شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶

« راهکار هایی برای ازدواج سالم» در دانشگاه علوم پزشکی جهرم

کارگاه « راهکار های ازدواج سالم» در دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد

به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی و همکاری کانون دانشجویی ریحانه و معاونت بهداشتی دانشگاه ،کارگاه آموزشی « راهکار های ازدواج سالم» آبان ماه سال جاری در سالن شهید ایرانمنش دانشکده پزشکی و با حضور پر شور دانشجویان برگزار شد.

به گزارش مفدا جهرم "  در کارگاه «راهکار های ازدواج سالم» عطیه جعفرزاده مسول واحد جوانان معاونت بهداشتی دانشگاه، به لزوم رسیدن به شناخت فردی قبل از ازدواج و مشخص کردن هدف  اصلی ازدواج برای خود به عنوان یکی از آمادگی های پیش از ازدواج اشاره کرد و افزود : ملاک های ازدواج برای هر فردی متفاوت است، دختر و پسری که قصد ازدواج دارند در وهله اول باید بدانند که قرار نیست فقط یک «آدم خوب» پیدا کنند.

وی عنوان داشت : اگرچه ملاک های ازدواج برای هر فردی متفاوت است ولی شما باید به بررسی ملاکهای اصلی ازدواج  در ذهن خود که حتما باید مورد توجه قرار بگیرد بپردازید؛ تا زمانی که یک نفر برخی «آمادگی ها» را در خود رشد و پرورش نداده باشد، لزوماً با یافتن فردی که دارای تمام ملاک های مورد نظرش است، نمی تواند ارتباط پایداری داشته باشد. وقتی این آمادگی ها نباشند، کم کم تنش ها شروع خواهد شد، دو طرف حرف هم را نخواهند فهمید، درگیری ها بیشتر خواهد شد و روزبه روز طرفین از هم دور خواهند شد.  

وی در ادامه  گفتگوی خود با حاضرین در جلسه به پاسخ سوالات دانشجویان پرداخت و در پاسخ به این سؤال که آیا زن و شوهر باید کاملا شبیه هم باشند؟ گفت: وجود شباهت بین زن و مرد اهمیت ویژه ای دارد البته هیچ دو انسانی شبیه به هم نیستند و شباهت ها و تفاوت ها را باید در مشترک بودن ارزش‌ها و اعتقادات طرفین بسنجیم و بشناسیم. جمع آوری این اطلاعات در دوره آشنایی پیش از ازدواج انجام می شود و لزوم این شناخت کنترل عواطف و احساسات می باشد و در کل در انتخاب درست همسر بیشتر باید مکمل بودن را در نظر گرفت تا شباهت ها.  

جعفر زاده از صداقت به عنوان یک مرکز شناختی یاد کرد و عنوان داشت :  صداقتی که با اراده شخصی خودتان به وجود بیاید ضامن سلامت و سعادت زندگی مشترک خواهد بود. صداقت نه تنها شما دو نفر را از نظر احساسی به یکدیگر نزدیک تر می کند بلکه عادت زشت راز داری در مقابل همسر را نیز در شما از بین می برد.  

وی  در پاسخگویی به سوال دیگر دانشجویان و این که بر مبنای چه مواردی باید همسر خود را انتخاب کنیم؟ گفت : تناسب خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی-اقتصادی، شخصیتی، تحصیلی و ...تناسباتی هستند که باید به آنها توجه کرد و در ادامه به توضیح این که؛  شما و همسرتان تنها به این دلیل عاشق یکدیگر شده اید که می توانستید موجبات خوشحالی هم را فراهم آورید پرداخت و گفت : این تناسب برقرار نمیشود مگر با شناخت کامل طرفین و این نیز فقط در سایه برآورده کردن نیازهای عاطفی میسر می شود  .

مسول واحد جوانان معاونت بهداشتی در پایان مباحث عنوان شده افزود : کاملا طبیعی است که اولویت بندی احساسی شما و همسرتان یکسان نباشد. شاید مسئله ای که در نظر شما اهمیت فراوانی دارد در نظر شریک زندگیتان از همان میزان اهمیت برخوردار نباشد. شاید احساس کنید مشغول انجام دادن کارهایی هستید که به هیچ وجه برایتان اهمیت ندارند؛ اما از سوی دیگر باید به خاطر داشته باشید که همسرتان تنها با اتکا به شماست که می تواند آنها را مرتفع سازد. اگر بتوانید در این کار موفق ظاهر شوید، به راحتی میزان شناخت خود را بالا برده اید  .

گفتنی است در ادامه این نشست دانشجویان در خصوص موارد ذکر شده به گفتگو و ارائه نظر پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.