سه‌شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳

ویروس انگلیسی در تمامی استان‌های کشور چرخیده است

کرونا انگلیسی

دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت:ویروس انگلیسی در تمامی استان‌های کشور چرخیده است. این ویروس جهش یافته تاکنون ۲۰ قربانی در ایران گرفته است.

دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان کرد ۱۸۷ بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در کشورشناسایی شده است و هیچ استانی نمی تواند ادعا کند که از ویروس انگلیسی پاک است و افزود  کرونای انگلیسی به استان های شمالی هم رسیده است و تصور نکنید که به مازندران نیامده است و چون قدرت و سرعت سرایت ویروس کرونای انگلیسی بسیار بالا و قدرت کشندگی آن نیز ۳۰ درصد بیشتر از ویروس چینی است ، نباید به هیچ عنوان  این ویروس را دست کم گرفت.

در اهواز اوضاع خطرناکتر است و اینگونه بیان شده است که هر ویروس کرونایی، انگلیسی است مگر خلاف آن اثبات شود بطوری که از هر ۳ کودک یک نفر بستری میشود در همین خصوص رییس بیمارستان کودکان ابوذر اهواز گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونای انگلیسی در کشور و خوزستان از دیدگاه پزشکی اکنون هر بیماری کرونایی مبتلا به نوع انگلیسی است مگر خلاف آن اثبات شود ویروس کرونای انگلیسی دارای سه مشخصه سرعت اپیدمی، زود نمایان شدن علائم و شدت آن است و همین امر ضرورت پیشگیری را بیش از گذشته نمایان کرده است.تا قبل از ورود کرونای انگلیسی به خوزستان از هر ۱۰  کودک با علائم کرونا در این بیمارستان یک نفر بستری می شد اما اکنون از هر سه کودک یک نفر آنان در بخشهای مراقبتهای ویژه بیمارستان بستری می شوند.

از طرفی با کاهش رعایت پروتکل‌ها،  خطر چهارمین پیک کرونا بسیار افزایش یافته است. عمادی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در این خصوص گفت: اینطور نیست که بگوییم ویروس جهش یافته فقط جوانان را درگیر کرده و سایر افراد را مبتلا نمی کند.
در تهران آمار بیماران سرپایی در حال افزایش است. بعد از افزایش بیماران در بخش سرپایی حدود دو هفته طول می کشد تا این افزایش به بخش بستری هم تسری یابد. علائم ویروس جهش یافته نیز همان تب، سرفه، بدن درد و... که همان علائم کووید-۱۹ است و فرقی با ویروس ووهان از نظر علائم ندارد. اگر این وضعیت یعنی روند کاهشی رعایت پروتکل های بهداشتی ادامه یابد، حتما با بحران در بیماری مواجه می شویم. کووید-۱۹ شوخی ندارد.بعد از افزایش بیماران در بخش سرپایی حدود دو هفته طول می کشد تا این افزایش به بخش بستری هم تسری یابد که البته امیدوارم واقعا چنین اتفاقی رخ ندهد.