دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶

چه باید بکنیم تا پیک چهارم کرونا زودتر فروکش کند

پیک چهارم کرونا

با توجه به اینکه علائم ابتلا به کووید ۱۹ نسبت به گذشته فرقی نکرده است، اما در حال حاضر توصیه بر این است که هر فردی که دچار نشانه‌های این بیماری حتی کوچکترین علائم شد، حتما به مراکز درمانی مراجعه کند و این در حالی است که در گذشته توصیه می‌شد در بسیاری از موارد نیازی به مراجعه نیست.

به گزارش مفدا-جهرم، هم اکنون تعداد زیادی از موارد ابتلا به کرونا از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی است و این ویروس بسیار سریع پیشرفت می‌کند و بیمار را دچار علائم شدید این بیماری می‌کند و به همین دلیل توصیه ما این است که افراد با مشاهده هر نوع علائمی هر چند خفیف به پزشک مراجعه کنند.

در اینجا به مجموعه راهکارهایی که بتوانید کرونا را مدیریت کنیم اشاره می‌شود.

۱) نتایج تست هرچه باشد، فرد دارای علائم باید خود را مبتلا بداند و از دیگران دور بیماند. به خصوص سریعا درمان بگیرد.

۲) در اطرافتان هرکس ادعا میکند حساسیت دارد، سرماخورده است و ... باور نکنید. از او دور بمانید.

۳) مردم به هیچ عنوان به ملاقات بیماران، شب نشینی مسافرین، دورهمی‌ها و تجمعات نروند. این موارد خطرآفرین است.

۴) کارهای اشتباهمان را توجیه نکنیم. نه مراسم عروسی، نه مراسم عزا و نه هیچ تجمعی در این روزها ایمن نیست. خطر بیخ گوش هر تجمعی است.

۵) نگوییم چرا مردم را از امورات منع می‌کنیم. راهکاری نیست جز پیشگیری. درمبارزه با این ویروس چموش هرگاه درمان قطعی داشت و واکسیناسیون کامل داشتیم می‌توانیم بازگشایی‌ها را بدون نگرانی داشته باشیم.

۶) اگر در نزدیکانتان و دوستانتان کسی را دارید که نزدیکانشان به دلیل ابتلا به کرونا درگذشته است به صورت مجازی با او ارتباط بگیرید تا آسیب نبیند.

۷) نزدیکترین مرکز درمانی ۱۶ یا ۲۴ ساعته محل زندگی‌تان رابشناسید و به دیگران معرفی کنید. علائم مشکوک داشتید به این مراکز مراجعه کنید.

۸) از دستور پزشکان برای بستری نترسید. به شایعات توجه نکنید و خیرخواهی پزشکان را قبول کنید که بستری می‌تواند از وخامت حال شما پیشگیری کند.

۹) از تست دادن نترسید. چند صد هزار نفر مثل شما مبتلا بوده‌اند، خوب شده‌اند و زندگی کرده‌اند. مراقبت‌ها را کنار نگذارید.

۱۰) به هیچ عنوان تا پزشک یا مراقب سلامتتان نگفته از دستورات دارویی دیگران تبعیت نکنید. شرایط بیماری شما با دیگران یکسان نیست.

۱۱) دستورات طب سنتی معتبر می تواند در بهبودی شما تاثیرگزار باشد اما باید باید باید در کنارش درمان‌های اولیه زیر نظر پزشک را بگیرید.

۱۲) به فکر عذاب وجدان مبتلا کردن دیگران باشید و اگر علائم مشکوک داشتید از دیگران دور بمانید.

۱۳) تهویه هوای منزل را جدی بگیرید حتی اگر فرد مبتلا به کرونا در منزل ندارید. هوا گرم شده و باید پنجره‌ها باز باشد.

۱۴) در محل کار با همکارانتان به هیچ عنوان ارتباط کلامی نزدیک و طولانی نداشته باشید.

۱۵) به محض مطلع شدن از ابتلای فردی که طی چند روز آتی ارتباط نزدیک با وی داشتید، سریعا خود را از دیگران دور کنید تا ۷ روز بعد وضعیت ابتلایتان مشخص شود.

۱۶) اگر علائم کرونا داشتید و تست دادید و تستتان منفی شد به نتیجه تست تکیه نکنید. بنا بر توصیه پزشک درمان را شروع کنید. اولویت علائم است تا نتیجه تست.

۱۷) اگر در اقوام و دوستانتان پرستار، پزشک یا مراقب سلامت یا هرکدام از کادر بهداشت و درمان دارید از آنها مشورت بگیرید و توصیه‌هایشان را توجه کنید.

۱۸) به سلامت کودکان و گروه‌های مسن و آسیب پذیر توجه کنید. آنها را نترسانید. اگر مبتلا شدند به آنها روحیه بدهید. نگذارید ترس آنها را قربانی کند.

۱۹) با وجود ممنوعیت رفت و آمد اگر در نزدیکی محل خانه تان جای بسیار خلوت و بدون رفت و آمد است، بدون مواجهه با کسی چند دقیقه روزانه پیاده روی کنید.

۲۰) به اخبار مجازی نامعتبر توجه نکنید. کانالها و پیج‌های منتشر کننده اخبار ترسناک و کذب را دنبال نکنید. سلامت روانتان مهم است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.