدی از کرونا دریافت نکرده‌ایم،

* وزارت بهداشت و وزیر آن نه سیاسی‌است و نه سیاست زده

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت و وزیر آن نه سیاسی‌است و نه سیاست زده بلکه وزیر همه مردم ایران بوده، افزود: ما برای اصلاح طلب، اصولگرا، شیعه، سنی، کلیمی و حتی زندانیان محکوم به اعدام مکلف به خدمت و حمایت از سلامت آنها هستیم.

وی اضافه کرد: اگر کسانی برای صندلی‌ها چه در نظام صنفی و یا بالاتر خواب‌هایی دیده‌اند،  از آنها می‌خواهم که سلامت و واکسن را سیاسی نکنید.

*واکسن و سلامت را سیاسی نکنیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه بزرگترین هدف ما ساخت واکسن ایرانی کرونا بوده، خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز و این موضوع که ظرفیت همه واکسن‌سازهای دنیا نیز به اندازه پوشش 10 درصد مردم جهان هم نیست؛ در نتیجه شروع به فعالیت در حوزه تهیه واکسن کرده‌ایم و اولین گروه کار خود را به خوبی پیش می‌برند.

*ورود 4.2 میلیون واکسن آسترازنکا

نمکی تصریح کرد: هفته آینده مؤسسه رازی کار تست خود را شروع می‌کند و مجموعه انستیتو پاستور نیز فاز سوم خود را دنبال خواهد کرد؛ ضمن اینکه از شرکت‌هایی  قصد خرید واکسن داریم و از مجموعه کواکس، واکسن آسترازنکا به تعداد ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز در فوریه (بهمن سال جاری) تحویل ما می‌شود.

وی با بیان اینکه از روسیه واکسن تهیه و وارد می‌کنیم، گفت: سیاست ما این بوده که واکسنی که تهیه می‌شود مورد تائید بوده و در آن کشورها مصرف شده باشد؛ در نتیجه واکسن روسی در کشورهایی مانند روسیه، بلاروس، صربستان و ... مورد استفاده قرار گرفته است.

وزیر بهداشت با اشاره به خرید واکسن از کشور چین، افزود: دو کمپانی هندی نیز جزء خریدها قرار گرفته و امیدواریم در بهمن‌ماه سال جاری با پیگیری ریاست جمهور و بانک مرکزی بتوانیم واکسن را وارد کرده و تزریق آن را به گروه‌ها با رعایت اولویت‌ها آغاز کنیم.

نمکی از ورود واکسن ایرانی کرونا در بهار سال آینده خبر داد./انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.