یکشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۶

گفتگوی مفدا شهرکرد با دانشجوی نمونه کشوری در مقطع دکتری؛

چگونه یک دانشجوی نمونه در سطح دانشگاه و کشور شویم؟

دانشجوی نمونه کشور

در گفتگوی اختصاصی با مجید اسدی سامانی دکتری تخصصی علوم زیست پزشکی و دانشجوی نمونه کشوری از دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به این سوال که "چگونه یک دانشجوی نمونه در سطح دانشگاه و کشور شویم؟" پرداخته ایم.

خبرنگار مفدا شهرکرد در گفتگویی اختصاصی با "مجید اسدی سامانی" دانشجوی نمونه کشوری در مقطع دکتری، مراحل موفقیت این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد را در کسب علم رصد کرده است.

مفدا : سلام، لطفا خودتان را معرفی کنید.

بنده مجید اسدی سامانی هستم و در حال حاضر دارای مدرک دکتری تخصصی علوم زیست پزشکی با گرایش ایمنی شناسی پزشکی می باشم و هم اکنون به عنوان عضو هیات علمی مشغول به خدمت در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد هستم.

مفدا : از دوران تحصیل خود برای ما بگویید.

در سال ۱۳۹۳ این توفیق برای بنده حاصل شد که دوران دکتری تخصصی خود را در مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تحت راهنمایی استاد بزرگوارم جناب آقای دکتر هدایت اله شیرزاد و اساتید مشاور ارجمندم دکتر محمود رفیعیان و دکتر سلیمان خیری آغاز و مراتب علم آموزی و اخلاق را در حد توان کسب نمایم. با تلاش و پشتکار و لطف پروردگار در دوران دانشجویی در این مقطع سه دوره به عنوان دانشجوی دارای استعداد برتر بنیاد ملی نخبگان انتخاب و از حمایت های بنیاد بهرمند شدم. همچنین ۴ سال متوالی به عنوان دانشجوی نمونه دانشگاهی شناسایی شده و وارد مرحله کشوری شدم و نهایتا در آخرین سال دانشجویی توفیق برگزیده شدن به عنوان دانشجوی نمونه کشوری در مقطع دکتری برای بنده و دانشگاه علوم پزشکی حاصل شد.

مفدا : به طور کلی هدف از انتخاب دانشجوی نمونه چیست؟

در واقع هدف از انتخاب دانشجوی نمونه شناسایی و معرفی الگوی مناسب دانشجویی، افزایش مراتب معنوی و تشویق دانشجویان به منظور گسترش اصول و ارزش های اخلاقی، افزایش تحرک و نوآوری و شادابی اجتماعی است. یک دانشجوی نمونه در اولین گام باید تمام همت خود را صرف تحصیل علم نموده و در پی دانش اندوزی باشد؛ همانگونه که مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: " یکی از فرایض حتمی برای این نسل، عبارت از تقویت بنیه علمی کشور است و اگر علم نداشته باشیم، اقتصادمان، صنعتمان، حتی مدیریت و مسائل اجتماعی مان عقب خواهد ماند" ؛ لذا دانشجوی واقعی لحظه لحظه زندگی اش، یک اندوخته علمی را در پی دارد و همیشه به دنبال کسب معرفت است.

مفدا : به نظر شما خصوصیات یک دانشجوی واقعی چیست؟

دانشجوی نمونه باید در پی کسب آمادگی برای ارائه خدمات، مطابق با نیاز اجتماعی و علاقه فردی باشد یعنی، هدف او از درس و تحصیل خدمت گزاری باشد، نه صرف اندوختن علم. همچنین دانشجوی حقیقی باید در جهت ارتقای سطح معنویت فردی و به دنبال آن ارتقای کیفی امور معنوی دانشگاه و جامعه گام بردارد. وی باید در برنامه زندگی معنوی خود نیز باعث پیشرفت گردد و همچون یک الگو عمل کند. جامعه از یک دانشجوی نمونه انتظار دارد افزون بر تدبیر و تفکر در مورد پدیده ها و امور سیاسی، قدرت تحلیل و تبیین داشته باشد و بتواند به صورت آگاهانه بر روی جامعه تأثیر بگذارد و مردم را در مواقع مورد نیاز هدایت و راهنمایی کند. و در جمع بندی کلی، خصوصیات دانشجوی واقعی و مطلوب را می توان از دیدگاه مقام معظم رهبری چنین بیان کرد: دانشجوی نمونه باید خوب درس بخواند، خوب فکر و معرفتش را بالا ببرد. سعی کند در محیط خود اثر بگذارد فعال باشد نه منفعل. البته این کار با سیاسی کاری به دست نمی آید با معنویت به دست می آید با صفا به دست می آید با استحکام رابطه با خدا به دست می آید.

مفدا : فرآیند شناسایی یک دانشجوی نمونه در سطح دانشگاهی و کشوری چگونه است؟

فرایند شناسایی دانشجوی نمونه دانشگاهی و کشوری هر سال برگزار می شود و دانشجویانی که حداقل یک نیمسال را با حداقل معدل لازم گذرانده باشند قادر خواهند بود در فرایند شناسایی و انتخاب وارد شوند.

از آنجایی که دانشجوی نمونه باید الگویی تمام عیار باشد و در تمام زمینه ها فعال و تلاشگر باشد لازم است دانشجویان حداقل امتیازات لازم را در بخش های مختلف شامل آموزشی (معدل، زبان، المپیاد و ...)، پژوهشی (مقالات، طرح ها، کتاب ها، اختراع و ...)، فرهنگی (فعالیت های سیاسی-اجتماعی، فعالیت های ادبی، هنری و اجتماعی، فعالیت های قرآنی، فعالیت های ورزشی و ...)، شئونات و فناوری (تجاری سازی و ...) طبق آیین نامه مربوطه کسب نمایند و لذا تک بعدی بودن مانع از انتخاب دانشجوی نمونه خواهد بود.

انتخاب دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی صورت میگیرد و هر دانشجو در هرمقطع یک بار می تواند بعنوان دانشجوی نمونه دانشگاه انتخاب شود.

مفدا : ویژگی های شما برای انتخاب شدن به عنوان دانشجوی نمونه چه بود؟

بنده برای انتخاب شدن به عنوان دانشجوی نمونه کشوری علاوه بر کسب معدل ۱۹.۴۰ در مقطع دکتری تخصصی و دارا بودن مدرک زبان مورد نیاز در بخش آموزشی، انتشار مقالات علمی پژوهشی در ژورنال های معتبر داخلی و بین المللی ، ارائه مقاله و سخنرانی در کنفرانس های ملی و بین المللی، همکاری و اجرای طرح های تحقیقاتی، تالیف و تدوین کتب علمی و ثبت اختراع ملی در بخش پژوهشی، عضویت و همکاری در هیئت تحریره مجلات معتبر علمی داخلی و بین المللی، عضویت دانشجویی در کمیته انضباطی، عضویت در شورای مرکزی کمیته تحقیقات دانشجویی، موسس و دبیر انجمن علمی دانشجویی فیتومدیسین، عضو شورای نظارت بر انجمن های علمی و دانشجویی، مدیر مسئول و عضو هیات تحریریه نشریات دانشجویی و کسب احکام قهرمانی متعدد در رشته های ورزشی فوتبال و کوهنوردی در بخش فعالیت های فرهنگی و نهایتا ارائه ایده محصول محور در مراکز رشد دانشگاهی، تاسیس هسته های فناور، ثبت شرکت، ثبت محصول دانش بنیان، تجاری سازی بیش از ۳۰ محصول دارویی در حوزه طب سنتی و دریافت ۳ مجوز فناوری و استقرار در پارک علم و فناوری را در بخش مربوط به فناوری در رزومه خود داشته و ارائه نموده ام.

مفدا : چه کارهایی نیاز است تا یک دانشجو به عنوان نمونه کشوری معرفی شود؟

یک دانشجوی موفق برای برگزیده شدن به عنوان دانشجوی نمونه کشوری باید تلاش و پشتکار را سرلوحه کار خود قرار داده و به دور از هرگونه حاشیه ای در پی کسب مراتب علمی و معنوی باشد و با عزمی راسخ و برنامه ریزی دقیق به دنبال تحقق بخشی و کسب ابعاد مختلف پژوهشی، فرهنگی و فناوری طبق آیین نامه دانشجوی نمونه کشوری باشد و در این راه ثبات قدم داشته و ضمن تقویت اخلاق با امید به خداوند امتیازات لازم را کسب نماید.

اوقات فراقت خود را صرف مطالعه علوم جدید، اخبار و اطلاعات روز و مشاوره و مشورت با صاحبنظران در حوزه های مختلف و دریافت ایده هایی برای رفع نیازهای مردم و جامعه می‌کنم.

مفدا : انتظار شما از مسئولین برای حمایت دانشجویان در این زمینه چیست؟

از مسئولان محترم انتظار دارم که حمایت های خود از دانشجویان دریغ ننمایند و با راهنمایی ها و بلندمنشی خود آینده روشنی برای دانشجویان ترسیم و آنان را برای پیشرفت بیشتر ترغیب نمایند و نهایتا با حمایت های مادی و معنوی خود را از دانشجویان کوشا زمینه های امید و پیشرفت را در آنان زنده نگه دارند و انگیزه دهنده دانشجویان باشند.

مفدا : هدف کنونی شما در زندگی چیست؟

هدف کنونی بنده شناسایی مشکلات و دغدغه های جامعه و تلاش در جهت تحقیق و پژوهش کاربردی برای رفع آن ها به صورت علمی و دانش بنیان محور می باشد تا از این راه بتوانم در جایگاه و موقعیت کنونی خود مثمر ثمر بوده و خداوند منان از بنده راضی باشد و عاقبت بخیر شوم.


مفدا : در آخر اگر صحبتی دارید می‌توانید بیان کنید؛

 نهایتا به دانشجویان گرامی توصیه می نمایم از پتانسیل ها و استعدادهای خود غافل نشوند و اهداف بزرگ خداپسندانه را شناسایی و در پیش گیرند؛ بدانند خواستن توانستن است و اگر برای رسیدن به اهداف والای خود برنامه ریزی نمایند و در این مسیر روحیه کار تیمی و همکاری مشترک را در دستور کار خود قرار دهند و پشتکار داشته باشند و ناامیدی را از خود دور نمایند حتما به اهداف مورد نظر خود دست خواهند یافت.

خبرنگار مفدا : علی نورانیان (دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد)

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.