شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲

۲۷ مارس، روز جهانی هنرهای نمایشی

27 مارس، روز جهانی هنرهای نمایشی - گناباد

فرارسیدن هفتم فروردین‌ماه مصادف با ۲۷ مارس میلادی، روز جهانی تئاتر و هنرهای نمایشی گرامی باد.

به گزارش مفدا – گناباد، «تئاتر» واژه‌ای است یونانی که در لغت به معنای چیزی است که به آن نگاه می‌کنند. در فارسی به تئاتر «نمایش» یا «تماشا» می‌گویند. تاریخچه تئاتر مربوط به یونان باستان و رم درقبل از میلاد مسیح می‌باشد.

تئاتر یکی از شاخه های هنرهای نمایشی است که داستانی را در برابر تماشاگران نمایش می دهد. به جز نوع معیار گفتار دراماتیک، تئاتر انواع دیگری نیز دارد؛ مانند اپرا، باله، کابوکی، تعزیه، موزیکال, خیمه شب بازی و پانتومیم.

با پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر در سال ۱۹۶۱، هر ساله روز ۲۷ مارس به عنوان «روز جهانی تئاتر و هنرهای نمایشی» گرامی داشته می‌شود. پیام سالانه این روز هر سال توسط یکی از صاحب نظران و هنرمندان عرصه تئاتر انتخاب می‌شود و به تأثیر و تقابل تئاتر در عرصه بین‌المللی اختصاص دارد.

روز جهانی تئاتر به عنوان روز بازشناسی و تجلیل از میلیون‌ها نفری که هریک به نوعی درگیر تئاتر هستند نامگذاری و توسط مراکز، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و علاقمندان این هنر کهن گرامی داشته می‌شود.

انستیتو جهانی تئاتر (آی تی آی) برای نخستین بار در سال ۱۹۴۸ از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) و با حضور تنی چند از فعالان، صاحبنظران و کارشناسان هنر نمایش جهان تأسیس شد.

هر ساله یکی از شخصیت‌های بزرگ هنر تئاتر و یا افرادی که به واسطه نام بزرگشان در تمامی شاخه‌های فرهنگی و هنری تأثیرگذار هستند، متنی را به عنوان پیام روز جهانی تئاتر بر اساس بزرگداشت‌ها و پنداشت‌های هنری و انتظاراتی که آنها از هنر نمایش در سال پیش رو دارند را به رشته تحریر در می‌آورند و در اختیار آی تی آی قرار می‌دهند.

مهمترین اهداف (آی تی آی) که در حقیقت سنگ بنای شکل‌گیری این تشکل جهانی بود بر مواردی چون اعتلای مبادلات بین‌المللی دانش و عمل در حیطه هنرهای نمایشی، برانگیختن نیروی خلاقیت و همکاری بین دست‌اندرکاران تئاتر، آگاه ‏سازی افکار عمومی از لزوم به حساب آوردن آفرینندگی هنری در قلمرو توسعه، تعمیق درک مشترک برای تحکیم صلح و دوستی در میان ملت‌ها و پیوستن به دفاع از اهداف یونسکو به عنوان یک سازمان جهانی استوار بود.

گردآورنده متن: یگانه باقرزاده عضو سرویس فرهنگی مفدا گناباد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.