دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۸

سردرد در بیماران مبتلا به کووید چگونه است

دکتر منصوره تقاء

دکتر منصوره تقاء، استاد نورولوژی بیمارستان سینا در مصاحبه ای درباره سردرد در بیماران مبتلا به کووید19 توضیح داد.

به گزارش مفدا تهران، بیمارستان سینا، دکتر منصوره تقاء، استاد نورولوژی بیمارستان سینا به توضیح انواع سردردهای شایع در زمان ابتلا به کرونا پرداخت که با هم می خوانیم.
سردرد در روزهای اول ابتلا به ویروس مشابه ایجاد سردرد به علت آنفلوانزا یا سایر ویروس ها است در این زمان همراهی علائم گوارشی، اسهال و بی اشتهایی که منجر به کاهش آب بدن می شود احتمال بروز سردرد را بیشتر می کند. به همین منظور مراقبت از نظر دریافت مایعات کافی به بدن و تنظیم سطح سدیم و پتاسیم از اهمیت ویژه برخوردار است.
گاهی سردرد قبل از بروز دیگر علائم ابتلا به عفونت کرونا بروز می یابد و در موارد کمی تنها علامت بیماری است. لذا توصیه می شود اگر در فردی که در ارتباط با بیمار مبتلا به کرونا بوده است، سردرد جدید و یا شدیدی بروز کند، احتمال ابتلا به بیماری را در نظر داشته باشد و مراقبتهای پیشگیرانه از نظر ابتلا دیگران را رعایت نماید.
کسانی که سابقه سردرد میگرنی دارند، بیشتر احتمال دارد در صورت ابتلا به کرونا سردرد بگیرند.
اضطراب و ترس از کرونا خود یکی از علل ایجاد سردرد در مبتلایان به بیماری است که با تلاش برای آرامش، اعتماد به کادر درمان و ارتباطات معنوی می توان بر آنها غلبه کرد. گاهی نیاز به مصرف داروی آرامبخش با تجویز پزشک است.
 جالب است بدانید بر اساس آمارها و مطالعات سردرد بیشتر در خانم ها و در افراد جوان در زمان ابتلا به بیماری کرونا اتفاق می افتد و جالبتر اینکه سردرد در روزهای اول بیماری معمولا در کسانی که قرار است بیماری خفیفتری داشته باشند، دیده می شود. معمولا داشتن سردرد در روزهای اول بیماری نشانه خوبی است که حاکی از خفیفتر بودن بیماری است.
 داروهای معمول پیشگیری از میگرن تداخلی با درمان و داروهای تجویزی در بیماری کرونا ندارند و لازم است در دوران بیماری ادامه پیدا کنند، مگر شدت بیماری و شرایط خاص اجازه مصرف آنها را ندهد. قطع ناگهانی داروهای پیشگیری کننده خود باعث برگشت سردرد قدیمی است.

کد خبرنگار: 240501

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.