چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳

گنابادی‌ها، در ایام پایانی سال به کمک بیماران نیازمند خون بشتابند

دکتر مجتبی تجلی انتقال خون گناباد

رئیس پایگاه انتقال خون گناباد از تمام شهروندان گنابادی درخواست کرد که با حضور در این پایگاه و اهدای بخشی از خون خود، به کمک بیماران نیازمند خون و فرآورده‌های خونی بشتابند.

به گزارش مفدا – گناباد، همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد، نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی هستند؛ به‌طوریکه از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده‌های خونی پیدا می‌کند.

شیوع ویروس کرونا در جهان و افزون بر آن، حوادث طبیعی و غیرطبیعی دیگر نیز نیاز به خون را تشدید کرده تا این ماده حیاتی، بیش از پیش زندگی بشر را به خودش وابسته کند.

در خصوص میزان مراجعه مردم، کمبود ذخایر خونی و گروه‌های خونی مورد نیاز با دکتر سید مجتبی تجلی، رئیس پایگاه انتقال خون گناباد به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه می‌خوانید:

میزان مراجعه مردم برای اهدای خون به چه صورت است؟

با توجه به شیوع کرونا بنا به دلایل متعددی، مراجعه به پایگاه انتقال خون کاهش یافته است که یکی از این دلایل ترس مراجعه کنندگان یا اهدا کنندگان از ابتلا به کرونا بوده که این پایگاه انتقال خون با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی، ابتلای افراد به کرونا ویروس را به صفر رسانده و مردم از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند.

ضمن اینکه بعضی از مراجعه کنندگان به دلیل ابتلا به کرونا و محدودیت‌های پسا کرونا، امکان اهدای خون را ندارند؛ لذا تقاضای سازمان انتقال خون از مردم، مشارکت، اطلاع رسانی و همراهی آنان است.

با توجه به کمبود ذخایر خونی چه توصیه‌ای به مردم دارید؟

نظر به اینکه ایام تعطیلات نوروزی در پیش است و ما علاوه بر تأمین خون و فرآورده‌های خونی مداوم برای مراکز درمانی در این ایام، نیازی مضاعف برای ذخیره سازی داریم، از عموم مردم خواهشمندیم تا با مراجعه در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ پایگاه را یاری کنند تا خون و فرآورده‌های خونی به صورت مستمر در اختیار مرکز درمانی قرار گیرد و همچنین برای ایام نوروزی ذخیره سازی مناسبی صورت پذیرد تا نوروزی خوب با کمترین آسیب و نیازمندی بیماران را بگذرانیم.

در حال حاضر بیشتر به چه گروه‌های خونی نیاز دارید؟

نیاز به گروه‌های خونی یکسان است، ولی طبیعتا با عنایت به اینکه گروه‌های خونی منفی تعداد کمتری در جامعه هستند و عدم پیش بینی مقدار مصرف، نیازی دائمی به این گروه‌ها داریم؛ لذا از تمام شهروندان گنابادی درخواست کرد که با حضور در این پایگاه و اهدای بخشی از خون خود، به کمک بیماران نیازمند خون و فرآورده‌های خونی بشتابند.

خبرنگار: زهرا نقوی مقدم

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.