چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰

برگزاری همایش تبیین برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح شهید سلیمانی / اگر همه دروازه‌ها باز شد به سفر نروید

برگزاری همایش تبیین برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح شهید سلیمانی / اگر همه دروازه‌ها باز شد به سفر نروید

همایش تبیین برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح شهید سلیمانی در راستای مدیریت، کنترل و مهار اپیدمی کرونا با تشدید نظارت‌ها و افزایش اقدامات تشخیصی با حضور مقام عالی وزارت و فرمانده سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد.

همایش تبیین برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح شهید سلیمانی، امروز با حضور سردار غلامرضا سلیمانی فرمانده سازمان بسیج مستضعفین و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در وزارت بهداشت برگزار شد.

در این مراسم که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد سردار سید صادق حسینی فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان، دکتر فرزین رضاعی رئیس دانشگاه، معاونین درمان و امور بهداشتی در محل سالن جلسات دفتر ریاست در ستاد مرکزی دانشگاه حضور یافتند.

در این جلسه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون وزیر بهداشت، جزئیات اجرای این طرح را از جمله تشدید نظارت ها در اجرای پروتکل های بهداشتی، حمایت‌های هوشمندانه از خانواده‌های متأثر از کرونا، پیگیری و رهگیری اعضای خانواده و همکاران افراد مشکوک و ناقل کرونا، افزایش محدودیت‌های تردد و مسافرت‌ها، لزوم افزایش تست های تشخیصی، استفاده بیشتر از ظرفیت مطب‌ها و آزمایشگاه‌های خصوصی اعلام نمودند.

همچنین با اشاره به آخرین گزارشات و دستاوردها در قالب طرح شهید سلمانی به سیاست‌های تشدید گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا با تأکید به اهداف کلی و اهم فعالیت‌ها از جمله آموزش عمومی تشدید رهگیری، تشدید بیماریابی، اطمینان از جداسازی قرنطینه معکوس تشدید مراقبت‌های سالمندان، تشدید نظارت‌ها و حمایت‌های هدفمند، تقویت مراقبت در منزل اشاره شد.

در ادامه راهبردهای طرح مذکور در حوزه آموزش، اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی، تست گسترده، هدفمند و هوشمند، بیماریابی فعال و قرنطینه و رهگیری هوشمند، فعالیت و حمایت از گروه‌های آسیب پذیر، تقویت فرایند درمان سرپایی یا کاهش موارد بستری، تشدید نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی و اعمال قانون، تعیین و اعلام هوشمند و هدفمند محدودیت‌ها، بیماریابی فعال و قرنطینه و رهگیری هوشمند عنوان شد.

سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفان نیز در این مراسم اظهار کرد: سپاه و بسیج در اجرای این طرح در کنار دولت و وزارت بهداشت عمل می‌کنند و هیچ محدودیتی برای این همکاری ندارد.

وزیر بهداشت نیز در این مراسم با بیان اینکه قدردان بسیج این گنجینه نفیس انقلاب و میراث باقی مانده از امام راحل (ره) به عنوان یک سرمایه بزرگ برای ملت ایران هستیم، اظهار داشت: اکثریت قریب به اتفاق شهروندان با وجود تحمیل تحریم‌های ظالمانه و شرایط سخت اقتصادی  همچنان از ارائه خدمات درمانی در همه‌گیری کرونا رضایت دارند لذا از حصول چنین دستاوردی که از نظرسنجی‌ها کسب شده است، خرسندیم.

دکتر نمکی با بیان اینکه مردم در برابر بیماری کرونا حماسه بزرگی خلق کردند ادامه داد: حماسه ای که با هیچ قلمی نمی توان نوشت و با هیچ دوربینی ثبت نخواهد شد.

وی با اذعان به اینکه خود را خاکسارترین عضو جامعه خدمتگذار می‌دانم، تصریح کرد: از خداوند متعال خواستارم که در این مسیر شرمنده شهدای مدافع سلامت، رهبر انقلاب و مردم نباشیم چراکه دستاوردهای مقابله با کرونا را مدیون همدلی‌ مردم و اجرای طرح شهید سلیمانی هستیم.

وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای مطلوب در راستای طرحی که به نام شهید سلیمانی مزین شده است، افزود: در عرصه مدیریت کرونا در قالب طرح مذکور اقدامات مطلوبی صورت گرفت که افتخار بزرگی برای همه سربازان خدمت‌گذار نظام است که با همدلی و همراهی خود نقش آفرینی کردند و ما به هدف‌گذاری‌های خود در این طرح بسیار زودتر از حد انتظار رسیدیم.

دکتر نمکی با اشاره به سرعت انتشار و سرایت سریع ویروس جهش یافته انگلیسی افزود: این ویروس به مراتب سرسخت‌تر، وحشی‌تر و این طوفانی سهمگین‌تر از ویروس قبلی خواهد بود چون در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت فرد را گرفتار و زمین‌گیر خواهد کرد.

وی با تأکید بر منتفی کردن بحث سفر در ایام نوروز یادآور شد: هر چند مردم روزهای سختی را سپری کرده و از دیدن بزرگترها محروم مانده‌اند و در امر دید و بازدید مشتاق‌تر از قبل هستند اما صراحتاً اعلام می‌کنم که هر آمد و شد به معنای شیوع بیماری، خطر افزایش مرگ و میر و نفس‌های تنگ است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در سفر فرد ناقل ویروس جهش یافته را به سایر نقاط منتقل می‌کند، ادامه داد: از شهروندان تقاضا می‌کنم عید امسال همچون سال گذشته ما را همراهی کنند و از سفر پرهیز نمایند چراکه اگر وضعیتی شبیه خوزستان شکل بگیرد نمی‌توان روی تاب آوری نظام سلامت قسم خورد.

دکتر نمکی با اشاره به کاهش تابآوری تلاشگران نظام سلامت تصریح کرد: اگر همه دروازه‌ها باز شد به سفر نروید و نگذارید خوزستان دیگری ایجاد شود چراکه در این استان در مدت ۷۲ ساعت، ۷۸ همکار من به کرونای جهش یافته مبتلا شدند لذا هنگامی که ۳۰ درصد نیروهای ما در عرض چند روز گرفتار بیماری شد این سیستم دچار ضعف می‌شود و نمی‌توان این صحنه غم انگیز را مدیریت کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.