چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰

دبیرکل شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود:

نماینده شورای صنفی باید صادقانه پیگیر حقوق دانشجویان باشد/ اگر به عقب برگردم باز هم کاندید می‌شوم

جواد مظفری

به عقیده دبیر کل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، نمایندگان این شورا باید به دور از هرگونه سیاست‌زدگی، با رویکردی مخلصانه و صادقانه پیگیر درخواست‌ها و حقوق دانشجویان باشد.

به گزارش مفدا شاهرود، شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به منظور ایجاد بستر مناسب برای تقویت زمینه‌های همفکری و مشارکت دانشجویان در امور صنفی و حفظ و پیگیری حقوق و حریم دانشجویی و طبق آیین‌نامه‌ای خاص تشکیل می‌شود.

پررنگ کردن نقش مشورتی دانشجویان در مراحل برنامه ریزی و اجرای فعالیت های مرتبط با امور صنفی دانشجویی و آشنایی دانشجویان با فرآیندهای این امور نیز از جمله اهداف شکل‌گیری شوراهای صنفی است. نمایندگان شوراهای صنفی با برگزاری انتخابات از سوی هم‌دانشگاهیان خود برگزیده می‌شوند و می‌توانند در مدت مسئولیت خود برابر ضوابط آیین‌نامه مطالبات دانشجویان را از مسئولان مربوط پیگیری کنند.

پس از شیوع کرونا در کشور، برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی به تعویق افتاد تا با ابلاغ شیوه‌نامه جدید، به صورت الکترونیکی برگزار شود. در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود هم انتخابات شورای صنفی از هفته آینده با آغاز مهلت نام‌نویسی داوطلبان به صورت رسمی کلید می‌خورد.

به همین بهانه، پیرامون مهمترین فعالیت‌های هفدهمین دوره شورای صنفی دانشجویان این دانشگاه با جواد مظفری، دانشجوی ترم ۱۳ رشته پزشکی و دبیر کل این شورا به گفت‌وگو نشستیم. مظفری از آذر ۹۵ عضو شورای مرکزی و در مدت سه سال گذشته دبیرکل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بوده است.

بیش از یک سال درگیر ویروس کرونا هستیم. بنابراین طبیعی است که بیشتر فعالیت‌های دوره اخیر شورای صنفی معطوف به این دوران باشد. نخستین چالشی که پس از شیوع کرونا دانشجویان با آن مواجه شدند و نیاز به پیگیری داشت چه بود؟

در این مدت سعی کردیم آنچه که دانشجویان از ما خواستند پیگیری کنیم اما در کل بیشتر فعالیت شورای صنفی در دوران کرونا به حوزه آموزش محدود شد. در ابتدای شیوع ویروس، دانشجوها نگران کلاس‌های حضوری بودند که با همکاری مسئولان ابتدا در بازه‌ای دانشگاه تعطیل شد و بعد کلاس‌های درس به صورت مجازی برگزار شد تا مواجهه با ویروس کمتر شود. البته نسبت به کیفیت آموزش مجازی انتقاداتی وجود داشت اما با توجه به اینکه نخستین تجربه بود، افت کیفیت منطقی به نظر می‌رسید گرچه با پیگیری شورای صنفی این روند بهبود پیدا کرد.

در این مدت سعی کردیم آنچه که دانشجویان از ما خواستند پیگیری کنیم اما در کل بیشتر فعالیت شورای صنفی در دوران کرونا به حوزه آموزش محدود شد.

اما در زمان امتحانات پایان ترم انتقادات جدی‌تری مطرح شد و دلیل آن نیز رشته محور بودن حضور دانشجویان در دانشگاه بر اساس زمان‌بندی اعلام شده بود. چون بازه‌های زمانی برای امتحانات حضوری به ترتیب رشته‌های تحصیلی تعیین شد اما دانشجویان ترم‌های بالاتر و کارورزان در اولویت قرار نگرفتند. بنابراین شورای صنفی پیگیری درخصوص مجازی شدن امتحانات را در اولویت کاری خود قرار داد و در نهایت این پیگیری نتیجه داد.

در حوزه رفاهی چه اقداماتی از سوی شورای صنفی انجام شد؟

برای اسکان دانشجویان در دوران کرونا برای اطمینان از رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ازجمله اقامت در اتاق‌های یک نفره، ضدعفونی خوابگاه‌ها و توزیع ماسک و دستکش پیگیری‌هایی انجام شد البته دانشجوها هم نگران سلامتی خودشان بودند و خوشبختانه بهداشت و فاصله گذاری را رعایت کردند. علاوه بر این پیگیری برای تکمیل و تجهیز خوابگاه‌های جدید را نیز در دستور کار خود داشتیم تا این کار با سرعت بیشتری انجام شود.

در حوزه فناوری اطلاعات نیز نقاط کور خوابگاه‌ها شناسایی و چند وای فای اضافه شد. درخصوص مسائل تغذیه‌ای هم طبق روال قبل کارها پیگیری شد. اما در زمینه رفت و آمد نگرانی‌هایی درباره رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سرویس‌های حمل و نقل و زمان رفت و برگشت به بیمارستان‌ها وجود داشت که با همکاری مسئولان برطرف شد.

مدتی هم پیگیر بهبود وضعیت پاویون‌های بیمارستان بودید. در این زمینه چه اقداماتی انجام شد؟

قبل از کرونا پاویون‌های بیمارستان امام حسین (ع) امکانات خوبی نداشت اما در زمان شیوع این ویروس و الزام به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، با هماهنگی‌های انجام شده رنگ آمیزی شد، موکت آن‌ها تعیوض و نظافت منظم‌تر شد. هرچند هنوز مشکلاتی وجود دارد و نیازمند پیگیری و تلاش بیشتر برای رفع آن‌هاست. البته تعداد پاویون‌های دانشجویان کاهش یافته که در صورت افزایش میزان حضور کارورزان باید تعداد پاویون‌ها نیز بیشتر شود.

چند روز پیش نامه‌ای درباره واکسیناسیون کارورزان از سوی شورای صنفی منتشر شد. در این باره بیشتر توضیح دهید.

قرار بود قبل از عید نوروز واکسیناسیون کادر درمان انجام شود اما هنوز همه اینترن‌ها واکسینه نشدند و فقط واکسیناسیون اینترن‌های بخش‌های عفونی و اورژانس انجام شده است. شورای صنفی هم طبق وظیفه ذاتی خود پیرو درخواست‌های دانشجویان از مسئولان دانشگاه خواست واکسیناسیون کارورزان با سرعت بیشتری انجام شود. علاوه براین، واکسن فقط به دانشجویان پزشکی محدود نمی‌شود بلکه بعد از تعطیلات به دلیل حضور کارورزهای رشته‌های دیگر در بیمارستان‌ها، باید همه گروه ها واکسینه شوند.

از هفته آینده نام‌نویسی انتخابات شورای صنفی آغاز می‌شود. به عنوان فردی که در این زمینه سابقه فعالیت چند ساله دارید، به نظر شما یک نماینده شورای صنفی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک نماینده شورای صنفی نماینده رسمی دانشجوهاست که از طرف وزارت بهداشت اختیار دارد در حیطه‌های مشخص پیگیر احقاق حقوق دانشجوها باشد. باید مخصانه و صادقانه بدون هرگونه سیاست‌زدگی درخواست‌ها را پیگیری کند چون این امر موجب اعتماد دانشجوها به شورای صنفی می‌شود.

یک نماینده شورای صنفی نماینده رسمی دانشجوهاست که از طرف وزارت بهداشت اختیار دارد در حیطه‌های مشخص پیگیر احقاق حقوق دانشجوها باشد. باید مخصانه و صادقانه بدون هرگونه سیاست‌زدگی درخواست‌ها را پیگیری کند چون این امر موجب اعتماد دانشجوها به شورای صنفی می‌شود. شاید پنج سال پیش دانشجوها خیلی نسبت به وظایف این شورا آگاه نبودند ولی به تدریج برای حل مشکلاتشان نمایندگان خود را در جریان قرار دادند. شورا هم موارد را پیگیری و نتیجه را اطلاع‌رسانی کرد و به مرور اعتمادی ایجاد و باعث مقبولیت از سمت دانشجویان شد. در نتیجه پیگیری‌های مکرر شورای صنفی اتفاقاتی که افتاد که هم حمایت دانشجوها و هم پذیرش رسمیت شورا از سوی مسئولان را در پی‌داشت.

اگر به عقب برگردید آیا باز هم برای عضویت در شورای صنفی کاندید می‌شوید؟

کار کردن در شورای صنفی به دلیل گستردگی بسیار زیاد حیطه وظایف شورا و توقعات دانشجویان از نمایندگان خود برای پیگیری آنی مشکلات بسیار دشوار است. من هم در این ۴.۵ سال به خصوص در ابتدا با سختی‌هایی در کار رو به رو شدم. روال اداری هم زمان‌بر است و باید برای هر کاری پیگیری مکرر انجام شود اما باوجود دغدغه و مشغله‌های بسیار، به من کمک کرد روابط عمومی خود را تقویت کنم و نحوه برخورد باافراد مختلف را یاد بگیرم. در زندگی شخصی من مفید بود و دوستان زیادی پیدا کردم و اگر به عقب برگردم دوباره کاندید می‌شوم.

سخن پایانی؟

از شنبه آینده ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به مدت یک هفته آغاز می‌شود. از هم‌دانشگاهیان خود می‌خواهم در انتخابات شرکت کنند. با توجه به اینکه سرنوشت شورای صنفی دانشگاه دست افرادی است که رأی می‌دهند، هرچه انتخابات پرشورتر و با مشارکت بالاتر برگزار شود، افرادی که لایق‌تر هستند رأی می‌آورند. از همه دانشجویان می‌خواهم به افرادی رأی دهند که فکر می‌کنند صادقانه فعالیت می‌کنند.

در نهایت از دانشجویان و مسئولانی که نهایت همکاری را با شورای صنفی داشتند تشکر می‌کنم و امیدوارم دانشجویان از عملکرد شورای صنفی در سال‌های اخیر راضی باشند و نقایص و ایرادات را بر ما ببخشند. برای تیم شورای صنفی بعد نیز آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم بتوانند با نهایت تلاش، صادقانه در راستای احقاق حقوق دانشجویان گام بردارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.