پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵

سفیر هنر‎های تجسمی جشنواره سیمرغ در دانشگاه علوم پزشکی لرستان:

جشنواره سیمرغ فرصتی برای دیده شدن استعداد و مهارت دانشجویان است

615491.jpg

سفیر هنر‎های تجسمی جشنواره سیمرغ در دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: دانشجویانی با رشته تحصیلی متفاوت که ممکن بود هیچ‌وقت شانس دیده شدن هنرشان را پیدا نکنند الان شانس این را پیدا کرده‌اند تا هنرشان را برای کل کشور به نمایش بگذارند و این مهم‌ترین مزیت جشنواره است.

خبرنگار مفدا، مصاحبه‎ای با سفیر هنرهای تجسمی جشنواره سیمرغ جهت آشنایی بیشتر دانشجویان با این بخش انجام داده است، مشروح این گفتگو را باهم می‎‌خوانیم:

خبرنگار مفدا: خودتان را کامل معرفی کنید.

امیرحسین شمس خرم‎ آبادی، دانشجوی ترم ۶ پزشکی، سفیر بخش هنرهای تجسمی جشنواره سیمرغ هستم.

خبرنگار مفدا: شما چگونه با جشنواره سیمرغ آشنا و سفیر بخش هنرهای تجسمی شدید؟

پیش از ورود به دانشگاه از طریق یک دوست با جشنواره آشنا شدم و به دلیل فارغ‌التحصیلی سفیر سیمرغ دهم و با توجه به تجربه شرکت و کسب مقام اول در جشنواره پیشین من را به‌عنوان سفیر انتخاب کردند.

خبرنگار مفدا: نحوه شرکت و مزایای آن برای دانشجویان را توضیح دهید.

دانشجویانی با رشته تحصیلی متفاوت که ممکن بود هیچ‌وقت شانس دیده شدن هنرشان را پیدا نکنند الآن شانس این را پیدا کردند تا هنرشان را برای کل کشور به نمایش بگذارند و این مهم‌ترین مزیت جشنواره است، همچنین فرصتی می‌شود تا کمی از فضای درس خواندن فاصله گرفته و با ورود به فضای هنر به ذهن خود استراحت بدهند.

خبرنگار مفدا: از جزئیات بخش هنرهای تجسمی بفرمایید.

پارامترها در بخش‎های مختلف، گوناگون است به‌طور مثال در نقاشی، طراحی و کاریکاتور همیشه استحکام طرح، نور، سایه و.. حائز اهمیت است، همچنین این بخش با توجه به آزمون اعتبار سنجی مهارت و سرعت عمل بالا در اجرای اثر را می‎طلبد و نیازمند تمرینات فراوانی است و علاوه بر این کپی بودن آثار که از طرف داوران بارها مورد تأکید قرارگرفته است و در صورت عدم رعایت منجر به حذف اثر می‎شود.

خبرنگار مفدا: آیا کلاس‌هایی جهت آمادگی دانشجویان با توجه به شرایط کرونا در نظر گرفته‌شده است؟

رشته هنرهای تجسمی گسترده‌ترین رشته جشنواره است و همین تنوع، کار ما را جهت برگزاری کلاس‎ها سخت کرده است، دلیل دیگر، زمان‎بر بودن آموزش تکنیک‎های هنری است، بااین‌حال در سال‎های گذشته و امسال کلاس‎هایی تشکیل‌شده که متأسفانه با استقبال دانشجو‎یان روبه‎رو نشده است.

خبرنگار مفدا: آیا شرکت در این بخش نیاز به سابقه خاصی دارد؟

خیر، هر فردی که توانایی خلق اثر هنری را دارد می‎تواند در جشنواره شرکت کند و سپس اصل اثر خود را به دبیرخانه دانشگاهی تحویل بدهد.

خبرنگار مفدا: آیا این بخش نسبت به سالهای گذشته تفاوتی داشته است؟

با اضافه شدن بخش ملی به جشنواره شاهد تغییراتی در بخش‎های مختلف ازجمله رشته هنرهای تجسمی بودیم، نسبت به سال‎های گذشته رشته پی‎نما از بخش دانشجویی حذف و تنها در بخش فرهنگ سلامت قابل شرکت است و خوشنویسی زمینه معلی تنها در بخش آزاد مختص دانشجویان علوم پزشکی وجود دارد.

خبرنگار مفدا: ممنون از وقتی‌که در اختیار بنده قرار دادید.

خبر: نگین اشتری، دبیر سرویس فرهنگی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.