چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۷

لاری: هنری که در خدمت سلامت باشد به دل مخاطب می‌نشیند/ثبت پرونده بیش از ۱۰۰ شهید مدافع سلامت در بنیاد شهید

لاری: هنری که در خدمت سلامت باشد به دل مخاطب می‌نشیند/ثبت پرونده بیش از ۱۰۰ شهید مدافع سلامت در بنیاد شهید

سخنگوی وزارت بهداشت در مراسم رونمایی از مجموعه مستندهای تلویزیونی «روایت ایثار» در بنیاد شهید ضمن تجلیل از جانفشانی‌های کادر درمان در لباس سپید سلامت بیان کرد: اگر هنر در خدمت سلامت انسان قرار گیرد به دل مخاطب اثر می‌کند و عشق و ایثار کادر درمان را بیشتر نمایان می‌کند. ایثار و از خودگذشتگی در ذات رشته‌های پزشکی است و همدلی در این حوزه بر علم و آگاهی برتری دارد. همچنین در این مراسم مسؤولان بنیاد شهید از ثبت پرونده بیش از ۱۰۰ نفر از شهدای مدافع سلامت در بنیاد شهید و رسیدگی به پرونده ۱۴۰ نفر دیگر هم در آینده نزدیک خبر دادند.

به گزارش مفدا، مراسم رونمایی از مجموعه مستندهای تلویزیونی «روایت ایثار» روز دوشنبه ۱۳ بهمن‌ماه در سالن شهید رسول‌زاده بنیاد شهید برگزار شد. در این مراسم مهندس سعید اوحدی رییس بنیاد شهید، سردار یعقوب سلیمانی ، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری‌لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، دکتر عبدالرضا عباس‌پور معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و جمعی از خانواده شهدا و کادر درمان حضور داشتند.
دکتر سیماسادات لاری در ابتدای مراسم رونمایی از مستندهای «روایت ایثار» ضمن تجلیل از هنرمندانی که با زبان هنر به بیان مبانی ایثار می‌پردازند گفت: به جلوه درآوردن وجوه انسانی و از خود گذشتگی خانواده درمان و سلامت کشور به زبان هنر و تصویر اهمیت بالایی دارد. خوشبختانه بنیاد شهید در سال‌های متمادی توفیق خدمت به خانواده شهدا و شهدای سلامت را داشته و الان نیز در زمینه «شهدای مدافع سلامت» پیشرو و همراه است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت شهدا را چشم‌وچراغ کشور دانست و گفت: خداوند متعادل به شهدا بشارت داده است و شهدای ما در عرصه‌های مختلف مورد رحمت خاصه باری‌تعالی قرار گرفته‌اند.
او درباره شیوع کرونا در کشور اشاره کرد: همه‌گیری کووید۱۹ در کشور وفاق و همدلی خاصی ایجاد کرد و جامعه پزشکی در این بین خوش درخشیدند. انتخاب رشته‌های پزشکی در تمام دنیا بیش از آن که مبتنی بر علم و نخبگی باشد به میزان همدلی درونی فرد با انسان‌ها بستگی دارد و اساسا از خودگذشتگی ایثار در ذات رشته‌های پزشکی وجود دارد.
لاری اضافه کرد: همه‌گیری کووید۱۹ فرصتی برای اوج‌گیری جلوه‌های ایثار بود. عزیزان و همکاران ما در وزارت بهداشت به پیروی از خون شهدا رفتار کردند و از جان خود گذشتند. خوشبختانه به برکت خون شهدا و مادران شهدا در این عرصه خوش درخشیدند.
کسی که ایثار را با زبان هنر به تصویر می‌کشد و هنر را به دل مخاطب می‌نشاند توفیق و سعادت فراوانی دارد و ارزش کار او کم از رزمنده مدافع سلامت نیست
سخنگوی وزارت بهداشت ضمن مقایسه شهدای مدافع سلامت و رزمندگان دفاع مقدس عنوان کرد: کادر درمان امروز با جنگ پیچیده‌تری به نسبت جنگک تحمیلی سروکار دارند، چرا که دشمن مقابل خود را نمی‌بینند و سنگر و پناهگاهی ندارند. رزمندگان ما به قصد دفاع از ناموس و کیان کشور به جنگ رفتند اما کادر درمان بعد از ساعت‌ها حضور در بیمارستان و جنگ نابرابر مانند بمبی از ویروس به خانه برمی‌گردند و در کنار خانواده و عزیزان‌شان قرار می‌گیرند.‌ مواجه با بیماران و برگشتن به خانواده و در معرض خطر قرار دادن آن‌ها کاری بسیار سخت و صعب است. در این زمینه خانواده کادر درمان نیز بسیار صبر و ایثار کردند.
لاری ضمن تجلیل از افتخارات خانواده سلامت گفت: بیش از پیش از اینکه عضو خانواده وزارت بهداشت هستم افتخار می‌کنم. چرا که کادر درمان با جانفشانی‌های خود در لباس سپید سلامت تصویر غرورآفرینی از خود به نمایش گذاشتند. آن‌ها با ایثار خود جان هم‌وطنان را حفظ کردند و در این برخی از کادر سلامت دچار بیماری شدند یا درگذشتند  که سرمایه ارزشمندی در علم و از خودگذشتگی بودند. جای آن‌ها در گنجینه افتخارات کشور ثبت و جاویدان است.
او ادامه داد: کسی که ایثار را با زبان هنر به تصویر می‌کشد و هنر را به دل مخاطب می‌نشاند توفیق و سعادت فراوانی دارد و ارزش کار او کم از رزمنده مدافع سلامت نیست.
سخنگوی وزارت بهداشت درباره مقام شامخ حضرت زهرا(س) به عنوان اسوه و الگو اشاره کرد: در آستانه ولادت دختر بزرگوار پیامبر رحمت هستیم و باید در رفتار خود به ایشان تأسی کنیم. امروز بسیاری از پرسنل درمانی کشور ما را بانوان تشکیل می‌دهند که روح ایثار را با لطافت و ظرافت زنانه خود متجلی می‌کنند.
در ایران کادر درمان بالای تخت مریضان کشور تحصن کردند
در ادامه این مراسم سعید اوحدی رییس بنیاد شهید با تبریک دهه فجر و طلیعه چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب عنوان کرد: یکی از مقولات مؤثر در سرنوشت انسان کوچ کردن از این دنیاست که ذهن بشر از ابتدای خلقت به آن معطوف شده است. قرآن‌کریم اشاره دارد که زمان و مکان مرگ انسان مشخص نیست اما قانون خلقت این است که هر نفسی طعم مرگ را می‌چشد. در این شرایط کسانی که بهترین انتخاب را داشته باشند، رستگارترین افراد هستند.
او ضمن تجلیل از کادر درمان بیان کرد: در کشورهای دیگر در اعتراض به شرایط بهداشتی و سلامت تحصن‌هایی صورت گرفت اما کادر درمان ما بالای تخت مریضان کشور تحصن کردند.
ثبت پرونده ۱۰۰ شهدای سلامت در بنیاد شهید/ پرونده ۱۴۰ نفر دیگر در حال رسیدگی است
دکتر عباسپور معاونت درمان بنیاد شهید نیز در این مراسم با اشاره اتفاقات پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان حرم و سلامت بیان کرد: خوشبختانه اتفاقات مهم و تاریخ‌ساز کشور را با سه محور وحدت کلمه، تبعیت از رهبری و توکل بر خدا پشت سر گذاشتیم و امروز با مجاهدت کادر درمان در کنترل کووید۱۹ در کشور وضع خوبی داریم.
او افزود: امروز پرونده بیش از  ۱۰۰ نفر از شهدای مدافع سلامت در بنیاد شهید به ثبت رسیده و به پرونده ۱۴۰ نفر دیگر هم در آینده نزدیک رسیدگی می‌شود. در طرح شهید سلیمانی شناسایی ایثارگران در اولویت قرار گرفتند و ان‌شاالله در اولویت واکسن نیز قرار می‌گیرند.
افزایش ۵ برابری تولید و پخش آثار بنیاد شهید از رسانه ملی
سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید نیز با اشاره به سلحشوری رزمندگان دفاع مقدس و شهدای سلامت اشاره کرد: دشمنان انقلاب با مهندسی فرهنگی و اجتماعی تلاش کردند تا چله انقلاب را نبینیم اما امروز حرکت کشور رو به جلو و پیشرفت است و دلیل آن رواج و شیوع فرهنگ ایثار و مقاومت و شهادت است.
او همچنین اشاره کرد: در ۶ ماه گذشته شاهد افزایش ۵ برابری تولید و پخش آثار بنیاد شهید از رسانه ملی هستیم. ۱۲ اثر از رسانه ملی و استانی پخش شده و امروز شاهد رونمایی از ۱۰ اثر مستند هستیم که از رسانه ملی پخش خواهد شد. تاکید ما در این آثار بر غنای علمی و پژوهشی و خلاقیت و نوآوری بوده است.
امیر سرتیپ طایفه عضو هیئت مدیره انجمن خادمان شهدای حرم نیز جانبازی را مقدم بر رزمندگی دانست و گفت: کادر درمان در واقع جانباز هستند. جانبازی یک فلسفه است و به محض آن که ترکشی به جسم او برخورد می‌کند از جانبازی کادر درمان پرده‌برداری می‌شود. خوشبختانه انجمن خادم حرم ۲۲ گروه تخصصی تشکیل داده که به صورت تخصصی به خانواده شهدا خدمت تخصصی ارائه می‌دهد.
در ادامه این مراسم خلعت انجمن خادمان شهدای حرم به دکتر سیماسادات لاری اهدا شد و از خانواده شهدا در عرصه سلامت نیز تقدیر و تجلیل شد.
رونمایی از پوستر مجموعه مستندهای تلویزیونی «روایت ایثار» پایان‌بخش این مراسم بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.