یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان؛

خیز چهارم کرونا در راه است

دانائی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از خیز چهارم کرونا در روزهای آتی خبر داد و گفت از هموطنان می خواهم که تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

دکتر نوید دانائی در گفتگو با مفدا سمنان در خصوص آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در کشور و به ویژه مناطق تحت پوشش دانشگاه بیان داشت: آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور و هشدارهای متولیان نظام سلامت در هفته‌ای که گذشت نشان می‌دهد که بیماری کرونا در برخی استان‌های کشور مجددا خیز برداشته است و مسئولان نگران شکل‌گیری موج چهارم کرونا در کشور هستند.

وی ادامه داد:چند هفته‌ای بود که وضعیت شهرهای همه استان‌های کشور از حالت قرمز خارج شده بود و به طور میانگین شاهد کم شدن آمار مبتلایان و قربانیان کرونا بودیم؛ به عبارتی مردم و کادر درمانی کمی نفس راحت کشیدند، اما این بهتر شدن شرایط را نباید به عنوان روزهای پایانی کرونا تلقی کرد، زیرا طوفان کرونا منتظر کوچک‌ترین غفلت‌هاست تا موج چهارم را نشانمان دهد.

ایشان گفت: اما امروز متاسفانه مجدداً می بینیم برخی از مناطق از جمله شهرهای استان خوزستان قرمز یا جاهای دیگری که زرد بودند نارنجی شدند و این یک اعلام خطر برای همه ماست و به معنای حرکت به سمت موج جدید بیماری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان افزود: تجمعات و سفرهای اخیر و کاهش محدودیت‌های کرونایی و از همه مهم‌تر عادی انگاری و در مواردی نیز سهل انگاری بخشی از هموطنان عزیز در کشور موجب شده است روند ابتلا به بیماری کرونا در برخی شهرها و استان های کشور روند صعودی پیدا کند که این شرایط نشان از خیز چهارم بیماری و خطرناکترین موج بیماری تاکنون است.

دانائی تصریح نمود: روزهای پایانی سال، مردم را به تکاپو می‌اندازد؛ هم کسب‌وکارها به دنبال بازار آخر سال و هم مردم به دنبال خرید و فروش و کارهای مرسوم دیگر مثل نظافت خانه هستند، همین تکاپوها اگر حواسمان نباشد موج چهارم ویروس که به گفته کارشناسان سخت‌تر از سه موج قبلی است را راه می‌اندازد و متأسفانه ممکن است شاهد اتفاقات ناخوشایند قبلی از جمله از دست دادن هموطنان گرامی باشیم.

ایشان گفت: خوشبختانه در روزهای اخیر و پس از ورود اولین محموله واکسن بیماری کووید۱۹ به استان، اولین گروه هدف گذاری که شامل پرسنل خط مقدم مبارزه با بیماری در بخش های ویژه کرونا بود آغاز شده و امیدوارم در هفته های آینده با ورود دوزهای بیشتر این واکسن، جهت گروه ها و اولویت های هدف بعدی نیز واکسیناسیون انجام شود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به ناپایدار بودن شرایط بیماری در کلیه استان‌ها، هرگونه ساده انگاری و سهل انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند منجر به ایجاد خیز چهارم بیماری در شدت بیشتر در کشور شود، ابراز نمود: امیدواریم با همکاری هم‌وطنان عزیز در عمل به توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از هرگونه حضور در تجمعات خانوادگی با همراهی یکدیگر مانع از ایجاد خیز شدید بیماری در کشور شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در پایان از زحمات و تلاش‌های شبانه روزی کادر بهداشت و درمان و همکاری آحاد مختلف جامعه در پیشگیری و کنترل ویروس کرونا قدردانی کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.