دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱

در نشست قرآنی مطرح شد؛

پرچمدار معنویت در جهان جمهوری اسلامی ایران است/ امروز باید به دنبال "مفاتیح الحیات" باشیم

نشست قرآنی

جلسه مشترک گروه قرآن و عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران" با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مرکز قرآن و عترت این معاونت برگزار شد. در این نشست بر بالا بردن انگیزه دانشجویان جهت پرداختن به قرآن و تقویت ارتباط قوی میان وزارت بهداشت و گروه قرآن عترت و سلامت در فرهنگستان علوم پزشکی کشور در این مسیر اثر گذار تاکید شد.

به گزارش مفدا جلسه مشترک "گروه قرآن و عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران" با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دوشنبه ۱۱ اسفندماه در سالن جلسات شهید احدی این معاونت برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر سیما سادات لاری با بیان این‌که این سعادت است که یکی از جلسات گروه قرآن و عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در وزارت بهداشت در حال برگزاری است، گفت: خداوند را شاکریم که "هشتیمن همایش قرآن، عترت و سلامت" به خوبی در جوار بارگاه منور امام رضا(ع) شمس‌الشموس برگزار شد که این مهم توجه ویژه شما را نشان می‌دهد که در شرایطی که همه شما عزیزان در صف مبارزه با بیماری کرونا بوده‌اید، رنج سفر را نیز پذیرفتید و در این همایش حضور به هم آوردید تا در مشهد این حادثه باشکوه رقم بخورد.

وی در ادامه با بیان این‌که موفقیتی که در این حوزه وجود دارد حاصل فکرها و قلب‌هایی است که با قرآن عجین شده است، ابراز داشت: این همایش به دلیل برگزاری به شکل مجازی، بیش از سال‌های قبل مخاطب داشت و در شرایط کرونایی بسیار تاثیر گذار بود. برگزاری این همایش شروع خوبی در بحبوحه این بیماری بود و امیدوارم بتوانیم از مقالات و مباحث علمی که در این همایش مطرح شد در دو مجله "قرآن و طب" و "سبک زندگی اسلامی و سلامت" استفاده کنیم.

این مقام مسؤول ابراز داشت: همراهی و همکاری مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با گروه قرآن و عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران فرصت خوبی است که ما بتوانیم الگو سازی لازم در این حوزه را ایجاد کنیم. من به این موضوع همیشه می‌اندیشم که در این مدت ۴۰ سال برای ‌جوانان کشور الگوسازی لازم انجام نشده است و اکنون فرصتی است تا شخصیت‌های خوب علمی و قرآنی را به دانشجویان بشناسانیم .

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت شناساندن مفاخر بزرگ ایران اسلامی به جوانان کشور را یکی از وظایف مسؤولان در کشور دانشت و اظهار کرد: جوانان ما باید این چهره‌های تاثیر گذار را بشناسند و بر خود ببالند که با عجین بودن با قرآن می‌توانند به درجات بالای علمی دست پیدا کنند.

وی در ادامه به خواسته مطرح شده از سوی یکی از اعضای گروه قرآن و عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در خصوص رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی در میزان پرداختن به موضوعات قرآنی اشاره کرد و در پاسخ بیان داشت: در خصوص رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی در میزان برنامه، وقت و توجهی که به قرآن دارند، این بشارت را می‌دهیم که برای اولین بار رتبه‌بندی مشترکی میان سه معاونت فرهنگی و دانشجویی، پژوهشی و آموزشی در حال رقم خوردن است. این یک رتبه‌بندی بومی است که هر سه مبحث فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و پژوهشی در آن دیده خواهد شد.

در ادامه مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست، بیان داشت: امروزه سازمان بهداشت جهانی تاکید بسیاری بر سلامت دارد و کرونا نشان داد تا چه اندازه این موضوع دارای اهمیت است. من اعتقاد دارم بدون استفاده و تکیه بر قرآن کریم، سلامت معنوی در ابعاد خودشناسی، خداشناسی و معاد شناسی امکان پذیر نباشد و فعالیت‌هایی که در این مسیر در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌شود قدم های بسیار تاثیر گذاری در این مسیر خواهد بود.

رحیمی به حمایت‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از فعالیت‌های قرآنی دانشجویان اشاره کرد و گفت: در حد وظیفه در صندوق رفاه از هر کاری که بتوان در بخش دانشجویی در حوزه قرآن انجام داد چه در حوزه پژوهش و چه در حوزه جشنواره‌ها دریغ نخواهیم داشت. تکلیفی مهمتر از این امر برای صندوق رفاه وجود ندارد و هدفی بالاتر از این نیز نخواهیم داشت.

در ادامه دکتر روح الله محمد علی نژاد عمران رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، بیان داشت: خداوند را شاکرم که این کمترین به مصابه دیگر عزیزان حاضر در این جمع در کنار این خوان رحمت حضور  دارم.در محضر قرآن بودن محقق نمی‌شود مگر به خواست خداوند بزرگ و توفیقی است که از سوی خداوند متعال نصیب افراد می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که قرآن بر هر کسی نقاب بر نمی‌افکند، یادآور شد: حضرت قرآن برای هر کسی نقاب بر نمی‌دارد و بر نمی‌افکند. برای محرم شدن و ارتباط گرفتن با این کتاب ارزشمند که ظاهر و باطنی دارد، خلوص ایمان قلبی و باور به شفابخش بودن و راه گشا بودن این کتاب بزرگ نیاز است که امیدوارم این امر در همه ما تجلی پیدا کند.

او اضافه کرد: باید در خواندن قرآن کریم، انس با این کتاب آسمانی و تدبر و فهم در آیات آن، به آنچه که مایه حیات است راه پیدا کنیم که حضرت علامه جوادی آملی فرمودند که ما باید امروز به دنبال "مفاتیح الحیات" باشیم که این حیات طیبه و سلامت معنوی جز از قرآن و آموزه‌های قرآن و اهل البیت علیه السلام بر نمی‌آید. نگاه مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی و مرکز قرآن و عترت به مجموعه فرهنگستان نگاه به اتاق اندیشه ورز  و جمع فرهیخته و قرانی است.

در ادامه دکتر ناصر سیم فروش رییس گروه قرآن عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران خطاب به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، بیان داشت: دو موضوع برای ما دارای اهمیت است. اول این‌که امیدواریم از طریق معاونت فرهنگی و دانشجویی به دانشگاه‌های علوم پزشکی نزدیک‌تر شویم. دانشجویان من به عنوان فارغ التحصیلان از بهترین دانشگاه‌های خارج کشور اذعان می‌کنند اکثر مراکز علمی در این کشورها تنها به سمت مادیات و پول حرکت می‌کنند. حتی دانشگاه‌های بزرگی مانند سانفرانسیسکو تنها به دنبال خروجی‌های مادی هستند و معنویات در این مراکز علمی خیلی خیلی کم دیده می‌شود.

رییس گروه قرآن عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که کشوری مانند آمریکا از حقوق بشر مدام حرف می‌زند اما در میان مردم یمن می‌توان این حقوق را به خوبی دید، اضافه کرد: در جمهوری اسلامی کمک‌های مونانه، حضور در جبهه‌های مختلف و ... نشان می‌دهد پرچمدار معنویت در جهان جمهوری اسلامی ایران است که حفظ این مهم کوشش بیشتر ما را نیاز دارد.

او در پایان گفت: شهید دکتر کاظمیان در نزدیک‌ترین فاصله به مجروحان جنگی داوطلبانه برای انجام وظیفه حضور یافت و به شهادت رسید و چه تعداد زیادی از پزشکان ما شیمیایی شدند و امروز به صورت نامحسوس بسیاری از پزشکان ما بدون گرفتن ویزیت در حال فعالیت هستند. این عزیزان در محروم‌ترین مکان‌ها در حال ارایه خدمات جراحی هستند که این خود طب متعالی است.

در ادامه و در پایان دکتر رحیم قربانی دبیر گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی کشور، بیان داشت: خداوند را شاکریم که عنایت ویژه خود را نصیب این جمع کرد تا قدمی کوچکی در مسیر مهجوریت زدایی از قرآن و عترت در جامعه پزشکی در جوار حرم حضرت علی بن موسی الرضا علیة‌السلام بردارند. این همایش همه ساله به عنوان گردهمایی فعالان و نخبگان قرآن و عترت جامعه پزشکی کشور مطرح است که تقریبا کارشناسان و فعالان ویژه‌ای که در کشور شناسایی شده‌اند و بیش از ۵۰۰ نفر را اعم از سطوح بین المللی، کشوری و استانی  شامل می‌شوند و دارای رتبه‌های برتر در رشته‌های مختلف است را گرد هم جمع می‌کند.

وی به موضوعات خاصی که در این همایش همه ساله مطرح می‌شود اشاره کرد و گفت: امسال به دلیل شرایطی که در جامعه پزشکی مطرح بود و این عزیزان در عمل تفسیر آیات قرآن را به نمایش گذاشتند، جهت تبیین این جلوه‌های ایثار، فداکاری، مقاومت و حتی شهادت عنوان "قرآن، عترت، سلامت، جامعه پزشکی و جلوه‌های ایثار و تاب آوری در بلایا" مطرح شد که ۱۷ مقاله و سخنرانی در قالب ۵ نشست تخصصی در این همایش ارایه شد.

قربانی خاطرنشان کرد: هر کدام از این مقالات در جای خود می‌تواند مورد بررسی و انعکاس بیشتر قرار بگیرد که با همکاری ویژه دکتر لاری و مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مرکز قرآن و عترت این وزارتخانه، همایش در شرایط خاص خود به خوبی برگزار شد که از این بابت از همه شما عزیزان تشکر دارم.

دبیر گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی کشور با بیان این‌که این گونه محافل بهانه‌ای است که دلسوزان جامعه قرانی دور هم بنشینند و در خصوص فرهنگ سازی قرآنی در مراکز آموزش عالی پزشکی گفت‌وگو و تبادل نظر برسند، ابراز داشت: امیدواریم این جمعی که عنوان گروه قرآن عترت و سلامت را بر دوش دارد که فعالان و نخبگان این عرصه در آن عضو هستند بتواند به عنوان اتاق اندیشه ورزی برای فعالیت‌های قرآن و عترت وزارت بهداشت محسوب شوند./

در این نشست دکتر قاسم رضیعی، دکتر احمدرضا لطف آبادی، دکتر مهدی رجبی، دکتر محمد تقی خسروانی مقدم، دکتر سعید رحمانی، دکتر مهدی مهری، دکتر ناهید دانش، دکتر زهرا کرباسی و لیلا سادات فتحعلی به عنوان اعضای گروه قرآن و عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند./انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۳۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.