چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶

به همت تشکل‌های بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی مستقل؛

کرسی آزاد اندیشی مجازی "واکسن کرونا، آری یا نه؟ " در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

کرسی آزاد اندیشی مجازی "واکسن کرونا، آری یا نه؟ " در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

کرسی آزاداندیشی "واکسن کرونا، آری یا نه؟ " به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و تشکل‌های بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی مستقل به صورت مجازی در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد. اساتید در خصوص ساختار ژنتیکی این ویروس، نحوه انتشار، نحوه همه گیری، روند تولید واکسن و آغاز فاز اول واکسیناسیون سخن گفتند.

به گزارش مفدا فسا، کرسی آزاداندیشی "واکسن کرونا، آری یا نه؟ " به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و تشکل های بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی مستقل به صورت مجازی در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد.

طی اعلام برنامه زمان بندی شده و مشخص شدن پل های ارتباطی سوالات دانشگاهیان، مسئولین و عموم مردم دریافت شد.

در این کرسی آزاد اندیشی اساتید مدعو دانشگاه علوم پزشکی فسا به نکات کلیدی در خصوص ساختار ژنتیکی این ویروس، نحوه انتشار، نحوه همه گیری سخن گفتند.

هم چنین به این نکته اشاره شد که بیماری کووید ۱۹ یا SARS-CoV-۲ از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در سراسر جهان گسترش یافت و تاکنون جان تعداد زیادی از مردم جهان را گرفته است. این همه‌گیری سبب آشفتگی و تنش بسیار در سیستم‌های بهداشتی، اقتصادی و سیاسی دنیا شده است. همه‌گیری کرونا و تاثیرگذاری آن بر اجتماع، سیاست دولت‌ها را به سمت حمایت از تولید دارو و واکسن‌های مرتبط، سوق داده و میلیاردها دلار تا به حال برای این موضوع در دنیا سرمایه‌گذاری شده است؛ از همین رو اطلاعات دقیق‌تر از آخرین وضعیت واکسن در دنیا و همچنین به بعضی از ابهامات پیش رو عنوان می‌شود.

گروه اساتید اظهار داشتند: برای آنکه هر واکسن بتواند مجوز تولید و فروش تجاری را از سازمان بهداشت جهانی کسب کند، باید مراحلی را طی کند و نتایج موفقیت‌آمیزی در هر مرحله به‌دست آورد. طی این روند، تعداد زیادی از واکسن‌های انتخاب‌شده حذف می‌شود؛ ولی تعدادی نیز می‌توانند با کسب نتایج مثبت مجوز نهایی را دریافت کنند. اما ذکر این نکته مهم است که واکسن برای پیشگیری است و هیچ تاثیری در درمان بیماران کرونایی ندارد. واکسن‌ها سبب تحریک سیستم ایمنی و آماده نگه داشتن آن برای مقابله با بیماری احتمالی می‌شوند.  

تولید واکسن مراحلی دارد؛ نخست، مرحله تولید: در این مرحله پژوهشگران تلاش می‌کنند با استفاده از تجربیات، امکانات پیشرو و همچنین بررسی‌های دقیق پروتئین‌ها یا مواد ژنتیکی، واکسنی را انتخاب و تولید کنند که احتمال می‌دهند در پیشگیری از این بیماری موثر واقع می‌شود.

دوم، مرحله پیش‌بالینی: در این مرحله، واکسن تولید شده در کشت‌های سلولی، موش و میمون‌ مورد آزمایش قرار می‌گیرد؛ همچنین درباره دو موضوع تحقیق می‌شود، نخست اینکه آیا واکسن سبب تحریک سیستم ایمنی در این حیوانات می‌شود و دوم اینکه این واکسن برای این حیوانات خطری  دارد یا خیر.

در فاز اول تست بالینی واکسن بر تعداد محدودی در حدود ۱۰ نفر تست می‌شود و بی‌خطر بودن و میزان دوز مصرفی آن بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ تا به امروز ۳۱ نوع واکسن در این فاز قرار دارند.

در فاز دوم تست بالینی واکسن بر تعداد بیشتری از افراد در حدود ۱۰۰ نفر مورد بررسی قرار می‌گیرد که این افراد را از سنین مختلف کودکان، جوانان و افراد مسن انتخاب می‌کنند. بیشتر درباره بی‌خطر بودن واکسن و اینکه چه مقدار سیستم ایمنی را در سنین مختلف تحریک می‌کند تحقیق می‌شود؛ در حال حاضر ۱۵ واکسن در این فاز در حال بررسی است.

فاز سوم تست بالینی، به‌عنوان آخرین قسمت از تست‌های بالینی، زمان‌بر و نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر است؛ از همین رو واکسن به حدود هزار نفر تزریق می‌شود و سپس بررسی می‌شود که چند نفر از این افراد ایمن و چند نفر آلوده می‌شوند. به دلیل اهمیت ویروس کرونا سازمان بهداشت جهانی سخت‌گیری‌های خود را در این مرحله کاهش داده و اعلام کرده است، واکسنی که بتواند حداقل ۵۰ درصد از دریافت کنندگان را از بیماری محافظت کند مورد تایید قرار می‌گیرد؛ همچنین درباره میزان ایمنی‌زایی در افراد مختلف و اثرات جانبی دارو در آن‌ها با شرایط خاص پژوهش‌ می‌شود؛ تا به امروز ۱۱ واکسن در این فاز در حال بررسی هستند.

در فاز تایید نهایی، اگر واکسنی تمام مراحل را به‌درستی سپری کند و مدارک مربوط را منتشر کند، می‌تواند در این مرحله مجوز تولید و فروش تجاری را به‌دست آورد، این مرحله خیلی سریع صورت می‌گیرد؛ متاسفانه هنوز هیچ واکسنی وارد این مرحله نشده است.

چین و روسیه حدود ۶ واکسن را بدون پشت سر گذاشتن مرحله ۳ وارد فاز تولید نهایی کرده‌اند که اکثر کارشناسان معتقدند این کار غیر اصولی است و ممکن است سبب بروز مشکلات جدی گردد.

اساتید در پاسخ به این سوال که چه چالش‌هایی در زمان تولید و عرضه واکسن در آینده وجود دارد؟ پاسخ دادند: با توجه به اینکه تمام دنیا درگیر این بیماری شده است، هرگونه بحث درباره تولید واکسن موجب ایجاد حساسیت‌های بسیاری می‌شود؛ اما مهم‌ترین موضوع که امروزه درباره‌ آن تحقیق می‌کنند، بحث تولید الزامات لازم به همراه واکسن‌ها مانند سرنگ‌های ویژه هر نوع واکسن، بسته‌بندی آن‌ها و همچنین سیستم حمل و نقل واکسن است؛ چون بعضی واکسن‌ها نیازمند شرایط خاصی در زمان جابه‌جایی هستند.

در ادامه سوال پرسیده شد که اگر واکسن وارد بازار شود نیاز به استفاده از ماسک است؟ پاسخ دادند: به دلیل اینکه واکسن ممکن است در همه افراد ایمنی‌زایی ایجاد نکند و تعداد زیادی هنوز مستعد آلودگی باشند، بنابراین باید تا مدت طولانی بعد از عرضه واکسن تمامی پروتکل‌های بهداشتی را به طور دقیق رعایت کرد تا اکثریت افراد بیمار بهبود یابند و نرخ آلودگی کاهش یابد.

سپس در خصوص نحوه عملکرد واکسن کرونا و همچنین آغاز فاز اول واکسیناسیون، ویژه پرسنل خط اول درمان بیماری کووید صحبت شد و اعلام گردید که کاکان رعایت اصول بهداشت از ارکان اصلی کنترل این ویروس است. هر چند در خصوص واکسن نیز نظریه ها زیاد است.

گفتنی است، این کرسی آزاد اندیشی به صورت پخش زنده اینستاگرام، ادوب کانکت و اسکای روم نیز پخش شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.