دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۵

بلال بابا خانی؛

به تشریح شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کردستان پرداخت

به تشریح شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کردستان پرداخت

دانشجوی ترم ۸پرستاری ودبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با توجه به علاقه ای که به فعالیت در بخش صنفی داشتم از ترم سوم به صورت غیررسمی فعالیت‌ در این‌زمینه را آغاز کردم.

بلال باباخانی در گفتگو با مفدا کردستان اظهار داشت:سال ۹۸ زمانی که در ترم ۴ کارشناسی تحصیل می کردم در انتخابات شورای صنفی شرکت کردم و با کسب آرای کافی به عنوان دبیر شورای صنفی دانشکده پرستاری، مامایی و همچنین دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه انتخاب شدم و بصورت رسمی مشغول به فعالیت صنفی شدم .همچنین در حال حاضر نیز ۲ سال است که به عنوان دبیر شورای مرکزی در شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کردستان مشغول به فعالیت هستم.
وی با اشاره به شیوه فعالیتهای شورای صنفی افزود:هدف نخست ایجاد فضای همدلی میان
دانشجویان ،مسئولان دانشگاه وتقویت ارزشهایی همچون اعتماد به نفس،کار جمعی و مشارکت قانونمند در میان دانشجویان است.همچنین هدف دیگر شورای صنفی ایجاد بستر تجربه اندوزی و آشنایی بیشتر دانشجویان با چگونگی اداره امور در دانشگاه‌ها است.
وی که عضو کارگروه آموزش شورای صنفی وزارت بهداشت است تصریح کرد:از اهداف اصلی این شورا پر رنگ نمودن نقش مشورتی دانشجویان در مراحل برنامه ریزی و اجرای فعالیتهای مرتبط با امور صنفی دانشجویی است.همچنین دیگر اهداف شورای صنفی تقویت فرهنگ پیگیری حل مشکلات رفاهی با تعامل از طریق مجاری قانونی است. و مهم ترین هدف آن افزایش آگاهی دانشجویان نسبت به حقوق و تکالیف دانشجویی خود است.
وی در ادامه با اشاره به دیگر شیوه فعالیت های این شورا اذعان داشت:شورای صنفی جدایی از مسائل سیاسی و فرهنگی در تمامی بخشهای دانشگاه به صورت  مستقیم و یا غیرمستقیم به منظور پیگیری حقوق دانشجویان می تواند ورود کند.همچنین ضرورت دارد شورا به صورت کمیته ای(تغذیه، آموزش، رفاهی، ورزشی و...) باشد تا مشکلات به صورت مطلوب، تخصصی و اولویت بندی شده بررسی و به آن رسیدگی شود.
وی در مورد تاثیر مجازی شدن دانشگاه ها بر فعالیت شورای صنفی افزود:مجازی شدن دانشگاه ها مطالبات دانشجویان را از سمت رفاهی به آموزشی سوق می دهد.چرا که بر خلاف گذشته بیشتر خواسته‌های دانشجویان مباحث تحصیلی آموزشی بود و رفاهی نبوده است.و از سایر دوستان در شورای صنفی در دوران مجازی شدن دانشگاهها هم بیش از پیش پیگیر خواسته‌های دانشجویان از طریق دانشگاه و وزارتخانه بودیم و خدا را شکر توانستیم در حوزه آموزشی با حمایت مسولین دانشگاه تغییرات قابل توجهی را در دانشگاه ایجاد کنیم.
باباخانی در مورد چرایی مطالبه دانشجویان از طریق نمایندگان خود در شورای صنفی مطالبات عمومی گفت:مجموعه اعضای شورای صنفی، نمایندگانی از خود دانشجویان است و آنها این اعضا را انتخاب کردند و به آنها اعتماد دارند.همچنین از سوی دیگر وجود شورای صنفی بر اساس  خواسته‌های دانشجویان فعالیت دارد.از این رو ضرورت دارد دانشجویان از حقوق خود آگاهی داشته باشد باید تا بتواندچگونه از راههای قانونی آن را مطالبه کند و یاد بگیرد تشکیلات مطالبه گر را به فردگرایی ترجیح بدهد.
بلال باباخانی بعنوان فعال صنفی خطاب به  دانشجویان گفت:بخش زیادی از قدرت و جایگاه شورای صنفی در پیگیری مشکلات کاملا به حمایت و پشتیبانی دانشجویان از این نهاد بزرگ بستگی دارد.در صورتی که دانشجویان بتوانند حامی خوبی برای شورای صنفی باشند نمایندگان آنان در این شورا می توانتد بهتر مشکلات آنان را برطرف کنند.
وی در مورد انتخابات شورای صنفی افزود:انتخابات شورای صنفی نزدیک است و الان هم زمان ثبت نام کاندیداها هست،  شما عزیزان اگر واقعا این توانایی را در خودتان می بینید که در شورای صنفی فعالیت کنید،اگر فرصت کافی برای حضور در شورای صنفی را دارید که مشکلات دانشجویان را پیگیری کنید، اگر دوست دارید که حس مسئولیت پذیری در روحیه شما زیاد شود و اگر میخواهید که تجربیات بسیار مفیدی را برای زندگی خودتان در آینده کسب کنید حتما در شورای صنفی فعالیت داشته باشید.
وی به عنوان دبیر شورای صنفی خطاب به مسئولان گفت:شناخت مسئولان و دانشجویان از این نهاد نوپا در اندک بود برهمین اساس یکی از اولویت‌های اصلی اعضای شورای صنفی در این دوره شناساندن شورای صنفی و اهمیت این نهاد بزرگ برای دانشجویان و و مسئولان دانشگاه بود.همچنین این موضوع انرژی زیادی را از ما گرفت اما خوشبختانه با گذشت زمان، شورای صنفی توانست به جایگاه والای خود در دانشگاه دست پیدا کند .همچنین از برخی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تعاریف زیبایی از شورای صنفی نقش والا و موثر آنان در دانشگاه شنیدەایم وامیدواریم این نگاه و تعاریف همگیر شده  و این عزیزان در مسیر حرکت قانونی شورای صنفی همراه و همگام دانشجویان باشند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.